Kategorie
Ekowiadomości

Jaka ryba na święta? – poradnik WWF

WWF (World Wildlife Fund) wydała zaktualizowaną edycję poradnika „Jaka ryba na obiad?” Poradnik ma pomóc w podjęciu decyzji, jaką rybę i owoce morza kupić na świąteczny stół

WWF (World Wildlife Fund) wydała zaktualizowaną edycję poradnika „Jaka ryba na obiad?” Poradnik ma pomóc w podjęciu decyzji, jaką rybę i owoce morza kupić na świąteczny stół. Według zaleceń WWF, kupując rybę należy kierować się jej gatunkiem (wybierajmy te niezagrożone wyginięciem) oraz sposobem ich hodowli (nie powinny pochodzić z przełowionych stad). To od naszych zakupowych decyzji zależy, czy ryb nie zabraknie na naszych talerzach.

Piotr Prędki z WWF Polska  podkreśla, że „abyśmy mogli w przyszłości cieszyć się smakiem łososia bałtyckiego, soli, węgorza czy krewetek tropikalnych, powinniśmy przestać je kupować, dając tym gatunkom szansę na odrodzenie się”.

Wybierając się na świąteczne zakupy, zabierzmy ze sobą poradnik WWF, dostępny pod adresem www.poradnikrybny.wwf.pl. Ryby i skorupiaki, które możemy jeść, są w nim oznaczone kolorem zielonym. “Żółte” gatunki, to te, przy których zakupie powinniśmy zachować szczególną uwagę, bo dane na temat ich populacji są niepełne, lub połowy czy hodowla szkodzą środowisku. Natomiast gatunki, którym na skutek przełowienia grozi wyginięcie, otrzymały kolor czerwony.

„W tym roku pogorszyła się sytuacja kilku popularnych gatunków ryb. Wśród nich jest halibut mniejszy, sandacz i śledź bałtycki. Dotychczas miały one światło zielone, które w tym roku zmieniło się na żółte” – tłumaczy Piotr Prędki.

W przypadku halibuta zmniejsza się jego liczebność. Sandacz cierpi z powodu degradacji jego naturalnych siedlisk. Populacja śledzia bałtyckiego kurczy się między innymi w wyniku odbudowy stad dorszy, żywiących się śledziami. W związku z tym kupując śledzie powinniśmy wybierać te ryby, które mają certyfikat MSC, gwarantujący, że pochodzą one ze stabilnych populacji i złowione zostały w sposób, który nie szkodzi ekosystemowi morskiemu.

– „Największym wyzwaniem, które stoi przed nami, jest ocalenie ryb żyjących w naturze. Jeśli chcemy w przyszłości konsumować dziko żyjące ryby i owoce morza powinniśmy już teraz kierować się wskazaniami poradnika Jaka ryba na obiad?”.

Z przeprowadzonej przez SMG/KRC Millward Brown dla WWF Polska ankiety wynika, że tylko 5% Polaków zwraca uwagę na to, czy produkt rybny został wyprodukowany z zagrożonego gatunku lub czy posiada certyfikat ekologiczny.

Źródło: www.wwfpl.panda.org

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.