Kategorie
Książki dla dzieci Rodzina Więź i relacja z dzieckiem

19 książek do czytania pod kocem – literatura dla dzieci o świętach

Zimą jest zimno, jak wiadomo, ale w domu, pod kocem – zupełnie przyjemnie. Jeśli ma się jeszcze coś fajnego do czytania, to czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę nie dłuży się tak strasznie… Dobra lektura pozwoli wczuć się w klimat świąt, niezależnie od opcji politycznej, wyznaniowej czy światopoglądowej.

Klasyka:

Dziadek do orzechów i król myszy

Baśniowa opowieść E.T. Hoffmana o wigilijnym wieczorze w domu małej Klary, która dostała w prezencie dziadka do orzechów. Świat realny przenika się ze snem i fantazją, zabawki ożywają, myszy atakują, a dziadek do orzechów okazuje się…  Ok, bez spojlerów, ale tę opowieść trzeba znać!

Wiek: 6+

Opowieść wigilijna

Klasyczne opowiadanie Charlesa Dickensa o przemianie, jaką przechodzi stary skąpiec Scrooge pod wpływem ducha swojego zmarłego wspólnika, który ukazał mu się w noc wigilijną i ostrzegł go, co czeka złych ludzi w zaświatach. Piękna historia, której zupełnie nie ujmuje uroku fakt, że Dickens napisał ją, aby… spłacić swoje długi.

Wiek: 8+

klasyka

Ulubieni bohaterowie i święta:

Wesoły Ryjek i zima

Autor Pana Kuleczki ma dar powoływania do życia naprawdę niesamowitych, choć jednocześnie zwyczajnych bohaterów. „Dzień dobry. Nazywam się Wesoły Ryjek” – tak rozpoczynają się wszystkie krótkie opowiastki o małym prosiaczku, zebrane już w czterech tomach. W najnowszym o zimie, choince i innych ważnych sprawach, a także – uwaga – przepis na pierniczki!

Wiek: 3+

Ryjek

Basia i Boże Narodzenie

Jedna z pierwszych książek serii, która rozrosła się do naprawdę pokaźnej kolekcji. Za co dzieci lubią Basię? Jej sprawy są bliskie przedszkolakom, w jej przygodach odnajdują swoje radości i problemy. W świątecznym tomiku mama Basi łamie rękę i cała rodzina musi stanąć na wysokości zadania w przedświątecznej krzątaninie. Historia o przygotowaniach do Bożego Narodzenia przemyca w treści wiedzę o tym, co jest tak naprawdę najważniejsze w świętach.

Wiek: 3+

Basia

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

Jeśli chcecie spędzić Wigilię na wesoło, to najlepiej u Mamy Mu i Pana Wrony. Konflikty, wywoływane przez krańcowo odmienne charaktery i usposobienia bohaterów, wywołują jednocześnie niekontrolowane wybuchy śmiechu.

Wiek: 3+

Dzieci z Bullerbyn. Trzy opowiadania

Życie w Bullerbyn zawsze jest sielskie, ale też naprawdę wesołe i  pełne przygód. Opowieść o zwyczajach świątecznych została wydane w osobnym tomie. Warto przeczytać i może trochę podpatrzeć, jak fajnie spędzić ten szczególny czas w roku.

Wiek: 3+

bullerbyn

Lotta. Trzy opowiadania

Lotta to nie byle kto tylko bardzo rezolutna pięciolatka, która umie prawie wszystko. Nawet zdobyć choinkę, kiedy zabrakło ich w całym mieście!

Wiek: 3+

lotta

Niezwykły Święty Mikołaj

Przygody zwariowanej pary przyjaciół: staruszka i jego kota. Tym razem o świętach. Findus chciałby, żeby przyszedł do niego święty Mikołaj. Pettson nie wie, skąd go wziąć, więc postanawia go zbudować. Oj, będzie się działo…

Wiek: 3+ (ale według większości czytelników dla nieco starszych dzieci niż reszta serii)

Dawka wiedzy o Mikołaju na serio i na wesoło:

Święty Mikołaj. Świat w obrazkach

Seria Świat w obrazkach Wydawnictwa Olesiejuk to coś w rodzaju pierwszych encyklopedii tematycznych. Tutaj dawka wiedzy o tym, czym zajmuje się święty Mikołaj. Ilustracje przeważają nad tekstem.

Wiek: 3+

Jak pracuje święty Mikołaj

Alan Snow (nomen omen) stworzył bardzo poważne kompendium wiedzy o Mikołaju i jego całej fabryce. Śmiem twierdzić, że odpowiadające na wszystkie możliwe i niemożliwe pytania dzieci. Niestety, do upolowania tylko w bibliotece albo na allegro.

Wiek: 3+

Święty Mikołaj z Miry

Książeczka z serii „Święci uśmiechnięci” autorstwa Elizy Piotrowskiej opowiada o biskupie Mikołaju z Miry i jest oparta na faktach. Żadnego krasnala z reklamy z ciężarówką.

Wiek: 3+

Święty Mikołaj

Książka napisana przez Jarosława Mikołajewskiego, a wydana już jakiś czas temu przez wydawnictwo Muchomor także opowiada historię prawdziwego świętego Mikołaja, czyli biskupa z Miry.

Wiek: 3+

Gwiazdka

O magii świąt:

O Mikołaju, który zgubił prezenty

Jeszcze ciepła nowość Danuty Parlak z ilustracjami Joanny Bartosik wydana przez Widnokrąg . Naprawdę bardzo piękna historia z naprawdę bardzo ładnymi ilustracjami o – trudno się nie domyślić – Mikołaju, który zgubił prezenty. Na szczęście dzieci stanęły na wysokości zadania…

Wiek: 5+

Wierzcie w Mikołaja

Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem autorstwa Lotty Olsson w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii. Można ją potraktować jako swoisty kalendarz adwentowy.

Wiek: 6+

Prezent dla Cebulki

Kolejna książka wydana przez Zakamarki, przeznaczona do czytania w adwentowe wieczory – jeden rozdział na każdy dzień oczekiwania na święta. Cebulka to mały chłopiec, który ma wymarzone prezenty gwiazdkowe: rower i… tatę. A ponieważ mama nie robi mu zbyt wielkich nadziei, że marzenia się spełnią, chłopiec bierze sprawy w swoje ręce.

Wiek: 6+

Zakamarki

Tajemnica Bożego Narodzenia

Kolejna książka pomyślana jako kalendarz adwentowy. Zamiast kiepskiej jakości czekoladek mamy interesujące historie, w których przenikają się historia i współczesność napisane przez autora słynnego Świata Zofii, Josteina Gaardnera.

Wiek: 10+

Wigilia Małgorzaty

wigilia_malgo

Naprawdę bardzo wzruszająca świąteczna historia, także dla dorosłych. O samotności i o tym, że w Wigilię naprawdę zdarzają się cuda. Książka otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród w dziedzinie ilustracji – Bologna Ragazzi 2014.

Wiek: 10+

Czupieńki

Czupieńki noszą wielkie kapelusze i mieszkają w lesie w domkach na drzewach. Pewnego razu znalazły w śniegu gwiazdkę, która prawie już nie świeciła, i zaopiekowały się nią. Dobrze się stało, bo zbliżał się właśnie czas Bożego Narodzenia. Absolutnie magiczna, ciepła historia z pięknymi ilustracjami Pawła Pawlaka. Wielka szkoda, że ukazały się tylko dwie z planowanych czterech części…

Wiek: 3+

Kiedy święty Mikołaj spadł z nieba

Książka Cornelii Funke o tym, co jest najważniejsze w całej tej świątecznej krzątaninie, kim naprawdę jest Mikołaj i w ogóle po co to wszystko. Koniecznie! Niestety, do zdobycia jedynie w bibliotekach, u znajomych albo na aukcjach internetowych.

Wiek: 4+

Po książki o świętach zapraszamy do Natuli.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.