Te ostatnie, po wielu latach doczekały się wreszcie polskiego tłumaczenia (napisy). Dwa pierwsze publikujemy poniżej, z nadzieją, że idea, którą Rosenberg szerzył przez większość swojego życia zarazi kolejne osoby. Zanim jednak publikacja, kilka słów o samym autorze i jego pomyśle na komunikację, która zmienia relacje między ludźmi i powoduje, że stajemy się sobie znacznie bliżsi.
Marshall Rosenberg był doktorem psychologii, negocjatorem, mediatorem, trenerem i nauczycielem. Na całym świecie krzewił ideę życia w dialogu i szacunku do własnych oraz cudzych uczuć i potrzeb. To właśnie świadomość tego, że wszyscy z nas mają te same potrzeby, ale różne sposoby ich zaspokajania, była – jego zdaniem – uzdrawiająca. Jak mówił Rosenberg, jeśli będziemy w stanie dostrzec te potrzeby, rozwiązania dla różnych życiowych sytuacji pojawią się same.
Przeczytaj: Abecadło Porozumienia bez Przemocy
Uwaga! Reklama do czytania

PREMIERA
Piękne, bliskościowe wierszyki na dobranoc
Słowa są ważne
Dla Rosenberga kluczową kwestią był język i sposób, w jaki posługujemy się słowami. Jako młody chłopak żydowskiego pochodzenia, wielokrotnie doświadczał tego, jak bardzo krzywdzące potrafią być same słowa.
To, co niezwykle przyciągające w jego biografii to fakt, że z ideą bezprzemocowej komunikacji zdołał zawędrować w rejony konfliktów zbrojnych (np. w strefę Gazy), w zubożałe dzielnice miast i do więzień – czyli w te miejsca, w których przemoc wydaje się niekiedy jedynym rozwiązaniem. Niósł pomoc rodzinom, mediował i szkolił nauczycieli, pracowników socjalnych, policjantów czy menadżerów. Przez całe swoje życie podkreślał, że robi to, bo daje mu to życiową radość. „Dzielenie się tym z innymi daje radość. To przyjemna gra. To najprzyjemniejsza gra jaką znalazłem – przyczyniać się do poprawy samopoczucia innych ludzi. Jestem naprawdę przekonany, że jest to najbardziej spełniająca gra jaką my, istoty ludzkie, kiedykolwiek odkryliśmy” – stwierdził w jednym z wywiadów.
Zobaczcie wprowadzenie do tego, czym jest Porozumienie bez Przemocy:
https://www.youtube.com/watch?v=XnacRBgneZI
Godzinna prezentacja Rosenberga z pierwszego dnia warsztatów wprowadzających do idei empatycznej komunikacji: