Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

10 dolegliwości w ciąży, których zupełnie się nie spodziewasz

Nudności oraz tzw. smaki zajmują pierwsze miejsce w wyobrażeniach kobiet na temat ciąży. W rzeczywistości to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Jesteś w ciąży? Pamiętaj, że organizm ciężarnej dostosowuje się do nowej sytuacji. Pociąga to za sobą wiele zmian, o których rzadko się mówi. Dolegliwości ciążowe, które występują najczęściej, to:

Kość ogonowa, która może uprzykrzyć życie

Bóle kości guzicznej związane są ze zmianami zachodzącymi w miednicy mniejszej, a dokładniej – z rozluźnianiem się jej więzadeł. Przyczyną są hormony. Przez ból okolicy kości ogonowej możesz mieć problemy z siedzeniem, jazdą samochodem czy autobusem – szczególnie po wybojach, a mimo wszelkich starań spędzenie w takim stanie ośmiu godzin za biurkiem może być nie lada wyzwaniem.

Dolegliwości mogą rozpocząć się już w pierwszych tygodniach ciąży, a apogeum następuje zazwyczaj w ostatnich jej tygodniach, gdy organizm przygotowuje się do porodu. Niektóre kobiety ból kości ogonowej odczuwają dopiero po porodzie. Nie jest to jednak dolegliwość, która dotyczy wszystkich ciężarnych czy świeżo upieczonych mam.

Ulgę w bólu przyniosą ciepły prysznic, spacer i delikatny masaż. Możesz też położyć się na podłodze i oprzeć nogi o krzesło lub kanapę. Podczas pracy przy komputerze powinnaś także rozważyć zamianę fotela na piłkę do ćwiczeń. Wymusza ona prawidłową postawę ciała, a jeśli dodatkowo będziesz wykonywać na niej kołyszące ruchy, wzmocnisz mięśnie dna miednicy.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dolegliwości w ciąży – niezwykle leniwe trawienie

W ciąży perystaltyka jelit działa w wolnym tempie, a czasami możesz mieć wrażenie, że w ogóle nie działa. Leniwe trawienie to bardzo dyplomatyczne określenie problemu, z jakim może przyjść ci się zmierzyć. Winę ponosi tutaj progesteron – hormon, który niczym nadgorliwy policjant drogówki spowalnia motorykę jelit.

Nie jesteś jednak bezbronna i ta przypadłość w ogóle nie musi cię dotyczyć. Pij dużo wody, spożywaj jedzenie bogate w błonnik i, jeśli twój ginekolog nie będzie widział przeciwwskazań, nie stroń od ruchu, np. zajęć jogi dla ciężarnych.

Rozkojarzony mózg już na początku ciąży? To normalne!

Natura zaprogramowała kobiety tak, żeby jak najlepiej przygotować je do nowej roli. W 2017 roku badacze z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie odkryli, że struktura mózgu kobiety, która po raz pierwszy ma zostać matką, zmienia się. Przede wszystkim zmniejsza się ilość istoty szarej w hipokampie (odpowiedzialnym za pamięć), płacie czołowym (planowanie i myślenie), korze przedczołowej (planowanie i przewidywanie konsekwencji) oraz płatach skroniowych (mowa i zapamiętywanie). Mózg kobiety ewidentnie przygotowuje się do narodzin dziecka oraz sprawowania nad nim empatycznej opieki [1]. Ma to niestety również swoje negatywne strony – w wielu sytuacjach możesz czuć się rozkojarzona.

Jak sobie pomóc? Po pierwsze warto zwolnić tempo i w tym okresie nie wymagać od siebie zbyt wiele. Rób notatki, twórz listy zakupów, ważne daty zapisuj w kalendarzu. Korzystaj także z pomocy bliskich osób, a jeśli rozkojarzenie uniemożliwia ci prowadzenie samochodu, zrezygnuj z tego na jakiś czas i skorzystaj z transportu publicznego.

Dolegliwości ciążowe – burza hormonalna

Zmiany nastrojów i płaczliwość to efekt działania mieszanki estrogenu, progesteronu i prolaktyny, czyli burzy hormonalnej zachodzącej w ciele przyszłej mamy. Lecz oprócz aspektów czysto biologicznych, do głosu dochodzi tu także psychologia.

Z psychologicznego punktu widzenia ciąża to dla każdej kobiety okres pewnego rodzaju kryzysu. Transformacja, której nie można zatrzymać, oraz proces kształtowania siebie na nowo często wyzwalają gwałtowne emocje. Stąd ciężarne odczuwają smutek, niepokój, są bardziej wrażliwe i empatyczne. Zmiany nastrojów nie dotyczą jednak wszystkich kobiet w ciąży.

Jeśli czujesz się przytłoczona nową sytuacją, zawsze warto wybrać się na wizytę do psychoterapeuty. Rozmowa pomoże ci oswoić lęki i dopuścić do głosu skrywane emocje. Podobną wartość może przynieść spotkanie z innymi ciężarnymi lub matkami, z którymi łączy cię wspólnota przeżyć. Czasami ulgę przynosi uświadomienie sobie, że ktoś obok nas podobnie odbiera rzeczywistość.

Nie tylko częste oddawanie moczu – nietrzymanie moczu

Kichnięcie i kaszel, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, mogą skończyć się niespodzianką. W ciąży jest to przypadłość dość powszechna i najczęściej jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Oprócz sytuacji kaszlu i kichnięcia, nietrzymanie moczu może wystąpić także podczas śmiechu lub przy podnoszeniu cięższych rzeczy. I znowu, jak w przypadku wielu innych dolegliwości, odpowiedzialne są hormony, a konkretnie progesteron, który rozluźnia mięśnie pęcherza. Jeśli dodać do tego rosnącą macicę rozciągającą mięśnie krocza, to nietrzymanie moczu w niektórych sytuacjach jest zupełnie naturalne.

Aby sobie pomóc, zacznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia możesz wykonywać w dowolnej pozycji (nawet podczas gotowania obiadu lub jazdy samochodem), a każda seria powinna składać się z dziesięciu powtórzeń. Już po kilku tygodniach zauważysz efekty.

Warto jeszcze przeczytać:

O czym w ciąży możesz śnić, czyli dziwne sny

Zaskakujące i dziwne sny zdarzają się wielu matkom spodziewającym się dziecka. W ciąży zmianie ulega wzorzec snu – przewaga snu lekkiego nad głębokim sprawia, że kobieta więcej śni [2]. Odpowiedzialny jest za to rosnący poziom progesteronu, który wydłuża fazę REM. 

Ponadto ciężarne są również bardziej podatne na wybudzenia, ponieważ częściej odczuwają chęć korzystania z toalety, bolą je plecy lub ciężko im znaleźć wygodną pozycję. Do tego mogą dochodzić skurcze nóg, ruchy dziecka, a nawet jego czkawka! Wszystko to sprzyja łatwiejszemu zapamiętywaniu snów.

Dziwaczne sny mogą mieć też swoje podłoże psychologiczne. Ciężarne często obawiają się o zdrowie dziecka, martwią się, jak poradzą sobie z nowymi obowiązkami i odpowiedzialnością. To naturalne, że lęki dają o sobie znać również w nocy.

Dolegliwości ciążowe – nadprogramowe włosy na brzuchu i rękach

Nie zdziw się gdy, któregoś dnia zauważysz na swoim ciele, szczególnie na rękach i brzuchu, gęstsze i dłuższe owłosienie. Faktem jest, że włosy kobiety w ciąży często są mocniejsze. I dotyczy to nie tylko tych na głowie.

Zwiększone owłosienie to naturalny objaw ciąży. Za szybszy porost odpowiedzialne są bowiem hormony działające w twoim ciele. Nie ma jednak powodów do niepokoju – nadprogramowe owłosienie w czasie ciąży nie będzie ogromne, a różnica może być niezauważalna dla innych osób.

Utrata wagi na początku ciąży

Martwisz się tym, że nie przytyłaś w pierwszym trymestrze ciąży? To zupełnie normalne! Jeśli cierpisz na nudności i wymioty, możesz nawet schudnąć. Przez pierwsze trzy miesiące ciąży organizm matki praktycznie nie zmienia swojego zapotrzebowania na kalorie. Naukowcy szacują, że kobieta potrzebuje wówczas jedynie 150 kcal na dobę więcej, a to tyle, co średniej wielkości banan.

Bolesne dolegliwości w ciąży – rwa kulszowa

Rwa kulszowa to nagły ból pleców, promieniujący do bioder, pośladków, a nawet łydki i stopy. Atak u kobiety w ciąży jest zazwyczaj efektem zmiany pozycji dziecka i ucisku macicy na nerwy. Oprócz odczuwania dotkliwego bólu, ciężarna może mieć także problemy z chodzeniem.

Jak go złagodzić? Najlepiej zapobiegać atakom poprzez regularne ćwiczenia i rozluźnianie mięśni przy kręgosłupie. A jeśli rwa kulszowa już cię dopadnie, zastosuj zimne okłady lub udaj się do profesjonalnego fizjoterapeuty, który ma doświadczenie w pracy z ciężarnymi.

Dolegliwości ciążowe – ból krocza w ciąży

Ból krocza to jeden z najczęstszych objawów, który pojawia się po porodzie siłami natury. Okazuje się jednak, że większość kobiet doświadcza go znacznie wcześniej. Dolegliwości zwykle pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży – pod wpływem relaksyny rozluźniają się wówczas więzadła, stawy i tkanki w obrębie miednicy. Proces ten, choć bardzo ważny, może powodować ból krocza i pachwin. Pod koniec ciąży natomiast, czyli w okolicach 36. tygodnia ciąży (i później) bolesne kłucie najczęściej spowodowane jest wstawianiem się główki do kanału rodnego.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Ból krocza jest objawem fizjologicznym, który zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Aby go złagodzić, staraj się prowadzić oszczędzający tryb życia i dużo odpoczywaj. Skontaktuj się również z lekarzem, gdy dolegliwości będą się nasilać. Może się okazać, że powinnaś udać się do fizjoterapeuty, który opracuje odpowiedni dla ciebie plan ćwiczeń.

Źródła:

[1] C. Caruso, Pregnancy Causes Lasting Changes in a Woman’s Brain,

scientificamerican.com/article/pregnancy-causes-lasting-changes-in-a-womans-brain/[2] M. Komsta, Bezsenność w ciąży, wymagajace.pl/bezsennosc-w-ciazy/

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.