Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Kiedy czuć ruchy dziecka? Jak je rozpoznać?

Każda przyszła mama chciałaby jak najszybciej poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka. Okazuje się jednak, że na ten wyjątkowy moment trzeba trochę poczekać. Ile dokładnie? Kiedy czuć ruchy dziecka?

Każda ciąża jest inna, a każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. To sprawia, że niektóre przyszłe mamy na pewnym etapie ciąży będą czuły intensywne kopnięcia, podczas gdy pozostałe kobiety nie zarejestrują jeszcze żadnego ruchu. Najwięcej wątpliwości pojawia się w głowach pierwiastek, czyli kobiet, które pierwszy raz są w ciąży. Wyjaśniamy, kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka, do czego można je porównać oraz kiedy warto rozpocząć kontrolę aktywności malucha.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?

Już w 7. tygodniu ciąży zarodek zaczyna poruszać zalążkami rączek i nóżek, jednak te spontaniczne ruchy są zbyt słabe, byśmy mogły je poczuć. Na tę magiczną chwilę będziemy musiały poczekać jeszcze kilkanaście tygodni. Ile dokładnie? Większość przyszłych mam wyraźnie wyczuwa ruchy dziecka dopiero pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży. Na ten bardzo szeroki przedział czasowy wpływ ma wiele czynników. 

Kobiety, które oczekują kolejnego potomka, z pewnością poczują ruchy dziecka dużo wcześniej niż pierwiastki. Wiedzą przecież, czego się spodziewać, mają też bardziej rozciągnięte mięśnie brzucha, dlatego aktywność dziecka jest dużo wyraźniejsza. Wpływ na to, kiedy czuć ruchy dziecka, ma również ułożenie łożyska. Jeśli jest umiejscowione na przedniej ścianie macicy, będzie tłumić kopnięcia. Niezależnie jednak od tego, czy pierwsze ruchy dziecka odczujemy na początku czwartego miesiąca ciąży czy dopiero pod koniec szóstego, możemy być pewne, że będą one dla nas niezwykłym przeżyciem. Tylko jak je rozpoznać?

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Trudno jest wyznaczyć konkretną datę, w której odczujemy pierwsze ruchy dziecka w brzuchu – i, niestety, równie trudno jest je do czegokolwiek porównać. Każda mama będzie wyczuwać ruchy płodu nieco inaczej. Niektóre kobiety opisują je jako trzepotanie lub dygotanie, inne porównują je do uczucia towarzyszącego jeździe kolejką górską. Ruchy dziecka w brzuchu przyszłej mamy często są również mylone z burczeniem, bulgotaniem czy innymi odgłosami towarzyszącymi trawieniu. Zwykle pod koniec drugiego trymestru nie ma już problemu z ich identyfikacją. Wtedy szturchnięcia i kopnięcia są już bardzo intensywne – tak też pozostanie prawie do dnia porodu. Pod koniec ciąży dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, dlatego nie może się już tak swobodnie gimnastykować. Gdy główka dziecka ustawi się w kanale rodnym, ruchy te będą jeszcze bardziej ograniczone.

Metoda Cardiff, czyli jak monitorować ruchy dziecka?

Im bliżej terminu rozwiązania, tym ważniejsze jest codzienne monitorowanie ruchów dziecka. Nie zwlekajmy jednak z tym zadaniem aż do dziewiątego miesiąca ciąży – ruchy dziecka powinnyśmy liczyć już od 28. tygodnia ciąży. Róbmy to dwa razy dziennie – rano, gdy dziecko jest mało aktywne, i wieczorem, gdy aktywność ta zwykle jest największa. Zanotujmy godzinę i zacznijmy liczyć każdą aktywność dziecka (oprócz czkawki), aż dojdziemy do dziesiątego ruchu. Jeśli po upływie godziny nie wyczujemy dziesięciu ruchów, zjedzmy coś słodkiego, przejdźmy się, postarajmy się odprężyć, a później znów się połóżmy i zacznijmy liczyć od nowa. Gdyby okazało się, że w ciągu dwóch godzin nie zarejestrujemy dziesięciu ruchów, zadzwońmy do lekarza. Oczywiście mała liczba ruchów dziecka w brzuchu mamy nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Lekarz sprawdzi, co jest przyczyną spadku aktywności, i szybko zainterweniuje, by uchronić dziecko przed poważnymi konsekwencjami.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.