Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Laktator elektryczny, jaki wybrać?

Wiele kobiet często zastanawia się, jaki laktator wybrać. Wybór najczęściej pada na nowoczesne modele laktatorów elektrycznych. Jedną z najpopularniejszych firm produkujących laktatory jest bez wątpienia Neno. Zaufało nam już wiele mam, które doceniają nas za wysoką jakość produktów i za dzielenie się rzetelną wiedzą.
Rodzaje laktatorów dostępne na rynku

Na rynku istnieje wiele rodzajów laktatorów, co nie ułatwia podjęcia szybkiej decyzji. Każdy rodzaj laktatora kusi swoimi zaletami, dając kobietom nadzieję na pełne wsparcie podczas procesu karmienia nowonarodzonego członka rodziny. Szukając laktatora, znajdziemy dwie podstawowe grupy produktów: ręczne i elektryczne. Następny podział dotyczy laktatorów elektrycznych, wśród których możemy wyróżnić urządzenia pojedyncze, podwójne, dwufazowe i trójfazowe. W dalszej części artykułu przyjrzyjmy się bliżej cechom dostępnych rozwiązań.

Laktator elektryczny a ręczny — jaka jest różnica?

Laktator ręczny przydaje się wtedy, kiedy planujemy odciąganie pokarmu wyłącznie raz na jakiś czas. Jeżeli planujesz karmienie dziecka bezpośrednio z piersi, laktator ręczny będzie wystarczającym wyborem, który pomoże od czasu do czasu odciągnąć porcję pokarmu, która wystarczy na pozostawienie dziecka pod opieką innej osoby na kilka godzin. Praca laktatora ręcznego polega na manualnym naciśnięciu pompki w celu wytworzenia podciśnienia i odciągnięcia mleka z piersi. Laktatory ręczne są tanie i ciche, a dodatkowo mogą być używane zawsze i wszędzie, ponieważ nie potrzebują dostępu do prądu. Warto jednak pamiętać, że ręczne odciąganie pokarmu jest czasochłonne.

Alternatywę stanowią nowoczesne laktatory elektryczne, które automatycznie odciągają pokarm z piersi. Są dedykowane szczególnie tym kobietom, które planują regularne odciąganie pokarmu. Przydają się zarówno w sytuacji powrotu do pracy, jak i podczas chęci karmienia dziecka mlekiem matki bezpośrednio z butelki. Laktator elektryczny stanowi wsparcie dla kobiet, które mają problemy z pobudzeniem laktacji. Odpowiednia technika odciągania pokarmu laktatorem może skutecznie pobudzić pęcherzyki mleczne do produkcji pokarmu. Dzięki laktatorowi elektrycznemu można szybko i wygodnie odciągnąć pokarm, nawet podczas wykonywania innych czynności.

Laktator pojedynczy czy podwójny?

Laktator pojedynczy sprawdzi się w przypadku kobiet, których celem nie jest gromadzenie dużych zapasów odciągniętego mleka. Jeżeli planujesz korzystać z urządzenia od czasu do czasu, pojedynczy laktator elektryczny taki jak Neno Uno sprosta Twoim oczekiwaniom. Zaletą laktatorów pojedynczych jest ich kompaktowy rozmiar, co pozwala na swobodne zbieranie urządzenia w podróż. Pojedyncze laktatory od Neno są przystępną cenowo opcją dedykowaną świeżo upieczonym mamom – propozycje godne polecenia zaczynają się już od 179 złotych.

Laktator podwójny umożliwia odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla mam karmiących piersią inaczej, które nie mogą lub nie chcą podawać dziecku pokarmu bezpośrednio z piersi. Co więcej, korzystanie z podwójnego laktatora zapewnia jednakową stymulację obu piersi, co gwarantuje optymalne pobudzenie laktacji. Za sprawą podwójnego laktatora można szybko i efektywnie odciągnąć potrzebną ilość pokarmu. Dodatkowym atutem jest fakt, że każdy podwójny model może być używany także w konfiguracji pojedynczej. Polecane modele laktatorów elektrycznych, takich jak Neno Bella Twin czy Neno Camino mieszczą się w przedziale cenowym 299 – 449 zł.

Laktator dwufazowy a trójfazowy — różnice

Fazy pracy laktatora mają na celu odzwierciedlenie naturalnego rytmu ssania dziecka. Aby zrozumieć różnicę pomiędzy laktatorem dwufazowym a trójfazowym, warto przyjrzeć się, za co odpowiadają poszczególne fazy pracy urządzenia.

Celem pierwszej fazy pracy laktatora jest udrożnienie kanalików mlecznych. Skutkiem takiego działania jest pobudzenie wypływu mleka. Pierwsza faza pracy laktatora naśladuje ssanie dziecka zaraz po przystawieniu go do piersi, kiedy maluch szybko i gwałtownie stara się pobrać pokarm.

Druga faza pracy laktatora polega na odwzorowaniu rytmu pobierania pokarmu, kiedy mleko już wypływa z piersi, a maluszek rozpoczyna aktywne ssanie. Ten etap pracy laktatora możemy nazwać także fazą poboru pokarmu i głębokiego odciągania.

Zazwyczaj dwie fazy pracy laktatora wystarczają do efektywnego odciągania pokarmu, jednak możliwości nowoczesnych urządzeń są jeszcze bardziej zaawansowane.

Trzecia faza pracy laktatora to tryb mieszany. Skupia się na odwzorowaniu ssania maluszka, kiedy z piersi nie wypływa już zbyt wiele pokarmu. Dzięki takiemu działaniu organizm kobiety dostaje informację, że dziecko nie zaspokoiło głodu, co jest sygnałem do dalszej produkcji mleka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

Wybierając laktator, warto odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:

  • Jak często laktator będzie używany?
  • Czy planujesz karmić dziecko butelką, czy bezpośrednio z piersi?
  • Jakich dodatkowych funkcji oczekujesz od laktatora?

Laktator może stać się najlepszym przyjacielem karmiącej kobiety. Trzeba jednak odpowiednio dobrać tryb jego pracy i siłę ssania. Najlepsze efekty przynosi używanie elektrycznych laktatorów dwu- i trójfazowych. Do laktatorów dwufazowych zaliczamy Neno Uno, Neno Bella, Neno Primo, Neno Due, Neno Bella Twin oraz Neno Bueno. Wśród laktatorów elektrycznych o trzech fazach pracy znajdziemy: Neno Angelo, Neno Perfetto i Neno Camino. Wszystkie laktatory marki Neno pracują do dwóch godzin po naładowaniu, co przekłada się na możliwość przeprowadzenia czterech pełnych sesji odciągania.

Jak dobrać rozmiar nakładki na sutki?

Odpowiednio dobrany lejek do laktatora poprawia komfort podczas odciągania pokarmu, a dodatkowo zapobiega powstawaniu otarć. Bardzo ważnym etapem wyboru laktatora jest wybranie właściwego rozmiaru lejka. Aby prawidłowo określić rozmiar lejka, należy zmierzyć średnicę brodawki sutkowej. Pomiarów dokonujemy u podstawy brodawki, nie uwzględniając rozmiaru jej otoczki. Warto pamiętać o tym, aby pomiarów dokonywać po 32. tygodniu ciąży, kiedy pierś nie ulega już gwałtownym zmianom.

Lejki Neno są dostępne w trzech rozmiarach:

  • 21 mm- slim,
  • 24 mm- medium,
  • 27 mm- large.

Jaki laktator Neno na dwie brodawki?

Wśród najbardziej polecanych laktatorów podwójnych nie sposób pominąć Neno Camino. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o nowoczesnych mamach, które chcą łączyć aktywność zawodową z macierzyństwem w najlepszym wydaniu. Urządzenie jest lekkie i kompaktowe. Kobiety cenią Neno Camino za dokładne i szybkie odciąganie pokarmu. Oprócz funkcjonalności i optymalnej pracy w trzech fazach laktator jest także estetyczny i dobrze wykonany. Co więcej, łatwo utrzymać go w czystości, a butelki przeznaczone do gromadzenia pokarmu zostały wykonane z wytrzymałych materiałów klasy premium. Neno Camino to pięć poziomów stymulacji oraz dziewięć poziomów odciągania. Wszystko po to, aby laktator był w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowniczki.

Innym polecanym modelem laktatora podwójnego jest Neno Bueno. Urządzenie pracuje w dwóch trybach, a cechą wyróżniającą jest możliwość łatwej zamiany Neno Bueno w poręczny laktator pojedynczy. Umożliwia to jednoczesne karmienie dziecka prosto z piersi i odciąganie pokarmu, co przekłada się na oszczędność czasu. Urządzenie zostało wyposażone w dwie butelki o pojemności 180 ml, wykonane z najwyższej jakości materiałów. Waga urządzenia to zaledwie 790 g, dzięki czemu Neno Bueno jest poręczny i może towarzyszyć kobiecie podczas podróży.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.