30. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?
Przeczytaj także: 29. tydzień ciąży
30. tydzień to doskonały moment na zrobienie USG – obowiązkowego badania w 3. trymestrze. Zapewne już nie możesz się doczekać, kiedy podejrzysz swoje maleństwo na ekranie monitora, prawda?
Rekomendowany przedział czasowy na wykonanie tego badania to 28.-32. tydzień. W czasie wizyty ginekolog ocenia:
- szacowaną masę płodu,
- położenie płodu (spokojnie, część dzieci na tym etapie nie osiąga jeszcze ułożenia głową w dół, maluch ma jeszcze sporo czasu, by to zmienić),
- ilość płynu owodniowego,
- umiejscowienie i funkcjonowanie łożyska (tzw. przepływy),
- anatomię dziecka.
Szczególnie istotne na tym etapie ciąży jest oszacowanie wagi malucha, by wykluczyć ryzyko hipotrofii (to sytuacja, gdy maluszek jest zbyt mały względem wieku ciążowego) lub makrosomii (tu z kolei dziecko jest dość duże, co może, ale nie musi być ewentualnym wskazaniem do cięcia cesarskiego) oraz ocena łożyska. Zarówno łożysko przodujące (czyli takie, które znajduje się blisko ujścia szyjki macicy), jak i łożysko niewydolne, to potencjalnie niebezpieczne powikłania, które mogą wymagać obserwacji lub nawet hospitalizacji.
Jakie inne badania należy wykonać na tym etapie?
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu,
- oznaczenie poziomu przeciwciał anty-D u kobiet RH – i w razie konieczności podanie immunoglobuliny anty-D. Immunoglobuliny podaje się zapobiegawczo w 28.-32. tygodniu ciąży ponownie po porodzie (jeśli Twój czynnik krwi to RH+, to badanie Cię nie dotyczy),
- badanie cytologiczne (zaleca się 2 badania w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży),
- zalecanym, ale nieobowiązkowym, jest badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM), jeśli w pierwszym trymestrze Twój wynik był ujemny.
Przeczytaj także: Jak praktycznie przygotować się do porodu?
Co się dzieje z Twoim dzieckiem?
Skóra maluszka byłaby już w stanie utrzymać ciepło ciała dziecka. Nadal jest jeszcze pomarszczona, jednak dzięki gromadzeniu się coraz większej ilości tkanki tłuszczowej staje się gładsza i bielsza. Meszek płodowy, którym pokryte jest Twoje dziecko od około 10. tygodnia życia płodowego, powoli zanika.
Jeśli spodziewasz się synka, jądra najprawdopodobniej zstąpiły już do moszny. U dziewczynek coraz wyraźniej kształtuje się łechtaczka.
Maleństwo coraz częściej wybiera pozycję głową w dół (choć, jeśli jeszcze nie osiągnęło tej pozycji, nie stresuj się). W tej pozycji czuje się zupełnie naturalnie. Gdy tylko zostaje z niej wytrącony, od razu stara się do niej powrócić.
Przeczytaj także: Jak zwiększyć szansę na poród naturalny?
Receptory równowagi są już w pełni wykształcone, dzięki czemu dziecko znacznie lepiej kontroluje swoje ruchy. Płód ma coraz mniej miejsca na zamaszyste ruchy całym ciałem, dlatego teraz wykonuje ruchy rękoma i nogami, ssie kciuk i bawi się pępowiną.
Przeczytaj także: 12 sposobów, które mogą dziecku pomóc obrócić się głową w dół przed porodem
Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 30. tygodniu?
- suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
- suplementuj 500 mg DHA ,
- suplementuj 2000 j. witaminy D3,
- zrób USG i inne badania kontrolne.
Przeczytaj: 31. tydzień ciąży
Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta