Kategorie
Karmienie piersią

Wszystko, co warto wiedzieć o karmieniu piersią w ciąży

Wiele mam obawia się myśli o drugim dziecku, ponieważ nie są gotowe na odstawienie starszaka od piersi. Tymczasem zdrowa, przebiegająca fizjologicznie ciąża nie jest powodem do zaprzestania karmienia. Tym bardziej że przyszły starszy brat lub starsza siostra bardzo potrzebują wsparcia w tym okresie – całe ich dotychczasowe życie ulegnie zmianie!

Czy karmienie piersią zagraża ciąży?

Jeśli chodzi o karmienie piersią w czasie ciąży, zasada jest jedna: jeśli przyszła mama może współżyć, może także karmić piersią. Wyrzut oksytocyny w czasie orgazmu powoduje delikatne skurcze macicy, podobne odczucie może pojawić się w trakcie karmienia. Jeśli jednak ciąża nie jest zagrożona, nie ma powodów do obaw, że drażnienie piersi wywoła przedwczesny poród. Przed 38 tygodniem ciąży wyrzut oksytocyny, który uruchamia się w trakcie karmienia, nie jest wystarczający do rozpoczęcia akcji porodowej. Natomiast po tym czasie, gdy ciąża jest już donoszona, istnieje taka możliwość, lecz wtedy najczęściej przyszłe mamy same gorączkowo szukają sposobów, które pomogą zainicjować samoistną akcję porodową.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Nieprawdą jest również, że rozwijający się w brzuchu mamy płód jest okradany przez starszego brata z witamin, minerałów i innych ważnych składników odżywczych. Natura tak to mądrze zaplanowała, że w pierwszej kolejności dba o rozwijające się w ciele matki życie, potem o karmione piersią dziecko, a na samym końcu o nią samą. Tak więc jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma obaw, że dziecko będzie hipotroficzne tylko dlatego, że dostaje za mało substancji odżywczych, bo podkrada mu je starsze rodzeństwo.

Problemem, z którym borykają się karmiące przyszłe mamy, jest bolesność piersi. To jeden z typowych objawów ciąży. Piersi stają się tkliwe, wrażliwe, wydają się obrzmiałe. Dlatego faktycznie karmienie starszaka w tym czasie może być drogą przez mękę. Niektóre kobiety obserwują również zmniejszenie się ilości pokarmu (co jest związane z gospodarką hormonalną i zmianami, jakie zachodzą w czasie ciąży w organizmie). Około 20 tygodnia piersi zaczynają produkować pokarm dla nowego maluszka, dlatego starszak może zauważyć zmianę smaku mleka (prawdziwy koneser się wtedy nie podda, ale część dzieci, około 25 proc., w tym czasie się odstawia, ponieważ mleko przestaje im smakować).

Objawy, które powinny budzić niepokój przyszłej mamy i są powodem do zaprzestania karmienia, to:

  • silne, bardzo bolesne skurcze i bóle podbrzusza,
  • krwawienie i plamienie z dróg rodnych,
  • problemy z łożyskiem (łożysko przodujące, wrośnięte; łożysko umiejscowione na ścianie przedniej nie jest samo w sobie objawem patologicznym),
  • skracanie się szyjki macicy.

Zalecana jest również dodatkowa ostrożność, jeśli poprzednie ciąże zakończyły się poronieniem lub przedwczesnym porodem. Decyzję o kontynuowaniu karmienia warto przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Dobrze jednak, by była to osoba wspierająca długie karmienie piersią.

To, o czym przyszła mama karmiąca powinna pamiętać, to przede wszystkim zadbanie o siebie. Okres ciąży i karmienia piersią to czas szczególnego wydatku energetycznego, dlatego w takim przypadku konieczna jest niejako podwójna troska. Warto zadbać o czas dla siebie, relaks, odpoczynek oraz jeść nieco bardziej kaloryczne posiłki, aby dostarczyć organizmowi paliwa do działania.

Dlaczego w czasie ciąży warto karmić piersią starszaka?

Kontynuowanie karmienia piersią w czasie ciąży można rozpatrywać w dwóch aspektach: zdrowotnym i psychologicznym. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią do momentu ukończenia przez dziecko 2 lat lub dłużej, jeśli zarówno ono, jak i matka sobie tego życzą.

Przeprowadzone badania wskazują, że 2,5 roku naturalnego karmienia to minimum, aby dziecko odniosło największe korzyści fizyczne, rozwojowe, emocjonalne. (Przeczytaj: Dlaczego warto długo karmić dziecko piersią?)

Wraz z mlekiem mamy dziecko dostaje witaminy, przeciwciała, minerały, enzymy, elektrolity. Wszystko to pomaga mu kształtować system odpornościowy i chroni przed wieloma chorobami takimi jak choćby cukrzyca czy otyłość.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, karmienie piersią jest wyjątkowym rodzajem bliskości dziecka i matki. Maluch zaspokaja w ten sposób nie tylko głód, ale także potrzebę bezpieczeństwa. Pierś doskonale koi ból, niepokój i frustrację. Dlatego w momencie tak intensywnej zmiany, jaką jest powiększenie się rodziny, kontynuowanie karmienia może być dla dziecka swego rodzaju kotwicą, która daje mu poczucie bezpieczeństwa. Wiele dzieci doświadcza w tym czasie trudnych emocji: lęku, niepewności, zazdrości. To wszystko jest zupełnie naturalne. Jeśli więc dziecko dodatkowo zostaje odstawione od piersi, może poczuć się podwójnie zagrożone, tym bardziej jeśli wkrótce zobaczy przy niej młodsze rodzeństwo. Kontynuowanie karmienia w czasie ciąży i później po urodzeniu dziecka to doskonały element budowania relacji, także między rodzeństwem.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.