Kategorie
Rodzina

6 zaskakujących sposobów użycia kobiecego mleka

Karmienie piersią to doświadczenie, które zbliża mamę i dziecko, a czasem całą rodzinę. Jak donoszą statystyki z 2006 r., 73,9 % noworodków urodzonych w Stanach Zjednoczonych jest karmionych piersią. 43,4% niemowląt w wieku 6 miesięcy nadal jest karmionych piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje karmienie piersią do 2 roku życia, a nawet dłużej w celu zmaksymalizowania ilości dostarczanych składników odżywczych

Karmienie piersią to doświadczenie, które zbliża mamę i dziecko, a czasem całą rodzinę. Jak donoszą statystyki z 2006 r., 73,9 % noworodków urodzonych w Stanach Zjednoczonych jest karmionych piersią. 43,4% niemowląt w wieku 6 miesięcy nadal jest karmionych piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje karmienie piersią do 2 roku życia, a nawet dłużej w celu zmaksymalizowania ilości dostarczanych składników odżywczych. Z dobrodziejstw kobiecego mleka mogą też korzystać inni członkowie rodziny. Korzyści wynikające ze stosowania kobiecego mleka są znacznie większe niż tylko te czerpane przez mamę i dziecko. Osoby w każdym wieku mogą stosować mleko kobiece, aby wspomóc swoje zdrowie.

mleko-matki

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

W Chinach, zwłaszcza wśród mieszkańców Shenzhen w prowincji Guangdong, mleko kobiece jest postrzegane jako napój obfitości. W wielu częściach Chin uważa się, że mleko ludzkie zawiera najwięcej wyjątkowych składników odżywczych korzystnych dla ludzi chorych. Przeciwciała obecne w mleku matki: IgG, IgA, IgM, IgD i IgE, zwalczają choroby bez powodowania stanu zapalnego. To dlatego dzieci karmione piersią rzadziej chorują na biegunki, infekcje dróg oddechowych, choroby układu pokarmowego, a nawet astmę.

W opisie badania opublikowanym w European Respiratory Journal naukowcy zbadali związek między długością karmienia piersią a ryzykiem wystąpienia objawów astmy u ponad 5000 dzieci w wieku przedszkolnym. Badania wykazały, że dzieci karmione piersią sześć miesięcy rzadziej mają objawy świszczącego oddechu do czwartego roku życia w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie byli karmieni mlekiem mamy.

Co prawda mleko kobiece nie może złagodzić objawów astmy u dorosłych, ale jego stosowanie i spożywanie może działać jako środek wspomagający leczenie popularnych dolegliwości dla całej rodziny. Jeśli zatem jest w domu jakaś nadwyżka mleka, nie można dopuścić do tego, by się zmarnowała, i warto jej używać.

1. Leczenie uszu

Infekcje ucha najczęściej występują w wieku od 6 do 18 miesięcy. Naturalnym sposobem wspomagającym leczenie infekcji ucha także u osób dorosłych jest aplikacja mleka do przewodu słuchowego ze względu na przeciwciała obecne w mleku. Wystarczą trzy do czterech kropli mleka kobiecego. Krople powinny być aplikowane u wejścia kanału słuchowego, a nie bezpośrednio do niego.

2. Leczenie oczu

Matki często używają mleka w leczeniu zapalenia spojówek – o podłożu wirusowym, bakteryjnym i alergicznym. Mleko ludzkie okazało się najbardziej efektywnym płynem do leczenia zakażenia oczu u niemowląt i dzieci. Wystarczy umieścić kilka kropli w czystym kroplomierzu, zaaplikować dwie krople i infekcja zniknie w mgnieniu oka. Choć mleko matki jest stosowane prawdopodobnie od wielu lat w leczeniu zapalenia spojówek, warto skonsultować się także z lekarzem.

Wskazówka: Kobiece mleko może być także używane do czyszczenia szkieł kontaktowych.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

3. Ból gardła

Spożycie lub płukanie gardła kobiecym mlekiem może łagodzić ból gardła. Jeśli niemowlę boli gardło, zalecane jest częste karmienie w celu złagodzenia objawów.

4. Pieczenie i swędzenie

Mleko można zaaplikować na rozcięcie skóry, które powoduje pieczenie lub swędzenie. Kilka kropli w zainfekowanym miejscu pomoże uzdrowić ranę. Przeciwciała obecne w mleku matki, a zwłaszcza IgA, zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów w miejscu skaleczenia.

5. Mycie twarzy

Mleko kobiece może być także tanim rozwiązaniem do walki z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Obecny w mleku kwas laurynowy jest skuteczny także w leczeniu trądziku młodzieńczego. W przypadku walki z trądzikiem należy umyć twarz czystą wodą, następnie zaaplikować mleko punktowo na zmiany skórne i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku demakijażu należy zastosować na całej twarzy, a potem wytrzeć skórę ręcznikiem.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

6. Zamiast mleka krowiego

Mleko kobiece może być stosowane jako zamiennik mleka krowiego do kawy lub płatków. Składniki odżywcze obecne w mleku matki nie występują w mleku krowim. Jest bogate w alfa-laktoalbuminy, które są zabójcze dla komórek nowotworowych.

Przeczytaj: 100 i więcej zastosowań mleka kobiecego

Foto

Foto

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.