Kategorie
Rodzina Rozwój przez zabawę

Jak zrobić kalendarz adwentowy? 5 kreatywnych pomysłów DIY

Odliczanie do świąt – czas start! Pieczenie pierniczków i ubieranie choinki to jednak nie jedyne obowiązkowe punkty na liście przedświątecznych przygotowań. Podpowiadamy, jak zrobić kalendarz adwentowy krok po kroku.

Większość przedszkolaków doskonale wie, jak zrobić kalendarz adwentowy. To niezwykłe ćwiczenie, które wspomaga kreatywność i zręczność, a przy okazji wprowadza dzieci w magiczny klimat świąt. Okazuje się jednak, że tworzenie kalendarza adwentowego może być również wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Mamy dla was kilka ciekawych pomysłów, dzięki którym odliczanie do świąt będzie jeszcze przyjemniejsze. Przygotujcie gorącą czekoladę, usiądźcie przy dużym stole i bawcie się dobrze!

Jak zrobić kalendarz adwentowy? Torebki papierowe na drobiazgi

Oryginalne kalendarze adwentowe wcale nie wymagają dużego budżetu! Najlepszym przykładem na to jest kalendarz z papierowych torebek, w które część z nas codziennie pakuje swoje śniadanie. Przygotujcie 24 torebki śniadaniowe, ponumerujcie je, a następnie powieście na nitkach lub włóżcie do większego pudełka. Gwarantujemy, że samo opisywanie torebek może być doskonałą zabawą – wykorzystajcie do tego kolorowe pisaki, farby, brokat i bezpieczny dla dzieci klej, a nawet wydzieranki z gazet. I koniecznie (oczywiście w tajemnicy przed dziećmi) włóżcie do środka drobne upominki. Mogą być to ulubione zdrowe przekąski, jeśli lubicie je jeść, choć świetnie sprawdzą się także praktyczne prezenty, z których najmłodsi z pewnością zrobią użytek – plastelina, naklejki, książeczki, mały resorak, zestaw ozdób do włosów czy ozdoby świąteczne, które będzie można zawiesić na choince. Do niektórych torebek możecie włożyć „vouchery” na wspólny spacer do lasu czy zabawę w parku wodnym. To też świetny pomysł!

Uwaga! Reklama do czytania

Choinka

Książka dla najmłodszych o świętach, która stymuluje rozwój i naturalną ciekawość dziecka. Świąteczne tradycje przedstawione z humorem, czułością i z najwyższą dbałością o szczegóły.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Najpiękniejsze kalendarze adwentowe. Kolorowe pudełka po zapałkach

Kolejnym pomysłem dla wszystkich miłośników prac plastycznych jest kalendarz adwentowy wykonany z niewielkich pudełek. Mogą być to puste pudełka po zapałkach, choć w sklepach znajdziecie też znacznie większe kartoniki. Następnie przygotujcie niezbędne akcesoria (kolorowy papier, pisaki, sznurek) i zajmijcie się dekorowaniem pudełek – tak, by każde z nich wyglądało jak miniaturowy prezent. Możecie je ułożyć na regale lub powiesić na tasiemce. Do każdego z nich włóżcie suszone owoce, orzeszki lub inne praktyczne drobiazgi. Pięknym prezentem będą też karteczki z miłym słowem lub świąteczne zadania (m.in. wspólne pieczenie pierniczków czy przygotowywanie ozdób na choinkę).

Jak zrobić kalendarz adwentowy? Rolki w kształcie choinki

Kalendarz adwentowy z rolek po papierze toaletowym to pomysł, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród rodziców. Przecież tekturowe rolki nie są reprezentacyjne, nie kojarzą się też ze świątecznymi przygotowaniami, a czymś zgoła innym… To błąd! Wystarczy, że je ozdobicie (znów przydadzą wam się kawałki papieru, sznurek, kolorowe ozdoby) i zrobicie z nich wspaniałą choinkę. W jaki sposób? Już wyjaśniamy. Do jednej rolki (to będzie góra waszego papierowego drzewka) przyklejcie dwie kolejne, niżej trzy, cztery, pięć i sześć, a w najniższym rzędzie znów umieśćcie trzy rolki (utworzą pień). Dzięki takiemu ustawieniu rolek uzyskacie kształt choinki. Taki kalendarz adwentowy co prawda nie pomieści zbyt dużych prezentów, ale nie przejmujcie się – z pewnością zrobicie dzieciom niespodziankę, jeśli włożycie do rolek pierniczki lub małe, praktyczne gadżety. Aby maluchy nie zaglądały do środka, do każdej rolki z obu stron przyklejcie tekturowe kółeczka (na każdym z nich obowiązkowo musi znaleźć się numerek!).

Uwaga! Reklama do czytania

Książka dla dzieci Gdy Mikołaj był malutki

Gdy Mikołaj był malutki

Święta są co roku, ale mamy dla was historię, której jeszcze nie znacie.

Kiedy myślimy o Mikołaju, wyobrażamy sobie grubszego starszego pana z siwą brodą i rumianymi policzkami. Wszyscy zapomnieliśmy, że Mikołaj też był malutki. Jak sądzicie, jakim był dzieckiem?

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak zrobić kalendarz adwentowy? Świąteczne koperty

Czas na kalendarz adwentowy „last minute”. Do jego wykonania niezbędne będą 24 kolorowe koperty (najlepiej w „świątecznych kolorach” – bordowym, ciemnozielonym, białym i złotym), niewielkie drewniane klamerki i sznurek jutowy. Na początku ponumerujcie koperty (możecie je również ozdobić – inspiracje już znacie), przypnijcie do nich klamerki, a następnie przewleczcie sznurek przez środek sprężynek. Gotowe! Taką girlandę możecie powiesić na ścianie lub w oknie. A co włożyć do kopert? Nie zmieszczą się do nich czekoladki, ale magiczne karteczki już tak! Niech każda z nich będzie karnetem, który będziecie mogli razem wykorzystać (mile widziany będzie karnet na wspólne smażenie naleśników czy naukę szydełkowania).

Najpiękniejsze kalendarze adwentowe. Uszyty kalendarz

Ostatni pomysł na kalendarz adwentowy jest nieco bardziej zaawansowany, ale obiecujemy, że warto spróbować. Tym razem papierowe pudełka, rolki i koperty zastąpią materiałowe woreczki. Przygotujcie duży kawałek materiału (to będzie wasza baza), a następnie przyszyjcie do niego 24 kieszonki. Zadbajcie o to, by każda z nich była miniaturowym dziełem sztuki. Do wykonania tego kalendarza będą wam potrzebne guziki, tasiemki, koronki. Niezbędne akcesoria kupicie w pasmanterii, ale wcześniej sprawdźcie, czy nie macie ich w domu (albo poszukajcie inspiracji w niciarce babci). Do każdej kieszonki włóżcie niewielkie prezenty (kredki, plastelinę), a do ostatniej z nich list od świętego Mikołaja. Taki kalendarz powieście na ścianie lub drzwiach – będzie wspaniałą dekoracją, która będzie wam towarzyszyć przez lata.

Uwaga! Reklama do czytania

Świąteczne opowieści Krasnalka

Czyli o tym, jak widzialni i niewidzialni mieszkańcy lasu witali zimę, czekali na święta i jak podpatrywało to pewne dziecko.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

1 odpowiedź na “Jak zrobić kalendarz adwentowy? 5 kreatywnych pomysłów DIY”

Rozwijanie wyobraźni dziecka i poszerzanie horyzontów kreatywności jest bardzo ważne. Szczególnie przy wykorzystaniu różnych drobiazgów, które mamy w domu i które często traktujemy jako śmieci. Wspólne tworzenie, majsterkowanie, malowanie etc. wykonywane razem z dzieckiem to również doskonały sposób na udane, edukacyjne spędzanie czasu razem. Nie bójmy się bałaganu, pobrudzenia klejem i plam po farbkach. Najważniejsze są bliskie relacje, emocje, pozytywne wspomnienia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.