Kategorie
Niemowlę

Jaki rozmiar dla noworodka wybrać? Praktyczny poradnik dla rodziców

Kompletowanie niemowlęcej wyprawki jest jednym z najprzyjemniejszych wyzwań, jakie czeka przyszłych rodziców. Problemem bardzo często jest jednak wybór odpowiedniego rozmiaru ubranek. Jaki rozmiar dla noworodka będzie najlepszy?

Zdrowe, donoszone (czyli urodzone pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży) noworodki najczęściej ważą od 2500 do 4000 g. Jeśli zaś chodzi o rozmiar, osiągają od 50 do 55 cm długości. Zdarza się, że niektóre dzieci tuż po urodzeniu są dużo dłuższe. Jest to często jest nawet niespodzianką dla samych rodziców, którzy po ostatnim w ciąży badaniu USG nastawiali się na zupełnie inne pomiary. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wspomnianą na samym początku normę, teoretycznie mogłoby się wydawać, że dla każdego noworodka odpowiedni będzie rozmiar 56. Czy tak jest naprawdę?

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Ubranka dla noworodka – o czym warto pamiętać?

Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, większość rodziców z ogromną pieczołowitością urządza dziecięcy pokoik. Oprócz niezbędnych mebli i akcesoriów, ważnym elementem wyposażenia są również ubranka dla noworodka. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu z artykułami dla dzieci i rzucimy się w wir zakupów, zastanówmy się, czego tak naprawdę będziemy potrzebowali. Pamiętajmy, że niektóre zestawy niemowlęce wyglądają zjawiskowo (co przekłada się najczęściej na równie zjawiskową cenę…), ale może się okazać, że żadnego z nich nie założymy. Większość z nich ma grube guziki, zamki błyskawiczne, kieszenie czy sztywne falbanki, które – choć dodają uroku – są bardzo niepraktyczne. Właśnie dlatego, wybierając ubranka dla niemowląt, postawmy w pierwszej kolejności na wygodę. Zamiast tiulowej sukienki lub grubych jeansów wybierzmy zatem bawełniane body, spodenki, pajacyki i śpioszki. Z pewnością będą dużo lepszym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci.

Jaki rozmiar ubranek dla noworodka będzie najlepszy?

Kolejną rzeczą – oprócz materiału – na którą powinniśmy zwracać uwagę, wybierając ubranka dla noworodka, jest rozmiar. Większość przyszłych rodziców wybiera ubranka w rozmiarze 56, jednak często okazuje się, że nie jest to zbyt dobry pomysł. Po pierwsze, niektóre dzieci rodzą się dużo dłuższe, niż zakłada to norma. Noworodek może mierzyć 57 czy 58 cm. W takim przypadku możemy być pewni, że wszystkie kupione przez nas ubranka będą po prostu za małe.

Po drugie, nieco większy rozmiar ubranek dla noworodka będzie też zbawieniem dla wszystkich rodziców, którzy nie mają jeszcze wprawy w ubieraniu dziecka. Jak nietrudno sobie wyobrazić, dużo łatwiej jest założyć nieco większe body czy koszulkę z długim rękawem. I w końcu, po trzecie, pamiętajmy, że każdy maluszek rośnie w niesamowicie szybkim tempie. To kolejny powód, dla którego nie warto kupować ubranek, które posłużą nam zaledwie kilka tygodni.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jaki rozmiar dla noworodka – 56 czy 62?

Najbezpieczniej będzie, jeśli zdecydujemy się na kupno ubranek w rozmiarze 62. Niektóre z nich będą miały pewnie zbyt długie rękawki lub nogawki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przez pewien czas je podwijać. Warto wziąć również pod uwagę, że bawełniane ubranka dla niemowlaka bardzo często (może nawet kilka razy w tygodniu) będziemy prać w wysokiej temperaturze. A to sprawi, że nieco się skurczą. 

Co kupić dla noworodka urodzonego przedwcześnie?

Jeśli jednak spodziewamy się bliźniaków lub mamy pewność, że nasze dziecko z całą pewnością urodzi się mniejsze, warto zdecydować się na ubranka w rozmiarze 56. Należy również pamiętać, że na rynku znajdziemy również mnóstwo ubranek dla wcześniaków. Te najmniejsze występują już w rozmiarze 32 (od ok. 700 g wagi dziecka). 

Wyprawka dla noworodka – tabela rozmiarów

To, o czym powinniśmy jeszcze pamiętać przed zakupem ubranek dla dziecka, jest również tabela rozmiarów. Rozmiary ubranek bardzo często różnią się od siebie. To sprawia, że niektóre ubranka są dużo większe lub mniejsze niż inne w teoretycznie tym samym rozmiarze. Aby uniknąć pomyłki, warto zmierzyć wybrane przez nas ubranka dla noworodka jeszcze w sklepie lub – jeśli zamawiamy wyprawkę przez internet – zapoznać się dokładnie z tabelą rozmiarów.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.