Kategorie
Rodzina

Co to jest ogród naturalny

Nie ma naturalnego odżywiania bez dostępu do źródła naturalnie uprawianych warzyw, owoców i ziół. Filozofia naturalnego odżywiania, a także upraw naturalnych, z całym bogactwem świata roślinnego i zwierzęcego sprowadza się do dwóch słów – Dynamiczna Równowaga

Chcesz być szczęśliwy przez dzień – upij się. Chcesz być
szczęśliwy przez rok – ożeń się. Chcesz być szczęśliwy przez
całe życie – urządź sobie ogród.

przysłowie chińskie

O ziemi (glebie):
W jednym centymetrze gleby żyją miliardy organizmów mikroflory. Ten mikroświat kształtuje się przez wiele lat, w zrównoważony i zharmonizowany sposób. „Żywa gleba”, w odpowiedni sposób nawożona i uprawiana, ma właściwości samoregulowania i samouzdrawiania. W naturalnym ogrodzie szanuje się każdy przejaw życia, bo wszystko co zaistniało, ma swój cel, a ogród, podobnie jak ziemia, to miejsce ciągłego odradzania się życia.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

O słońcu, wodzie i powietrzu:
W gospodarce wodnej gleby ważne jest, abyśmy nie odkrywali zbyt dużych powierzchni ziemi i nie wystawiali ich na intensywne działanie słońca. Ziemia powinna być cały czas porośnięta roślinami (przedplon, plon główny, poplon i rośliny dziko rosnące). Dobrze jest również posadzić między grządkami z warzywami krzewinki ziół i niezbyt wysokie krzewy. Naturalna struktura gleby nie boi się ani zbyt mokrej i zimnej wiosny, ani zbyt upalnego i suchego lata, ponieważ optymalnie ożywiona i zrównoważona daje ochronę rosnącym na niej roślinom. Wiatr, podobnie jak słońce i woda, pozytywnie wpływa na ogród, sprzyjając naturalnym i zrównoważonym uprawom.

O roślinach:
Ogólna zasada mówi, że w naturalnym ogrodzie powinna znajdować się różnorodność roślin. Nie tylko tych, które uprawiamy, ale również tych rosnących dziko. Gleba powinna być cały czas porośnięta, ponieważ niekorzystne jest wystawianie nieporośniętej gleby na działanie wiatru, wody i słońca.
Tak o drzewach w ogrodzie pisał jeden z przedwojennych polskich ogrodników: Najważniejszą rzeczą jakiej potrzebują drzewa jest, żeby je właściciel lubił, żeby miał do nich sympatię. Na małych działkach i ogrodach każde drzewo i krzew powinny być traktowane indywidualnie. Korzyści mogą być obopólne: wzrost plonów i nasze lepsze samopoczucie

O zwierzętach:
Im większe bogactwo i zróżnicowanie roślin, tym więcej organizmów zwierzęcych. Niemiecki biolog A.F. Thienemann, jeden z twórców ekologii, sformułował dwie podstawowe zasady dotyczące ekosystemów. Pierwsza zasada mówi, że im bardziej różnorodne środowisko, tym więcej gatunków zwierzęcych, ale o niewielkiej liczbie osobników należących do każdego z nich. Druga zasada mówi, że: mało urozmaicone, ubogie warunki środowiskowe wpływają na małą liczbę gatunków zwierzęcych, ale o wysokiej liczbie osobników każdego gatunku

W naturalnym ogrodzie wszystko się dynamicznie i w miarę naturalnie uzupełnia dążąc do równowagi i harmonii.

Nie ma naturalnego odżywiania bez dostępu do źródła naturalnie uprawianych warzyw, owoców i ziół. Filozofia naturalnego odżywiania, a także upraw naturalnych, z całym bogactwem świata roślinnego i zwierzęcego sprowadza się do dwóch słów – Dynamiczna Równowaga.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: Kazimierz Kłodawski

Specjalista z zakresu żywienia człowieka i szeroko pojętej promocji zdrowia. Od 20 lat wegetarianin i makrobiotyk. Z zamiłowania filozof, ekolog i przyrodnik. Autor książki „Rok z makrobiotyką” oraz licznych artykułów na temat filozofii zdrowia oraz naturalnego stylu życia i odżywiania (publikacje m.in.: „Wegetariański Świat”). Od kilkunastu lat prowadzi Szkołę Żywienia Naturalnego, promującą ideę zdrowego, naturalnego i twórczego życia.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.