Kategorie
Poród

Rozwarcie szyjki macicy – objawy, etapy, przygotowanie do porodu

W pierwszym okresie porodu szyjka macicy zaczyna się skracać i rozwierać. Etap ten może trwać zarówno kilkanaście dni, jak i kilka godzin, a jego uwieńczeniem jest pełne rozwarcie szyjki macicy. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest szyjka macicy?

Szyjka macicy stanowi dolny odcinek mięśniówki macicy, łączący pochwę z jamą macicy. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego pod wpływem hormonów zmienia swoją konsystencję i położenie. To sprawia, że obserwacja szyjki macicy jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę w metodach naturalnego planowania rodziny. Szyjka macicy pełni również bardzo ważną rolę w procesie zapłodnienia (to właśnie tą drogą plemniki wędrują do komórki jajowej), jednak jej znaczenie najczęściej zaczynamy doceniać dopiero w czasie ciąży. Tuż po zapłodnieniu jej ujście się zamyka, wytwarza się również czop śluzowy. Przez niemal dziewięć miesięcy będzie on zabezpieczał wnętrze macicy przed szkodliwymi drobnoustrojami oraz zakażeniem.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Rozwieranie szyjki macicy – jak długo trwa?

Szyjka macicy, która dotąd pozostawała twarda i szczelnie zamknięta, zaczyna się rozwierać, a konsekwencją tego procesu jest odejście czopa śluzowego – zbitej, galaretowatej i często zabarwionej krwią wydzieliny. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy jechać do szpitala. Wręcz przeciwnie – warto wiedzieć, że pierwsza, utajona faza porodu, w czasie której szyjka macicy zaczyna się skracać i rozwierać, może trwać nawet kilka tygodni (choć u niektórych kobiet – zwłaszcza wieloródek – często trwa dużo krócej, nawet kilka godzin). Występujące do tej pory skurcze przepowiadające w końcu zmieniają swój charakter. Przypominają wówczas silne bóle miesiączkowe, są coraz bardziej dokuczliwe, a przerwy pomiędzy nimi coraz krótsze. Pod koniec pierwszej fazy porodu skurcze występują co 5 minut, a rozwarcie szyjki macicy wynosi od 4 do 6 cm. To dobry moment na to, by wyjechać do szpitala.

Pełne rozwarcie szyjki macicy – ile wynosi?

Kolejne fazy pierwszego okresu porodu, czyli faza zasadnicza (aktywna) i przejściowa, trwają już znacznie krócej. W tym czasie skurcze porodowe są dużo intensywniejsze i coraz bardziej bolesne. Szyjka macicy sukcesywnie się rozwiera, by pod koniec fazy przejściowej osiągnąć pełne rozwarcie, wynoszące 10 cm. To znak, że właśnie rozpoczął się drugi okres porodu, czyli etap parcia i wydania dziecka na świat. Dla większości rodzących dojście do pełnego rozwarcia jest bardzo wyczerpującym doświadczeniem, dlatego warto wiedzieć, jak przyspieszyć ten proces. Kluczową rolę odgrywa zarówno wcześniejsze przygotowanie szyjki macicy do porodu (m.in. spożywanie oleju z wiesiołka i naparu z liści malin), jak i zachowanie aktywności w trakcie porodu (przyjmowanie pozycji wertykalnych w pierwszym okresie porodu).

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Niewydolność szyjki macicy – czy jest groźna?

Zdarza się, że do rozwarcia szyjki macicy dochodzi przedwcześnie. Problem ten, nazywany niewydolnością cieśniowo-szyjkową (lub niewydolnością szyjki macicy), dotyczy 1-2% ciąż. Jego przyczyną może być m.in. wrodzone osłabienie szyjki macicy, jej nadmierne rozciągnięcie lub pęknięcie w czasie poprzednich porodów czy ciąża wielopłodowa (z uwagi na dodatkowy ciężar). Jeśli niewydolność szyjki macicy była powodem utraty poprzedniej ciąży, ginekolog położnik prawdopodobnie zdecyduje się na założenie szwu okrężnego na szyjkę macicy. To prosty, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym zabieg, wykonywany w drugim trymestrze ciąży. W nielicznych wypadkach szew pozostawia się aż do rozwiązania, jednak najczęściej usuwany jest kilka tygodni przed terminem porodu. W ostatnich latach dużo większą popularnością cieszy się jednak zakładanie pessara położniczego. To znacznie mniej inwazyjna, choć równie skuteczna, metoda zapobiegania samoistnym porodom przedwczesnym.

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem. W jej perspektywie połóg to znacznie więcej niż tylko cofanie się zmian fizycznych po niedawnej ciąży.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.