Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Który to miesiąc ciąży? Czas trwania ciąży i rozwój dziecka w pigułce 

Ciąża to czas wielkich zmian w organizmie kobiety. Przyszłe mamy często mają jednak trudności z określeniem wieku ciąży i przeliczaniu kolejnych tygodni na miesiące. Wyjaśniamy, kiedy zaczyna się i kończy każdy trymestr ciąży, a przy okazji podpowiadamy, czego możecie się spodziewać na niektórych ich etapach.

Dużym zaskoczeniem dla wielu przyszłych mam jest fakt, że w momencie poczęcia są już w… trzecim tygodniu ciąży. Choć brzmi to nieco nieprawdopodobnie, warto pamiętać, że wieku ciąży nie oblicza się od momentu zapłodnienia komórki jajowej, a od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Tak czy inaczej – we wspomnianych tygodniach, miesiącach i trymestrach naprawdę można się pogubić.

Uwaga! Reklama do czytania

Książki z Serii Rodzicielskiej

18 konkretnych książek, które ułatwiają rodzicielstwo.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Ile tygodni trwa ciąża? Który to miesiąc ciąży? Kalkulator ciąży

Fizjologiczna ciąża donoszona trwa 40 tygodni. Oblicza się ją od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Każdy kolejny tydzień przelicza się na miesiące i trymestry ciąży w następujący sposób:

 • 1.–4. tydzień ciąży – 1. miesiąc, 1. trymestr,
 • 5.–8. tydzień ciąży – 2. miesiąc, 1. trymestr,
 • 9.–13. tydzień ciąży – 3. miesiąc, 1. trymestr,
 • 14.–17. tydzień ciąży – 4. miesiąc, 2. trymestr,
 • 18.–22. tydzień ciąży – 5. miesiąc, 2. trymestr,
 • 23.–27. tydzień ciąży – 6. miesiąc, 2. trymestr,
 • 28.–31. tydzień ciąży – 7. miesiąc, 3. trymestr,
 • 32.–35. tydzień ciąży – 8. miesiąc, 3. trymestr,
 • 36.–40. tydzień ciąży – 9. miesiąc, 3. trymestr.

Jak obliczyć termin porodu?

Znajomość cyklu miesiączkowego okazuje się przydatna nie tylko wtedy, gdy chcemy dowiedzieć się, kiedy m.in. zaczyna się i kończy pierwszy trymestr ciąży, ale też zamierzamy obliczyć przewidywany termin porodu. Możemy to zrobić samodzielnie, korzystając ze wzoru reguły Naegelego. Zgodnie z metodą opracowaną przez niemieckiego położnika, aby obliczyć prawdopodobny termin porodu, należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, a następnie odjąć 3 miesiące i dodać 1 rok. Reguła ta nie uwzględnia jednak cykli nieregularnych, czyli takich, w których owulacja nastąpiła przed 14 dniem cyklu lub po nim.

Kiedy ciąża jest donoszoną? Kalkulator

Im bliżej terminu porodu, tym częściej zaczynamy zastanawiać się, w jakim momencie ciąża jest donoszona. Z pomocą przychodzi Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. To właśnie jemu zawdzięczamy następującą terminologię:

 • 20.–37. tydzień ciąży – poród przedwczesny, dziecko uważane jest za wcześniaka,
 • 37.–38+6 tydzień ciąży – poród wczesny,
 • 39.–40+6 tydzień ciąży – dziecko urodzone w terminie,
 • 41.–41+6 tydzień ciąży – poród późny,
 • 42. tydzień ciąży – dziecko przenoszone.

Gdy wiemy już, w którym miesiącu ciąży jesteśmy i potrafimy przeliczyć tygodnie ciąży na trymestry, możemy przyjrzeć się niektórym etapom ciąży. Oto kalendarz ciąży, a właściwie jego niewielki fragment, który warto poznać. Co dzieje się w danym tygodniu ciąży?

17. tydzień ciąży – który to miesiąc?

17. tydzień ciąży to czwarty miesiąc, a więc niemal sam początek drugiego trymestru – czasu, który większość kobiet wspomina najlepiej. W tym tygodniu dziecko waży ok. 140 gramów i jest wielkości kobiecej dłoni. Z każdym dniem będzie stawało się jednak dużo większe i… sprawniejsze. Właśnie zaczyna doskonalić dwie bardzo ważne umiejętności – ssanie i połykanie. To trening, którego efekty zobaczymy tuż po porodzie – przy pierwszym łyku mleka.

20. tydzień ciąży – który to miesiąc?

20. tydzień ciąży to piąty miesiąc i drugi trymestr. Dziecko waży ok. 285 gramów i mierzy ok. 16,5 centymetrów długości (od głowy do pośladków). Badanie USG prawdopodobnie zdoła wykazać już płeć – możemy spytać o to ginekologa podczas najbliższej wizyty. W tym tygodniu u chłopców z brzucha zaczynają zstępować jądra.

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

21. tydzień ciąży – który to miesiąc?

W 21. tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 26 centymetrów (tym razem mierzone już nie do pośladków, a stóp). Jego ręce i nogi mają ostateczne proporcje, a ruchy kończyn są coraz bardziej skoordynowane i wyczuwalne. Na początku tego tygodnia ciąży dziecko ma już za sobą pierwsze doświadczenia kulinarne – ochoczo połyka wody płodowe, na których smak wpływ ma… jadłospis przyszłej mamy. 21 tydzień ciąży to piąty miesiąc i drugi trymestr.

27. tc. – który to miesiąc? W którym trymestrze ciąży jesteś?

27. tydzień ciąży to szósty, a zatem ostatni miesiąc drugiego trymestru ciąży. Dziecko mierzy ok. 37 centymetrów i waży niemal kilogram. Ma teraz znacznie więcej kubków smakowych niż będzie miało w dniu narodzin – intensywne doznania smakowe bardzo często przekładają się na zmianę aktywności dziecka. Wiele mam zauważa, że po zjedzeniu ostrych przypraw ich dzieci zaczynają mocniej kopać.

29. tydzień ciąży – który to miesiąc?

29. tydzień ciąży to niemal sam początek siódmego miesiąca ciąży. Właśnie rozpoczyna się trzeci trymestr, a to oznacza, że dziecko ma coraz mniej miejsca na swobodną zabawę w brzuchu. Jest też zresztą dużo większe niż jeszcze miesiąc temu – mierzy ok. 40 centymetrów i waży ok. 1300 gramów.

33. tydzień ciąży – który to miesiąc?

33. tydzień ciąży to ósmy miesiąc i trzeci trymestr. Dziecko waży już ok. 2000 gramów, jednak do dnia porodu może nawet podwoić tę wagę. Część mam zauważa, że na tym etapie akrobacje dziecka mogą być czasami dotkliwe. Dzieje się tak, ponieważ ilość płynu owodniowego – do tej pory najlepszego amortyzatora – zaczyna się zmniejszać.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

34. tydzień ciąży – który to miesiąc?

34. tydzień ciąży to nadal ósmy miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Wraz z tym tygodniem ciąży u chłopców jądra zstępują do moszny. U wszystkich dzieci jednak, niezależnie od płci, paznokcie sięgają już do czubków palców – nim się obejrzymy, będziemy potrzebować niewielkiego obcinacza do paznokci. Za dwa tygodnie rozpocznie się dziewiąty, a zatem ostatni miesiąc ciąży.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.