Masaż krocza skutecznie zmniejsza ryzyko nacięcia podczas porodu
| Masaż krocza skutecznie zmniejsza ryzyko nacięcia podczas porodu

Masaż krocza skutecznie zmniejsza ryzyko nacięcia podczas porodu

Zabieg nacięcia krocza wprowadzono powszechnie do praktyki położniczej w latach 20. XX wieku. Jest to najczęściej stosowany zabieg chirurgiczny, pomimo tego, że od wielu lat znane są dowody na jego szkodliwość. Można zaryzykować stwierdzenie, że w polskich szpitalach krocze jest nacinane rutynowo. Według danych, jakimi dysponuje Fundacja Rodzić po Ludzku, co druga rodząca ma nacinane krocze, w tym prawie każda kobieta rodząca po raz pierwszy. Ponad połowa kobiet nie jest pytana o zgodę na ten zabieg.

masaz-krocza

Jak jest w krajach zachodnich? Zdecydowanie lepiej, tzn. interwencji jest mniej. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Danii odsetek nacięć wynosi 12 %, w USA ok. 33%, w Szwecji 9,7 %, w Nowej Zelandii 11%.

Masaż krocza

Spośród kilku sprawdzonych metod na uniknięcie nacięcia krocza (przeczytaj: 5 sposobów na uniknięcie nacięcia krocza podczas porodu), jedna warta jest szczególnej uwagi – masaż krocza, który zwiększa elastyczność ciała. Specjaliści zalecają masowanie okolic krocza codziennie przez 10 minut rozpoczynając od 34/35 tygodnia ciąży.

Szczegółowe badania na temat korzystnego wpływu masażu na przebieg akcji porodowej są prowadzone od kilkunastu lat. W 2006 roku naukowcy z University of North Carolina (USA) przeanalizowali prawie 3000 porodów i potwierdzili, że kobiety aktywnie masujące krocze przez określony czas miały nacinane krocze znacznie rzadziej niż niemasujące. Szesnastoprocentowy spadek nacięć zanotowano wśród pierworódek. Im częściej kobiety wykonywały masaż, tym lepsze były efekty. W 2008 roku badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie również potwierdzili skuteczność masażu krocza i dowiedli, że masaż wykonywany w ostatnim tygodniu ciąży zmniejsza prawdopodobieństwo rozerwania krocza oraz zmniejsza poziom bólu.

Kobiety ciężarne nie są same, mają lekarzy i położne, z którymi mogą opracować plan porodu oraz przygotowania do niego.

Źródło: News.therawfoodworld.com, Rodzicpoludzku.pl
Foto


NATULI Dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
5 problemów wynikających z odwrócenia uwagi dziecka w trudnych sytuacjach

wychowanie
“Przybij piątkę a nie chowaj się za mamą”. Jak nie zachęcać nieśmiałego dziecka do kontaktu na siłę

zdrowie
Naturalne etapy w rozwoju seksualnym dziecka

wychowanie
Miłość sprawia, że ​​mózg dziecka rośnie

rodzina
Kupowanie, pieniądze, rzeczy…, czyli jak się nie dać konsumpcjonizmowi w wychowaniu

olini
11 niesamowitych właściwości oleju z czarnuszki