Kategorie
Książki dla dzieci Rodzina Więź i relacja z dzieckiem

Literatura dla dzieci o świętach. 22 książki do czytania pod kocem

Zimą jest zimno, jak wiadomo, ale w domu, pod kocem – zupełnie przyjemnie. Jeśli ma się jeszcze coś fajnego do czytania, to czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę nie dłuży się tak strasznie… Dobra literatura dla dzieci o świętach pozwoli wczuć się w klimat świąt, niezależnie od opcji politycznej, wyznaniowej czy światopoglądowej.

Świąteczne opowieści Krasnalka

Czyli o tym, jak widzialni i niewidzialni mieszkańcy lasu witali zimę, czekali na święta i jak podpatrywało to pewne dziecko.

Magia mieszka w sercu każdego i każdej z nas. Dobrze wiedzą o tym dzieci. Kiedy wchodzą do lasu, świadkują takim rzeczom, jakich nie widzą dorośli. Duży człowieku, weź dziecko za rękę i idź do lasu, możesz sobie wówczas przypomnieć magiczny świat widzialnych i niewidzialnych stworzeń. Posłuchajcie razem, jak snują one staruszkowe opowieści naszych dziejów. Trzynaście baśniowych historii Krasnalka pomoże wam zanurzyć się w zimowych obyczajach i doświadczyć magii świąt.

Świąteczna książka – Niegrzeczne Książeczki. Święta

Antek nie zamierza w tym roku napisać listu do Świętego Mikołaja. A właściwie zamierza, ale czuje, że to zupełnie bez sensu, bo pewnie był niegrzeczny, a do niegrzecznych dzieci Mikołaj nie przychodzi. Ważna książka (ze świętami Bożego Narodzenia w tle) autorstwa Alicji Dyrdy o tym, że dzielenie dzieci na grzeczne i niegrzeczne jest bardzo słabe!

Świąteczne książki dla dzieci – Wierszyki świąteczne

Rymowanki pod choinkę? Czemu nie! Te stworzone przez Kasię Huzar-Czub sprawią, że w od razu poczujecie klimat świąt. Nie obejdzie się bez małych wpadek (na czele z rozlanym barszczem), ale nie martwcie się. Trochę sprzątania, a ile wspomnień! Wierszyki w towarzystwie ilustracji Joanny Bartosik będą cudowną lekturą na każdy grudniowy wieczór.

Świąteczna opowieść – Niuniuś czeka na święta

Niuniuś czeka, czeka, czeka i doczekać się nie może! Już nawet wysłał kartki świąteczne, upiekł pierniczki, ubrał choinkę, a świąt dalej nie ma… Niuniusiowi czasami jest smutno, a czasami jest zły. Święta są pełne emocji! Przekonuje nas o tym Aga Nuckowski, autorka serii o śwince, której nie da się nie lubić.

Świąteczna książka – Dziadek do orzechów i król myszy

Baśniowa opowieść E.T. Hoffmana o wigilijnym wieczorze w domu małej Klary, która dostała w prezencie dziadka do orzechów. Świat realny przenika się ze snem i fantazją, zabawki ożywają, myszy atakują, a dziadek do orzechów okazuje się…  Niespodzianka! To po prostu piękna opowieść. Trzeba ją znać!

Najpiękniejsze książki o świętach – Opowieść wigilijna

Klasyczne opowiadanie Charlesa Dickensa o przemianie, jaką przechodzi stary skąpiec Scrooge. A to wszystko pod wpływem ducha swojego zmarłego wspólnika, który ukazał mu się w noc wigilijną i ostrzegł go, co czeka złych ludzi w zaświatach. Piękna historia dla nieco starszych dzieci, której zupełnie nie ujmuje uroku fakt, że Dickens napisał ją, aby… spłacić swoje długi.

Zabawna opowieść o Bożym Narodzeniu – Wesoły Ryjek i zima

Autor „Pana Kuleczki” ma dar powoływania do życia naprawdę niesamowitych, choć jednocześnie zwyczajnych bohaterów. „Dzień dobry. Nazywam się Wesoły Ryjek” – tak rozpoczynają się wszystkie krótkie opowiastki o małym prosiaczku, zebrane w kilku tomach. W tym o zimie znajdziecie choinkę i inne ważne sprawy, a także – uwaga – przepis na pierniczki!


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Świąteczna opowieść – Basia i Boże Narodzenie

Jedna z pierwszych książek serii, która rozrosła się do naprawdę pokaźnej kolekcji. Za co dzieci lubią Basię? Jej sprawy są bliskie przedszkolakom, w jej przygodach odnajdują swoje radości i problemy. W świątecznym tomiku mama Basi łamie rękę i cała rodzina musi stanąć na wysokości zadania w przedświątecznej krzątaninie. Krótka opowieść o przygotowaniach do Bożego Narodzenia przemyca w treści wiedzę o tym, co jest tak naprawdę najważniejsze w świętach.

Świąteczne książki dla dzieci – Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

Jeśli chcecie spędzić Wigilię na wesoło, to najlepiej u Mamy Mu i Pana Wrony. Konflikty, podkręcane przez krańcowo odmienne charaktery i usposobienia bohaterów, wywołują jednocześnie niekontrolowane wybuchy śmiechu. Zajrzyjcie do tej świątecznej opowieści koniecznie!

Świąteczna książka – Dzieci z Bullerbyn. Trzy opowiadania

Życie w Bullerbyn zawsze jest sielskie, ale też naprawdę wesołe i pełne przygód. Opowieść o zwyczajach świątecznych została wydane w osobnym tomie. Warto przeczytać i może trochę podpatrzeć, jak fajnie spędzić ten szczególny czas w roku. Poczujcie świąteczną atmosferę!

Książki dla młodszych dzieci – Lotta. Trzy opowiadania

Lotta to nie byle kto, tylko bardzo rezolutna pięciolatka, która umie prawie wszystko. Nawet zdobyć choinkę, kiedy zabrakło ich w całym mieście. Czy uda jej się uratować święta? Dzieci mają swoje sposoby!

Świąteczna opowieść – Niezwykły Święty Mikołaj

Przygody zwariowanej pary przyjaciół: staruszka i jego kota. Tym razem o świętach. Findus chciałby, żeby przyszedł do niego święty Mikołaj. Pettson nie wie, skąd go wziąć, więc postanawia go zbudować. Oj, będzie się działo…

Piękna książka na Boże Narodzenie – Święty Mikołaj. Świat w obrazkach

Seria „Świat w obrazkach” Wydawnictwa Olesiejuk to coś w rodzaju pierwszych encyklopedii tematycznych. Tutaj dawka wiedzy o tym, czym zajmuje się Święty Mikołaj. Ilustracje przeważają nad tekstem.

Świąteczne książki – Jak pracuje święty Mikołaj

Alan Snow (nomen omen) stworzył bardzo poważne kompendium wiedzy o Mikołaju i jego całej fabryce. Śmiemy twierdzić, że odpowiadające na wszystkie możliwe i niemożliwe pytania dzieci.

Bożonarodzeniowa opowieść – Święty Mikołaj z Miry

Książeczka z serii „Święci uśmiechnięci” autorstwa Elizy Piotrowskiej opowiada o biskupie Mikołaju z Miry i jest oparta na faktach. Żadnego krasnala z reklamy z ciężarówką. Z ogromną przyjemnością polecamy!

Świąteczne książki – Święty Mikołaj

Książka napisana przez Jarosława Mikołajewskiego, a wydana już jakiś czas temu przez wydawnictwo Muchomor, także opowiada historię prawdziwego świętego Mikołaja, czyli biskupa z Miry.

Najpiękniejsze książki o świętach – O Mikołaju, który zgubił prezenty

Książka Danuty Parlak z ilustracjami Joanny Bartosik wydana przez Widnokrąg. Naprawdę bardzo piękna historia z naprawdę bardzo ładnymi ilustracjami o – trudno się nie domyślić – Mikołaju, który zgubił prezenty. Na szczęście dzieci stanęły na wysokości zadania…

Książki dla starszych dzieci – Wierzcie w Mikołaja

Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem autorstwa Lotty Olsson w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii. Można ją potraktować jako swoisty kalendarz adwentowy.

Świąteczne książki – Prezent dla Cebulki

Kolejna książka wydana przez Zakamarki, przeznaczona do czytania w adwentowe wieczory – jeden rozdział na każdy dzień oczekiwania na święta. Cebulka to mały chłopiec, który ma wymarzone prezenty gwiazdkowe: rower i… tatę. A ponieważ mama nie robi mu zbyt wielkich nadziei, że marzenia się spełnią, chłopiec bierze sprawy w swoje ręce.

Piękna książka na Boże Narodzenie – Tajemnica Bożego Narodzenia

Kolejna książka pomyślana jako kalendarz adwentowy. Zamiast kiepskiej jakości czekoladek mamy interesujące historie, w których przenikają się historia i współczesność napisane przez autora słynnego „Świata Zofiii”, Josteina Gaardera.

Świąteczne książki – Wigilia Małgorzaty

Naprawdę bardzo wzruszająca świąteczna historia, także dla dorosłych. O samotności i o tym, że w Wigilię naprawdę zdarzają się cuda. Książka otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród w dziedzinie ilustracji – Bologna Ragazzi 2014.

Wzruszająca opowieść na Boże Narodzenie – Czupieńki

Czupieńki noszą wielkie kapelusze i mieszkają w lesie w domkach na drzewach. Pewnego razu znalazły w śniegu gwiazdkę, która prawie już nie świeciła, i zaopiekowały się nią. Dobrze się stało, bo zbliżał się właśnie czas Bożego Narodzenia. Absolutnie magiczna, ciepła historia z pięknymi ilustracjami Pawła Pawlaka. Wielka szkoda, że ukazały się tylko dwie z planowanych czterech części…

Prezenty od Świętego Mikołaja – Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba

Książka Cornelii Funke o tym, co jest najważniejsze w całej tej świątecznej krzątaninie, kim naprawdę jest Mikołaj i w ogóle po co to wszystko. Polecamy wam gorąco wszystkie wspomniane książki, choć wiemy, że nie każdą z nich łatwo jest zdobyć. Tych, których nie ma w sieci, koniecznie szukajcie w bibliotekach. Wspólna wyprawa z dzieckiem do czytelni może być wspaniałą, grudniową przygodą.

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.