Kategorie
rodzina

6 zaskakujących sposobów użycia kobiecego mleka

Karmienie piersią to doświadczenie, które zbliża mamę i dziecko, a czasem całą rodzinę. Jak donoszą statystyki z 2006 r., 73,9 % noworodków urodzonych w Stanach Zjednoczonych jest karmionych piersią. 43,4% niemowląt w wieku 6 miesięcy nadal jest karmionych piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje karmienie piersią do 2 roku życia, a nawet dłużej w celu zmaksymalizowania ilości dostarczanych składników odżywczych

Karmienie piersią to doświadczenie, które zbliża mamę i dziecko, a czasem całą rodzinę. Jak donoszą statystyki z 2006 r., 73,9 % noworodków urodzonych w Stanach Zjednoczonych jest karmionych piersią. 43,4% niemowląt w wieku 6 miesięcy nadal jest karmionych piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje karmienie piersią do 2 roku życia, a nawet dłużej w celu zmaksymalizowania ilości dostarczanych składników odżywczych. Z dobrodziejstw kobiecego mleka mogą też korzystać inni członkowie rodziny. Korzyści wynikające ze stosowania kobiecego mleka są znacznie większe niż tylko te czerpane przez mamę i dziecko. Osoby w każdym wieku mogą stosować mleko kobiece, aby wspomóc swoje zdrowie.

mleko-matki

W Chinach, zwłaszcza wśród mieszkańców Shenzhen w prowincji Guangdong, mleko kobiece jest postrzegane jako napój obfitości. W wielu częściach Chin uważa się, że mleko ludzkie zawiera najwięcej wyjątkowych składników odżywczych korzystnych dla ludzi chorych. Przeciwciała obecne w mleku matki: IgG, IgA, IgM, IgD i IgE, zwalczają choroby bez powodowania stanu zapalnego. To dlatego dzieci karmione piersią rzadziej chorują na biegunki, infekcje dróg oddechowych, choroby układu pokarmowego, a nawet astmę.

W opisie badania opublikowanym w European Respiratory Journal naukowcy zbadali związek między długością karmienia piersią a ryzykiem wystąpienia objawów astmy u ponad 5000 dzieci w wieku przedszkolnym. Badania wykazały, że dzieci karmione piersią sześć miesięcy rzadziej mają objawy świszczącego oddechu do czwartego roku życia w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie byli karmieni mlekiem mamy.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Co prawda mleko kobiece nie może złagodzić objawów astmy u dorosłych, ale jego stosowanie i spożywanie może działać jako środek wspomagający leczenie popularnych dolegliwości dla całej rodziny. Jeśli zatem jest w domu jakaś nadwyżka mleka, nie można dopuścić do tego, by się zmarnowała, i warto jej używać.

1. Leczenie uszu

Infekcje ucha najczęściej występują w wieku od 6 do 18 miesięcy. Naturalnym sposobem wspomagającym leczenie infekcji ucha także u osób dorosłych jest aplikacja mleka do przewodu słuchowego ze względu na przeciwciała obecne w mleku. Wystarczą trzy do czterech kropli mleka kobiecego. Krople powinny być aplikowane u wejścia kanału słuchowego, a nie bezpośrednio do niego.

2. Leczenie oczu

Matki często używają mleka w leczeniu zapalenia spojówek – o podłożu wirusowym, bakteryjnym i alergicznym. Mleko ludzkie okazało się najbardziej efektywnym płynem do leczenia zakażenia oczu u niemowląt i dzieci. Wystarczy umieścić kilka kropli w czystym kroplomierzu, zaaplikować dwie krople i infekcja zniknie w mgnieniu oka. Choć mleko matki jest stosowane prawdopodobnie od wielu lat w leczeniu zapalenia spojówek, warto skonsultować się także z lekarzem.

Wskazówka: Kobiece mleko może być także używane do czyszczenia szkieł kontaktowych.

3. Ból gardła

Spożycie lub płukanie gardła kobiecym mlekiem może łagodzić ból gardła. Jeśli niemowlę boli gardło, zalecane jest częste karmienie w celu złagodzenia objawów.

4. Pieczenie i swędzenie

Mleko można zaaplikować na rozcięcie skóry, które powoduje pieczenie lub swędzenie. Kilka kropli w zainfekowanym miejscu pomoże uzdrowić ranę. Przeciwciała obecne w mleku matki, a zwłaszcza IgA, zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów w miejscu skaleczenia.

5. Mycie twarzy

Mleko kobiece może być także tanim rozwiązaniem do walki z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Obecny w mleku kwas laurynowy jest skuteczny także w leczeniu trądziku młodzieńczego. W przypadku walki z trądzikiem należy umyć twarz czystą wodą, następnie zaaplikować mleko punktowo na zmiany skórne i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku demakijażu należy zastosować na całej twarzy, a potem wytrzeć skórę ręcznikiem.

Poród naturalny
34 PLN
Cesarskie cięcie
35 PLN

Zdrowie po ciąży
32,55 PLN

6. Zamiast mleka krowiego

Mleko kobiece może być stosowane jako zamiennik mleka krowiego do kawy lub płatków. Składniki odżywcze obecne w mleku matki nie występują w mleku krowim. Jest bogate w alfa-laktoalbuminy, które są zabójcze dla komórek nowotworowych.

Przeczytaj: 100 i więcej zastosowań mleka kobiecego

Foto

Foto

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *