Jakie kołysanki babcia i dziadek śpiewali, gdy byli mali? Które potrawy lubili jeść? Czy dziadek pamięta swoich przyjaciół ze szkolnej ławki? Czy chusta babci jest na babcinej głowie od zawsze? W drugiej połowie stycznia obchodzimy dwa święta, które stanowią doskonałą okazję do małej podróży w czasie. Poniższe książki dla dzieci to niezwykłe przewodniki po wspomnieniach, marzeniach oraz planach na kolejne dni, miesiące i lata. Główną rolę odgrywają tu dziadkowie. Gorąco zapraszamy was do tej wzruszającej, pełnej przygód lektury!
Książki dla babci i dziadka – Moja babcia, mój dziadek
Siedząca w fotelu, zajęta robótkami ręcznymi babcia i dziadek, który o zbieraniu grzybów wie chyba wszystko. Oto obraz, który doskonale znamy z książek czy filmów animowanych, a już niekoniecznie z własnych obserwacji. Dziś babcie i dziadkowie są aktywni zawodowo, realizują pasje (stereotypowe szydełkowanie czy łowienie ryb zastępuje odkrywanie innych kontynentów czy… jazda na motorze) i ani trochę nie przypominają bohaterów opowieści dla dzieci. Zdarza się jednak, że są bezradni, potrzebują naszej pomocy i cierpią na różne schorzenia, które nie tylko uniemożliwiają im pracę zawodową, ale też, mimo największych chęci, pomoc w opiece nad wnukami. O tych różnicach przeczytamy w książce „Moja babcia, mój dziadek” Małgorzaty Swędrowskiej. Niezwykłe ilustracje Joanny Bartosik zachęcą was do refleksji nad swoją relacją do dziadków.
Książki o babciach – Babcie od A do Z
Babcia Marzycielka, Babcia Przyjaciółka Ptaków, Babcia Powierniczka Tajemnic i, jasna sprawa, Babcia Palce Lizać. Babcia niejedno ma imię, a książka „Babcie od A do Z” jest tego najlepszym przykładem! Jej autorka, Raquel Diaz Reguera, pisze o babciach mieszkających w różnych częściach świata, różniących się wyglądem, zainteresowaniami i aspiracjami. To jedna z najpiękniejszych książek do wspólnego czytania, dzięki której przypomnicie sobie wszystkie niezwykłe chwile spędzone z babciami. Pokocha ją każde małe dziecko!
Książki o dziadkach – Zapiski dziadka
Książka, o której teraz chcemy wam opowiedzieć, jest dość nietypowa. Choć znajdziemy w niej rozdziały i pierwsze słowa akapitów, resztę uzupełnia bohater książki – wasz dziadek. Nie chodzi o skrupulatne dokumentowanie każdego wydarzenia – pozwólcie się jednak zainspirować wskazówkami i stwórzcie swój własny przewodnik po wspomnieniach. Może być to wzruszająca historia małego chłopca, który marzył o zostaniu pianistą albo astronautą, może to być też mądra opowieść dorosłego mężczyzny, który stworzył szczęśliwą rodzinę, a niedawno powitał na świecie swoje wnuki. „Zapiski dziadka” to wyjątkowa książka, dzięki której razem będziecie się śmiać i wzruszać. I nikt nie będzie miał takiej samej!
Książki o babciach i dziadkach – Czy umiesz gwizdać, Joanno?
Nasze zestawienie zamyka piękna opowieść o dojrzewaniu chłopca, Bertila, który tak bardzo chciałby mieć dziadka, że… postanawia go znaleźć. Jego przyjaciel mówi, że w domu starców jest wielu niezwykłych dziadków. Przyszywany dziadek z radością wita swojego nowego wnuka i odtąd razem spędzają czas – często ze sobą rozmawiają, tworzą latawiec, a nawet wspinają się na drzewo! „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Ulfa Starka to wzruszająca, pełna delikatnego humoru opowieść o przyjaźni starszego pana i chłopca, który ma prawie wszystko – oprócz dziadka. To też dowód na to, że wymyślona babcia i wymyślony dziadek też mogą być cudownymi towarzyszami i nauczycielami, od których możemy się wiele nauczyć. Polecamy!