Kategorie
Dieta naturalna

Nadwaga i otyłość dzieci

Nadwaga jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego. Najnowsze badania dotyczące sytuacji epidemiologicznej otyłości wśród dzieci dowodzą, że cierpi na nią około 16% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Nadwaga jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego. Najnowsze badania dotyczące sytuacji epidemiologicznej otyłości wśród dzieci dowodzą, że cierpi na nią około 16% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że jest to obecnie poważniejszy problem niż nałóg palenia tytoniu.

Główne przyczyny otyłości wśród najmłodszych to:

  • złe nawyki żywieniowe
  • brak ruchu

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ludzkość żywiła się w większości pożywieniem naturalnym i w pełni witalnym. Sól, biały cukier i biała mąka były używane rzadko i w małych ilościach. Podobnie mięso, a zwierzęta hodowano przy użyciu naturalnych pasz, bez hormonów, antybiotyków i chemicznych dodatków. Chleb wypiekano z mąk razowych, na zakwasie i nie jedzono go tak często, jak dziś. Spożywano kasze i pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe, warzywa sezonowe i z lokalnych upraw. Nie jadło się prawie w ogóle warzyw i owoców importowanych.

Dziś, w 60– 90% spożywamy żywność biologicznie niepełnowartościową, bo przetworzoną technologicznie. Jest to główna przyczyna nadmiernego objadania się i tycia.

Przetworzone węglowodany, to w większości produkty bezwartościowe, a nawet szkodliwe. Aby tego rodzaju żywność zaspokoiła dzienne zapotrzebowanie organizmu dziecka na składniki budulcowe i energię, trzeba jej spożyć wielokrotnie więcej, niż żywności naturalnej. To główna przyczyna przejadania się, czyli codziennego spożywania za dużych ilości pokarmu. Nadwaga i otyłość u dzieci to prosta konsekwencja takiego stylu życia. Dziś naukowcy zgodnie przyjmują, że w bogatych państwach spożywa się od 3 do 5 razy więcej pokarmów, niż jest to naszemu organizmowi potrzebne. Każde nadmierne jedzenie mało wartościowych dla organizmu pokarmów, musi doprowadzić do problemów zdrowotnych.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Skutki nadwagi u dzieci:

  • dziecko z nadwagę prawdopodobnie będzie miało problemy z otyłością w wieku dorosłym
  • problemy zdrowotne: m.in. rośnie  ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, problemów ze snem, koślawienia kolan i stóp, bólów kręgosłupa i stawów, otłuszczenia narządów wewnętrznych
  • problemy psychospołeczne

Foto: avlxyz

Avatar photo

Autor/ka: Kazimierz Kłodawski

Specjalista z zakresu żywienia człowieka i szeroko pojętej promocji zdrowia. Od 20 lat wegetarianin i makrobiotyk. Z zamiłowania filozof, ekolog i przyrodnik. Autor książki „Rok z makrobiotyką” oraz licznych artykułów na temat filozofii zdrowia oraz naturalnego stylu życia i odżywiania (publikacje m.in.: „Wegetariański Świat”). Od kilkunastu lat prowadzi Szkołę Żywienia Naturalnego, promującą ideę zdrowego, naturalnego i twórczego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.