Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

9 dolegliwości, których nie spodziewasz się w ciąży

Nudności oraz tzw. smaki zajmują pierwsze miejsce w wyobrażeniach kobiet na temat ciąży. W rzeczywistości to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Organizm ciężarnej dostosowuje się do nowej sytuacji, co pociąga za sobą wiele zmian, o których rzadko się mówi. Oto najczęstsze z nich:

1. Kość ogonowa, która może uprzykrzyć życie

Bóle kości guzicznej związane są ze zmianami zachodzącymi w miednicy mniejszej, a dokładniej z rozluźnianiem się jej więzadeł. Przyczyną są hormony. Przez ból okolicy kości ogonowej możesz mieć problemy z siedzeniem, jazdą samochodem czy autobusem – szczególnie po wybojach, a spędzenie w takim stanie ośmiu godzin w pracy biurowej to naprawdę spore wyzwanie.

Dolegliwości mogą rozpocząć się już w pierwszym trymestrze ciąży, a apogeum następuje zazwyczaj w ostatnich jej tygodniach, gdy organizm przygotowuje się do porodu. U niektórych kobiet ból kości ogonowej pojawia się dopiero po narodzinach dziecka. Nie jest to jednak dolegliwość, która dotyczy wszystkich ciężarnych czy świeżo upieczonych mam.

Ulgę w bólu przyniosą ciepły prysznic, spacer i delikatny masaż. Możesz też położyć się na podłodze i oprzeć nogi o krzesło lub kanapę. Podczas pracy na komputerze warto rozważyć także zamianę fotela na piłkę do ćwiczeń. Wymusza ona prawidłową postawę ciała, a jeśli dodatkowo będziesz wykonywać na niej kołyszące ruchy, wzmocnisz mięśnie dna miednicy.

2. Niezwykle leniwe trawienie

W ciąży perystaltyka jelit działa w wolnym tempie, a czasami możesz mieć wrażenie, że w ogóle nie działa. Leniwe trawienie to bardzo dyplomatyczne określenie problemu, z jakim może przyjść ci się zmierzyć. Winę ponosi tutaj progesteron – hormon, który niczym nadgorliwy policjant drogówki spowalnia motorykę jelit.

Nie jesteś jednak bezbronna i ta przypadłość w ogóle nie musi cię dotyczyć. Pij dużo wody, spożywaj jedzenie bogate w błonnik i, jeśli twój ginekolog nie będzie widział przeciwwskazań, nie stroń od ruchu, np. zajęć jogi dla ciężarnych.

3. Rozkojarzony mózg

Natura zaprogramowała kobiety tak, żeby jak najlepiej przygotować je do nowej roli.
W 2017 roku badacze z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie odkryli, że struktura mózgu kobiety, która po raz pierwszy ma zostać matką, zmienia się. Przede wszystkim zmniejsza się ilość istoty szarej w hipokampie (odpowiedzialnym za pamięć), płacie czołowym (planowanie i myślenie), korze przedczołowej (planowanie i przewidywanie konsekwencji) oraz płatach skroniowych (mowa i zapamiętywanie). Mózg kobiety ewidentnie przygotowuje się do narodzin dziecka oraz sprawowania nad nim empatycznej opieki (1). Ma to niestety również swoje negatywne strony – w wielu sytuacjach możesz czuć się rozkojarzona.

[reklama id=”66993″]

Jak sobie pomóc? Po pierwsze warto zwolnić tempo i w tym okresie nie wymagać od siebie zbyt wiele. Rób notatki, sporządzaj listy zakupów, ważne daty zapisuj w kalendarzu lub w telefonie. Korzystaj także z pomocy bliskich osób, a jeśli rozkojarzenie uniemożliwia ci prowadzenie samochodu, zrezygnuj z tego na jakiś czas i skorzystaj z transportu publicznego.

4. Burza hormonalna

Zmiany nastrojów i płaczliwość to efekt burzy hormonalnej w ciele przyszłej mamy: mieszanki estrogenu, progesteronu i prolaktyny. Lecz oprócz aspektów czysto biologicznych, do głosu dochodzi tu także psychologia.

Z psychologicznego punktu widzenia ciąża to dla każdej kobiety okres pewnego rodzaju kryzysu. Transformacja, której nie można zatrzymać, oraz proces kształtowania siebie na nowo często wyzwalają gwałtowne emocje. Stąd ciężarne odczuwają smutek, niepokój, są bardziej wrażliwe i empatyczne. Zmiany nastrojów nie dotyczą jednak wszystkich ciężarnych.

Jeśli czujesz się przytłoczona nową sytuacją, zawsze warto wybrać się na wizytę do pscyhoterapeuty. Rozmowa pomoże ci oswoić lęki i dopuścić do głosu skrywane emocje. Podobną wartość może przynieść spotkanie z innymi ciężarnymi lub matkami, z którymi łączy cię wspólnota przeżyć. Czasami ulgę przynosi uświadomienie sobie, że ktoś obok nas podobnie odbiera rzeczywistość.

5. Nietrzymanie moczu

Kichnięcie i kaszel, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, mogą skończyć się niespodzianką. W ciąży jest to przypadłość dość powszechna i najczęściej jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Oprócz sytuacji kaszlu i kichnięcia, nietrzymanie moczu może wystąpić także podczas śmiechu lub przy podnoszeniu cięższych rzeczy. I znowu, jak w przypadku wielu innych dolegliwości, odpowiedzialne są hormony, a konkretnie progesteron, który rozluźnia mięśnie pęcherza. Jeśli dodać do tego rosnącą macicę rozciągającą mięśnie krocza, to nietrzymanie moczu w niektórych sytuacjach jest zupełnie naturalne.

6. Dziwne sny

Zaskakujące i dziwne sny zdarzają się wielu matkom spodziewającym się dziecka. W ciąży zmianie ulega wzorzec snu – przewaga snu lekkiego nad głębokim sprawia, że kobieta więcej śni (2). Odpowiedzialny jest za to rosnący poziom progesteronu, który wydłuża fazę REM. Ponadto ciężarne są również bardziej podatne na wybudzenia, ponieważ częściej odczuwają chęć korzystania z toalety, bolą je plecy lub ciężko im znaleźć wygodną pozycję. Do tego mogą dochodzić skurcze nóg, ruchy dziecka, a nawet jego czkawka! Wszystko to sprzyja łatwiejszemu zapamiętywaniu snów.

Dziwaczne sny mogą mieć też swoje podłoże psychologiczne. Ciężarne często obawiają się o zdrowie dziecka, martwią się, jak poradzą sobie z nowymi obowiązkami i odpowiedzialnością. To naturalne, że lęki dają o sobie znać również w nocy.

7. Nadprogramowe włosy na brzuchu i rękach

Nie zdziw się gdy, któregoś dnia zauważysz na swoim ciele, szczególnie na rękach i brzuchu, gęstsze i dłuższe owłosienie. Faktem jest, że włosy kobiety w ciąży często są mocniejsze. I dotyczy to nie tylko tych na głowie.

Zwiększone owłosienie to naturalny objaw ciąży. Za szybszy porost odpowiedzialne są bowiem hormony działające w twoim ciele. Nie ma jednak powodów do niepokoju – nadprogramowe owłosienie nie będzie ogromne, a różnica może być niezauważalna dla innych osób.

8. Utrata wagi w pierwszym trymestrze

Martwisz się tym, że nie przytyłaś w pierwszym trymestrze? To zupełnie normalne! Jeśli cierpisz na mdłości i wymioty, możesz nawet schudnąć. Przez pierwsze trzy miesiące ciąży organizm matki praktycznie nie zmienia swojego zapotrzebowania na kalorie. Naukowcy szacują, że kobieta potrzebuje wówczas jedynie 150 kcal na dobę więcej, a to tyle, co średniej wielkości banan.

9. Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to nagły ból pleców, promieniujący do bioder, pośladków, a nawet łydki i stopy. Atak u kobiety w ciąży jest zazwyczaj efektem zmiany pozycji dziecka i ucisku macicy na nerwy. Oprócz odczuwania dotkliwego bólu, ciężarna może mieć także problemy z chodzeniem.

Co może pomóc? Najlepiej zapobiegać atakom poprzez regularne ćwiczenia i rozluźnianie mięśni przy kręgosłupie. A jeśli rwa kulszowa już cię dopadnie, zastosuj zimne okłady lub udaj się do profesjonalnego fizjoterapeuty, który ma doświadczenie w pracy z ciężarnymi.

Źródła:

(1) scientificamerican.com/article/pregnancy-causes-lasting-changes-in-a-womans-brain/
(2) wymagajace.pl/bezsennosc-w-ciazy/

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *