Dzieci dorastają w zaskakującym tempie i coraz wcześniej potrzebują praktycznej edukacji finansowej. Znajomość produktów bankowych, przepisów prawa i zasad oszczędzania to podstawowa wiedza, którą powinien przekazać swoim dzieciom każdy rodzic, ale w temacie finansów nic nie zastąpi doświadczenia. Kiedy nastolatki powinny zacząć je zdobywać?
Pomoc w oszczędzaniu
Jeżeli twoje dziecko dostaje regularne kieszonkowe i ku twojemu zdumieniu nie wydaje wszystkiego na raz, to bardzo dobry znak. Prawdopodobnie pierwszą lekcję oszczędzania macie już dawno za sobą. Żeby jeszcze bardziej ułatwić nastolatkowi odkładanie pieniędzy, warto założyć mu jego pierwsze konto. Wirtualne pieniądze kuszą znacznie mniej niż gotówka w zasięgu wzroku, poza tym na rachunku oszczędnościowym dziecko może liczyć na odsetki.
Więcej kontroli
Zarówno tej samodzielnej, jak i rodzicielskiej. Jeżeli dziecko ma problem z gospodarowaniem pieniędzmi, rachunek z comiesięcznym wyciągiem może rozwiązać wiele wątpliwości w kwestii tego, na co wydaje swoje pieniądze. Konto dla nastolatka może być także w formie subkonta do rachunku rodzica, dzięki czemu będziesz mieć większą kontrolę nad zakupami swojej pociechy.
Wygoda i niezależność
Wbrew pozorom nawet bez konta dzisiejsze nastolatki mają dość sporo kontaktu z pieniędzmi. Im starsze jest dziecko, tym częściej otrzymuje od nas gotówkę choćby na bilet miesięczny, książki, wyjście do kina, wycieczkę szkolną czy opłacenie zajęć pozalekcyjnych. Posiadanie konta może tylko pomóc w uregulowaniu tych rozrachunków, a przy okazji uświadomi naszemu dziecku, czym jest saldo na koniec miesiąca i jak ważne jest zachowanie równowagi między wydatkami a wpływami do budżetu.
Pierwsza praca
Jeżeli twoje dziecko chce samo uzbierać na coś pieniądze lub po prostu jest przedsiębiorcze, prędzej czy później zapragnie poszukać swojej pierwszej pracy. Wówczas własne konto w banku może okazać się koniecznością. Nawet przy weekendowych lub wakacyjnych zleceniach płatność odbywa się zwykle drogą elektroniczną. Warto pomyśleć o tym wcześniej, by dziecko miało chwilę na opanowanie wszystkich zasad i mechanizmów, a także bliższe zapoznanie się z panelem bankowości elektronicznej.