Kategorie
Rodzina

Miesiączka nie musi boleć. 5 powodów bólu miesiączkowego

Miesiączka nie musi boleć! Może być przyjemnym, dającym radość doświadczeniem. Dlaczego boli? Ból jest sygnałem wysyłanym przez ciało, które próbuje nam coś ważnego powiedzieć.

Bolesna miesiączka

Wiele kobiet doświadcza bolesnych miesiączek. Kiedy ból ten nie jest spowodowany przez chorobę, medycyna ma nam na ogół do zaproponowania tabletki przeciwbólowe, ewentualnie tabletki antykoncepcyjne „regulujące” cykl oraz nieśmiertelne stwierdzenie, że „kobiety już tak mają” albo „to już tak jest, może z wiekiem minie”. Oczywiście, zawsze kiedy miesiączka boli – uporczywie i co miesiąc – warto udać się do lekarza. Ból może być symptomem choroby, takiej jak endometrioza, mięśniaki macicy czy też zwykłego stanu zapalnego. Kiedy jednak wiemy, ze jesteśmy zdrowe i dalej boli – co wtedy?

Powody bólu miesiączkowego

1. Nieznajomość własnego cyklu

Miesiączka boli przede wszystkim dlatego, że traktujemy ją jako odosobnione wydarzenie, a nie jak część większej całości – cyklu. Kiedy mało znamy nasz cykl, nie współpracujemy z nim. Nie odpoczywamy przed i w trakcie miesiączki, nie planujemy pracy i spotkań towarzyskich na czas po miesiączce i w fazie owulacji. Wymagamy od siebie ciągłej aktywności, ciągłego wysiłku. Zmęczenie kumuluje się w naszych ciałach. Bólem ciało daje nam znać, że czegoś od nas potrzebuje, że w naszym życiu brakuje równowagi między aktywnością a wypoczynkiem. U wielu kobiet zwykłe „odpuszczenie” podczas miesiączki, zgoda na odpoczynek i czas dla siebie powodują uzdrowienie bólów menstruacyjnych.

2. Niewłaściwa dieta

Jeśli jemy za dużo cukru, produktów z białej mąki, dużo wysokoprzetworzonej żywności, nasza podatność na bóle miesiączkowe wzrasta. Główni winowajcy to wysokoprzetworzony nabiał oraz napoje gazowane. Znaczenie ma też brak regularnych ciepłych posiłków. Kiedy dostarczamy naszemu ciału za dużo przetworzonego nabiału, mięsa i cukru, we krwi wzrasta poziom prostalglandyny F2alfa – hormonu wywołującego skurcze macicy. Stąd bóle.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

3. Życie w pędzie i stresie

Poziom tego hormonu – prostalglandyny F2alfa – wzrasta również w wyniku stresu. Dlatego jeśli niewłaściwie się odżywiamy, a do tego żyjemy w pędzie i stresie, szansa, że nasze miesiączki będą bolesne, jest bardzo wysoka.

Co jednak, jeśli zdrowo się odżywiamy, staramy żyć w umiarkowanym tempie,  podczas miesiączki leżymy i wypoczywamy, a ból nie mija?

4. Trudne doświadczenia

Wiele z nas ma trudne doświadczenia związane z miesiączką. Czasem pierwsza miesiączka była zaskoczeniem, nikt nas do niej nie przygotował. Wychowałyśmy się w społeczeństwie, w którym miesiączka kojarzyła się ze wstydem. Wstydziłyśmy się kupić podpaski, naśmiewali się z nas koledzy w szkole, żyłyśmy w stresie, ze nam „przecieknie” i będzie widać krew, a może nawet zdarzyło się nam to raz czy drugi. Te trudne doświadczenia kumulują się, powodując niechęć do ciała i miesiączki. Co miesiąc ciało daje nam znać – hej, zajmij się tym, porozmawiaj o tym z kimś bliskim. Ból po raz kolejny pokazuje obszar, w którym potrzebna jest zmiana.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

5. Bóle psychosomatyczne

Ważny komunikat od ciała. Czasem zdarza  się, że bóle miesiączkowe są całkiem psychosomatyczne. Mówią nam coś ważnego o nas samych, naszej psychice. Może o naszym nastawieniu do płodności, macicy i kobiecości, a czasem na zupełnie inny temat. Miesiączka jest w naszym ciele czasem przemijania, końca, zmiany. Jest „małą śmiercią”. Jeśli mamy w sobie niezgodę na zmiany, próbujemy kontrolować wszystko w naszym życiu albo nie zgadzamy się na koniec (np. relacji, miłości), jest duża szansa, że ciało zwróci nam na to uwagę podczas kolejnej miesiączki.

Oczywiście, przykłady podane w punktach 4 i 5 nie są wyczerpujące, ostateczne. Ciało jest zapisem indywidualnej historii. Możemy potraktować ból jako posłańca, który przynosi ważną wiadomość od ciała. Jeśli miesiączka boli – skorzystajmy z tej sposobności, dowiedzmy się więcej o cyklu, spróbujmy z nim współpracować. Zmieńmy dietę. Dajmy sobie czas, żeby posłuchać ciała. Z tej rozmowy na pewno wyniknie coś dobrego!

Avatar photo

Autor/ka: Natalia Miłuńska

Twórczyni strony www.miesiaczka.com i firmy Naya produkującej ekologiczne podpaski. Z wykształcenia antropolożka kultury, właścicielka prawdopodobnie największego w Polsce zbioru książek na temat miesiączki - od antropologicznych, przez poradniki po opracowania dotyczące zdrowia. W swojej pracy łączy wiedzę naukową, doświadczenie wyniesione z kręgów kobiet i z podróży, w których poszukiwała nowych wzorców kobiecości. Od lat współtworzy Stowarzyszenie Kobiet Dakini (www.dakini.org.pl), gdzie prowadzi warsztaty dla kobiet (Powrót do kobiecej mocy i autorski Czerwony Namiot) oraz Krąg Snów (ukończyła Dream Circle Leadership Course Connie Kaplan). Ważnym celem jej działań jest ochrona Matki Ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.