Każde dziecko jest kreatywne, tak samo jak ma imię, wagę i wzrost. Z kreatywnością jest jednak tak jak z inteligencją – wiele jest osób po prostu przeciętnych, a garstka o wyjątkowych uzdolnieniach. U podłoża tej cechy leży w 20% genetyka, a reszta to wpływ otoczenia oraz wychowania. Pamiętajcie, że każdy rodzic może wspomagać rozwój kreatywności swojego dziecka na co dzień.
A co możemy zrobić?
Za twórcze myślenie odpowiada kilka mechanizmów, m.in. umiejętność posługiwania się metaforami, abstrahowanie, dedukowanie, kojarzenie oraz przetwarzanie zdobytej wiedzy.
Przede wszystkim powinniśmy zapewnić maluchowi możliwość działania, rozwiązywania problemów czy pokazywania i poznawania nowych rzeczy. Powinniśmy pozwalać na dokonywanie wyborów, decydowanie nawet o najprostszych rzeczach, np. co chce robić na spacerze. W ten sposób zachęca się dziecko do myślenia, do formułowania odpowiedzi innych niż „tak” lub „nie.
Uwaga! Reklama do czytania
Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
Zachęcajmy do zabawy, kredkami i klockami. Lepiej unikać telewizji oraz gier komputerowych – są one osadzone w pewnych schematach i odpowiadają raczej za procesy odtwórcze niż twórcze.
Nauka kreatywności
Nauka kreatywności nie kończy się tylko na tym, dzięki niej dziecko również uczy się otwartości, tolerancji oraz wychodzenia poza schematy myślowe – dajemy mu możliwość kwestionowania tego, co już poznane, i odkrywanie tego na nowo.
W badaniach zaobserwowano, że dzieci poznające świat w sposób kreatywny cechują się większą pewnością siebie, otwartością na świat oraz łatwiejszą i lepszą komunikacją z innymi niż dzieci edukowane w sposób tradycyjny. Dzieci te również mniej chorują, ponieważ myślą pozytywnie, co wpływa na ich lepsze samopoczucie. Nie boją się wyzwań i wierzą we własne siły i działanie, dzięki czemu nie kumulują skutków stresu i zdecydowanie mniej go odczuwają.
Dlatego tak ważne jest kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem oraz stymulowanie i gimnastyka mózgu już od najmłodszych lat. Ważne jest też, aby twórczość, zwłaszcza spontaniczną, nagradzać i zachęcać do dalszej zabawy.
Zabawy w kreatywność
1. Bądź mówcą
Każda rozmowa czy wymiana poglądów zmusza nas do myślenia, a czy będzie to twórcze, czy odtwórcze, zależy od pytań. Dlatego bawmy się i wykorzystujmy wyobraźnię, mów np. „wyobraź sobie, że jesteś kolorem, drzewem, nad morzem…”.
Wizualizacje wyobrażeniowe pobudzają naszą kreatywność. Ważne, by były one dopasowane do wieku dziecka i by traktować się na równi, na zasadzie relacji partnerskich.
2. Bądź projektantem
Użyjcie rzeczy znajdujących się w zasięgu ręki, np. koca, ręcznika, pieluszki tetrowej, twórzcie, puśćcie wodze fantazji i kreujcie modę, urządzajcie dom, zróbcie oryginalny kubek dla taty czy korale dla mamy. Wszelkie ćwiczenia plastyczne sprzyjają rozwojowi wyobraźni oraz kreatywności. Nietypowe wykorzystanie przedmiotów, bo przecież kubek może być i doniczką, i mieszkaniem dla małego misia, sprzyja rozwijaniu potencjału artystycznego dziecka oraz twórczego myślenia.
3. Bądź architektem
Budujcie wymyślne budowle, łączcie różne klocki i faktury ze sobą. Twórzcie mapy skarbów. W pokoju zbudujcie namiot znajdujący się w dżungli lub na plaży. Rozwijajcie swoją wyobraźnią oraz pamięć sensoryczną. Wykorzystujcie wszystkie przedmioty z otoczenia, ucz się ich na nowo.
4. Bądź scenarzystą i aktorem
Twórzcie bajki, odgrywajcie scenki, czytajcie opowieści, wymyślajcie nowe zakończenia, nowych bohaterów, bawcie się słowami i poznajcie świat na nowo, rozwijając swoją kreatywność.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
5. Bądź muzykiem
Bawcie się muzyką, słuchajcie piosenek, grajcie na instrumentach zrobionych przez siebie. Łamcie stereotypy, nauczcie się wykorzystywać inaczej niż dotychczas akcesoria muzyczne. Motywujcie wyobraźnię do działania.
6. Czasami się ponudźcie
Często, żeby rozpocząć etap twórczy, najpierw trzeba się wyłączyć, troszkę ponudzić, by na nowo odkryć w sobie pokłady nieznanych wcześniej możliwości twórczych.
2 odpowiedzi na “Każde dziecko jest kreatywne (6 pomysłów na zabawy pobudzające kreatywność)”
Wszystkie wymienione propozycje sprzyjają rozwojowi kreatywności
uczniów. Przykłady ćwiczeń są możliwe do wykonania w warunkach domowych , co jest bardzo istotne w sytuacji trwającej pandemii i konieczności
zdalnego nauczania .
Doskonałe przykłady kształcące kreatywność dzieci. Na pewno wykorzystam je w pracy z dziećmi.