Kategorie
Wychowanie

Marshall Rosenberg – „Za każdym uczuciem kryje się potrzeba”

Miesiąc temu obchodziliśmy rocznicę śmierci Marshalla Rosenberga – twórcy idei Porozumienia bez Przemocy. Z jego inspirującymi myślami można się zapoznać nie tylko podczas licznych warsztatów, promujących empatyczną komunikację (i prowadzonych przez certyfikowanych trenerów NVC), ale również dzięki bogatej literaturze traktującej o komunikacji czy wykładom samego Rosenberga publikowanym w mediach społecznościowych.

Te ostatnie, po wielu latach doczekały się wreszcie polskiego tłumaczenia (napisy). Dwa pierwsze publikujemy poniżej, z nadzieją, że idea, którą Rosenberg szerzył przez większość swojego życia zarazi kolejne osoby. Zanim jednak publikacja, kilka słów o samym autorze i jego pomyśle na komunikację, która zmienia relacje między ludźmi i powoduje, że stajemy się sobie znacznie bliżsi.
Marshall Rosenberg był doktorem psychologii, negocjatorem, mediatorem, trenerem i nauczycielem. Na całym świecie krzewił ideę życia w dialogu i szacunku do własnych oraz cudzych uczuć i potrzeb. To właśnie świadomość tego, że wszyscy z nas mają te same potrzeby, ale różne sposoby ich zaspokajania, była – jego zdaniem – uzdrawiająca. Jak mówił Rosenberg, jeśli będziemy w stanie dostrzec te potrzeby, rozwiązania dla różnych życiowych sytuacji pojawią się same.

Przeczytaj: Abecadło Porozumienia bez Przemocy

Uwaga! Reklama do czytania

PREMIERA
Piękne, bliskościowe wierszyki na dobranoc

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Słowa są ważne

Dla Rosenberga kluczową kwestią był język i sposób, w jaki posługujemy się słowami. Jako młody chłopak żydowskiego pochodzenia, wielokrotnie doświadczał tego, jak bardzo krzywdzące potrafią być same słowa.
To, co niezwykle przyciągające w jego biografii to fakt, że z ideą bezprzemocowej komunikacji zdołał zawędrować w rejony konfliktów zbrojnych (np. w strefę Gazy), w zubożałe dzielnice miast i do więzień – czyli w te miejsca, w których przemoc wydaje się niekiedy jedynym rozwiązaniem. Niósł pomoc rodzinom, mediował i szkolił nauczycieli, pracowników socjalnych, policjantów czy menadżerów. Przez całe swoje życie podkreślał, że robi to, bo daje mu to życiową radość. „Dzielenie się tym z innymi daje radość. To przyjemna gra. To najprzyjemniejsza gra jaką znalazłem – przyczyniać się do poprawy samopoczucia innych ludzi. Jestem naprawdę przekonany, że jest to najbardziej spełniająca gra jaką my, istoty ludzkie, kiedykolwiek odkryliśmy” – stwierdził w jednym z wywiadów.
Zobaczcie wprowadzenie do tego, czym jest Porozumienie bez Przemocy:

https://www.youtube.com/watch?v=XnacRBgneZI
Godzinna prezentacja Rosenberga z pierwszego dnia warsztatów wprowadzających do idei empatycznej komunikacji:

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.