Kategorie
Rodzina

Konto w banku? Kiedy warto założyć je dziecku

Najmłodsi klienci instytucji finansowych mogą mieć nawet 13 lat. Środki na ich rachunkach pochodzą zwykle od rodziców, ale młodzi sami decydują na co przeznaczyć pieniądze. Pierwszy krok w dorosłość, czy nadmiar odpowiedzialności? Sprawdź, jakie granice wyznaczają młodym ludziom instytucje finansowe.

swinka-skarbonka

Karty i rachunki

W ofertach dla młodych prowadzenie rachunku czy posiadanie karty debetowej jest zwykle bezpłatne i umożliwia całodobowy dostęp do konta dzięki platformie internetowej. Założenie takiego rachunku wymaga jednak obecności i zgodny rodzica lub opiekuna prawnego, (ich tożsamość jest weryfikowana na podstawie aktu urodzenia lub odpowiedniego zaświadczenia). Opiekun może mieć wgląd w sytuację finansową podopiecznego lub nawet utworzyć jego rachunek w postaci subkonta do własnego. Takie rozwiązanie stosuje się głównie ze względu na skrócony czas oczekiwania na transfer, (w przypadku zlecenia przelewu w obrębie jednej instytucji finansowej pieniądze mogą dotrzeć na konto nawet w ciągu kilku minut).

W przypadku kont dla młodych instytucje często określają dzienne limity operacji, ale można to zrobić także w porozumieniu z opiekunem.

Pożyczki i kredyty

Nie mając ukończonych osiemnastu lat i stałych dochodów raczej nie mamy szansy na pożyczkę gotówkową, a co dopiero kredyt. Nawet w przypadku drobnych sum banki nie chcą podpisywać umów z osobami, które nie posiadają dowodu osobistego. Dopóki więc młodzi nie będą mogli się wylegitymować i przedstawić zaświadczenia o wysokości zarobków, w kwestiach finansowych skazani są na łaskę i życzliwość członków rodziny.

W przypadku kredytów hipotecznych kryteria wiekowe potrafią być nawet bardziej wyśrubowane. Niektóre instytucje określają minimalny pułap wiekowy na poziomie 21, a niekiedy i 25 lat. Praktyki takie stosuje się oczywiście w dobrej wierze, po to, by uchronić osoby stawiające swoje pierwsze samodzielne kroki na rynku finansowym przed decyzjami, których za parę lat mogłyby żałować.

Lokaty

Choć młodzi raczej rzadko są zainteresowani oszczędzaniem, to lokaty mogą zakładać na dokładnie tych samych zasadach co konta osobiste. Instytucje finansowe nie wymagają posiadania dowodu osobistego, konieczne jest jednak posiadanie zgody rodzica lub opiekuna prawnego, który stawi się na miejscu z odpowiednimi dokumentami. Nawet żeby założyć lokatę internetową konieczne jest zwykle podanie numeru pesel i dowodu osobistego. Młodzi ludzie mogą oczywiście oszczędzać za pośrednictwem swoich rodziców.

Przeszkodą bywa zwykle minimalny próg wpłaty na lokatę, który w większości instytucji wynosi 1000 zł.

Artykuł powstał we współpracy z:

kasa-stefczyka
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.