Kategorie
Rodzina Rozwój przez zabawę

6 pomysłów na kalendarz adwentowy i 24 pomysły na przedświąteczne aktywności

Choć te najpopularniejsze to po prostu pomysłowe bombonierki, prawdziwe kalendarze adwentowe są formą oczekiwania na Święto Bożego Narodzenia. Zwyczaj tworzenia takich kalendarzy pochodzi z Niemiec, gdzie w XIX wieku zaczęto wieszać wieńce adwentowe. Zapalano na nich kolejno 4 świece, symbolizujące upływ czterech tygodni adwentu

Zwyczaj ten spodobał się dzieciom, którym milej upływało oczekiwanie i dla których czas nabierał bardziej konkretnego, materialnego znaczenia. Wkrótce w bogatych rodzinach zaczęto obdarowywać najmłodszych kartonowymi kalendarzami, gdzie w okienkach kryły się obrazki religijne.

Dziś kalendarze także umilają oczekiwanie. Pomagają odliczać dzieciom czas i stanowią ciekawą ozdobę nim w domu zamieszka choinka. Często na dzieci czekają w kalendarzu niespodzianki – małe łakocie, albo inne drobiazgi – kolorowe szklane kulki, skarpetki, kredki lub pomysły na przedświąteczne aktywności.

6 pomysłów na kalendarz adwentowy

1.Uszyty

Warto je przejrzeć, dać się zainspirować i wspólnie z rodziną (lub samodzielnie szykując niespodziankę) przygotować taką miłą dekorację przedświąteczną. Dla mam szyjących projekt stanowił będzie pole do popisu. Baza jest dosyć prosta: prostokąt materiału i na nim naszyte kieszonki. Możemy jednak zaszaleć z tkaninami, fakturami czy naszyciami. Jeżeli lubimy haftować i naszywać, możemy zrobić przepiękne aplikacje. Taki ręcznie uszyty kalendarz nie traci wszak ważności i może stać się wspaniałą pamiątką rodzinną, przechodzącą z pokolenia na pokolenie.

2. Artystyczny

Jeżeli poszukujemy formy odbiegającej od tej tradycyjnej, to może zrobimy kalendarz adwentowy jak obraz? Proszę bardzo. Na naciągnięte płótno możemy przypiąć papierowe koperty lub lniane woreczki. Do środka lub na wierzch mocujemy dodatkowe ozdoby. Całość można zawiesić na ścianie lub postawić na krześle, tak aby była łatwo dostępna dla dziecka. Pięknie wygląda także obraz 3D, na przykład kolorowe, ręcznie pomalowane klamerki włożone w białą ramę. Do każdej klamerki możemy przyczepić kopertę ze smakołykiem w środku.

3. Girlanda

Kalendarze adwentowe przybrać mogą także formę girlandy, stając się tym samym świąteczną dekoracją na ścianę, nawet nad łóżkiem lub kominkiem (jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami takowego). Na sznurku możemy zawiesić ręcznie uszyte lub kupione woreczki. Klamerkami możemy zaczepić papierowe koperty, szare paczuszki lub zdekompletowane skarpetki, których nam zazwyczaj nie brak.

4. Z pudełek

Pudełeczka, na przykład te po zapałkach, to także świetny materiał na oryginalne kalendarze adwentowe. Podobnie jak pudełka z magnesami, które możemy kupić w sklepach Ikea. Pudełeczka przyczepiamy do ściany lub układamy na półeczce. Magnesy oczywiście najlepiej przyczepić do lodówki, tablicy magnetycznej lub ściany pomalowanej specjalną farbą.

5. Kreatywny

Ciekawie wyglądają także całe przestrzenne instalacje z kalendarzy.Mogą wisieć na ścianie, wieszaku lub stać na półce czy komodzie. Kto ma taki kreatywny zmysł, może stworzyć niezwykłą, zachęcająca do zabawy dekorację na cały okres przedświąteczny.

6. Minimalistyczny

I na koniec coś dla fanów minimalizmu i dla tych, którzy przygotowanie kalendarza zostawili na ostatnią chwilę. Wystarczą proste białe lub szare koperty, albo pudełka kartonowe.

24 pomysły na przedświąteczne aktywności

W „okienkach” kalendarza adwentowego można ukryć drobne prezenty – niespodzianki ale i karteczki z pomysłami na zabawę, przepisy na pierniczki czy brokatową ciastolinę do wspólnego wykonania, instrukcje wykonania ozdób świątecznych wraz z potrzebnymi materiałami, kupony na nieplanowane „coś wyjątkowego” (np. gorącą czekoladę, wieczorne wyjście na lodowisko, odwiedziny u przyjaciela) i całą masę kreatywnych pomysłów na aktywności przedświąteczne. Najważniejsze, by były one okazją do wspólnego spędzenia zimowych dni w oczekiwaniu na magiczne Boże Narodzenie. Oto lista, która może was zainspirować:

 1. napiszcie lub narysujcie (albo i napiszcie, i narysujcie) list do św. Mikołaja
 2. zróbcie świąteczną, błyszczącą masę plastyczną do zabawy – np. taką jak ta z przepisu
 3. w specjalnym koszyku przygotujcie okołoświąteczne książki do wieczornego czytania pod kocem (możecie również zaplanować wyprawę do biblioteki i księgarni po pozycje, których jeszcze nie czytaliście)
 4. wytnijcie z papieru śnieżynki i ozdóbcie nimi szyby w domu (do wycinania idealnie nadają się białe okrągłe filtry do kawy)
 5. zróbcie rodzinny wieczór przy świecach – rodzice mogą podzielić się wspomnieniami świąt, kiedy sami byli dziećmi. Możecie porozmawiać o tym, co kto w waszej rodzinie lubi i jaki prezent można mu podarować na święta – zobaczycie, że dzieci mają mnóstwo ciekawych spostrzeżeń
 6. zróbcie papierowy łańcuch na choinkę, długi jak anakonda
 7. upieczcie ciasteczka korzenne, zapakujcie w torebkę z kokardką i podarujcie sąsiadom, pani w osiedlowym sklepiku, woźnemu w szkole
 8. zróbcie prosty karmnik dla ptaków na parapet lub do zawieszenia na drzewie
 9. wybierzcie się na wieczorny spacer po świątecznie przystrojonym rynku
 10. nagrajcie zabawne video z życzeniami i poślijcie do rodziny i przyjaciół
 11. przygotujcie specjalną kartę świąteczną dla najlepszego przyjaciela (taką kartkę można później wsunąć przyjacielowi do plecaka tuż przed feriami świątecznymi)
 12. zaprojektujcie i wykonajcie prostą świąteczną grę planszową (taką z pionkami i kostką)
 13. zróbcie prezent zwierzakom – przygotujcie nieużywane już koce i kołdry (bez pierza!), dołączcie do tego opakowanie karmy i zawieźcie wspólnie do najbliższego schroniska
 14. zróbcie domową bitwę na śnieżki ( z kulek gazetowych)
 15. urządźcie przyjęcie z herbatką i dekorowaniem pierniczków – koniecznie zaproście przyjaciół
 16. zróbcie własnoręcznie stroik świąteczny i podarujcie dziadkom, starszej pani/panu sąsiadowi
 17. udekorujcie pokój światełkami a potem poleżcie w łóżku rozmawiając o tajemnicach
 18. zróbcie rodzinny album ze zdjęciami z prawdziwego zdarzenia (ten na facebooku albo w komórce się nie liczy!)
 19. pomyślcie i zróbcie listę rzeczy, za które jesteście wdzięczni
 20. zróbcie drzewo genealogiczne swojej rodziny, rozmawiając o tych, których już z nami nie ma i o tych, z którymi w tym roku zasiądziemy do wigilii
 21. zróbcie własnoręcznie kartki z życzeniami, zaadresujcie, naklejcie znaczki i koniecznie wybierzcie się na pocztę, żeby je wysłać (nawet do najbliższej rodziny)
 22. wybierzcie się na popołudniowy spacer po okolicy i zaobserwujcie, co was otacza – co się dzieje w przyrodzie; kto mieszka w naszym sąsiedztwie – kogo znamy, a kogo nie; gdzie się podziały ptaki; jak radzą sobie zimą koty, myszy, żuki i biedronki
 23. narysujcie komiks ze świąteczną historią (biblijną, współczesną, magiczną, kosmiczną, z dreszczykiem)
 24. podzielcie się z innymi – jedzeniem, życzeniami, miłym słowem, życzliwym gestem

Do kalendarza można też wsadzić małe, mądre i ciekawe książki, po jednej na każdy dzień oczekiwania. Oto kilka pomysłów, które nie zrujnują budżetu rodziców (24 książki to nie przelewki).

Uwaga! Reklama do czytania

Świąteczne opowieści Krasnalka

Czyli o tym, jak widzialni i niewidzialni mieszkańcy lasu witali zimę, czekali na święta i jak podpatrywało to pewne dziecko.

CHCESZ? KLIKNIJ!

W oczekiwaniu na magiczne święta

Jeśli z jakichś powodów idea kalendarza adwentowego was nie zachwyca, w atmosferę oczekiwania może wprowadzić wieczorny rytuał czytania. Oto świetnie napisane i pięknie zilustrowane historie w 24 odcinkach – po jednym na każdy przedświąteczny wieczór. Kryminalna zagadka znikających świąt, ciepła i wzruszająca opowieść o Cebulce, a może historia o międzygalaktycznej przyjaźni pewnej dziewczynki i ufoludka? Zdecydujcie sami!

Uwaga! Reklama do czytania

Książka dla dzieci Gdy Mikołaj był malutki

Gdy Mikołaj był malutki

Święta są co roku, ale mamy dla was historię, której jeszcze nie znacie.

Kiedy myślimy o Mikołaju, wyobrażamy sobie grubszego starszego pana z siwą brodą i rumianymi policzkami. Wszyscy zapomnieliśmy, że Mikołaj też był malutki. Jak sądzicie, jakim był dzieckiem?

CHCESZ? KLIKNIJ!

Foto:

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.