Kategorie
Rodzina

Nasze dzieci mają świat na kliknięcie przycisku

Polacy od zawsze mają skłonności do nostalgii: idealizujemy przeszłość i sądzimy, że obecna generacja jest skazana na porażkę. Tęsknimy za prostotą, bezpieczeństwem i innymi dobrami, które rzekomo oferowała przeszłość, obecna dziś jedynie we wspomnieniach. Tęsknimy do czasów, kiedy nie było cyber-zbirów, nieodpowiednich filmów, kiedy nie spędzaliśmy całego dnia grając na komputerze. Do czasów bez Facebooka i Instagrama, które dziś odwracają naszą uwagę od rzeczy ważnych. Takie myślenie to pułapka.

cyfrowe-dzieci

Nasze dzieci dorastają w najlepszym czasie w historii. Mają potencjał, aby być mądrzejszymi, bardziej współczującymi, niż my jesteśmy – a wszystko to z powodu technologii. Nasze dzieci mają bowiem w zasięgu ręki Internet, a wraz z nim – natychmiastową komunikację, globalną łączność i bezprecedensowy dostęp do edukacji.

Nasze dzieci mają świat na kliknięcie przycisku

To prawda, że świat jest pełen pułapek, niebezpieczeństw, dziwnych doświadczeń sensorycznych. Jednak Internet i wszystko, co związane z technlogią, to tylko narzędzia. Narzędzia, które zostały wytworzone dla nas, i które możemy kontrolować. Mogą być przez nas wykorzystane do dzielenia się swoją historią, do lepszego zrozumienia ludzkiej natury, do zdobywania wiedzy z najróżniejszych dziedzin. Wymaga to od nas – rodziców dzieci cyfrowych – gotowości do uczenia się od następnego pokolenia, które zdaje się lepiej wiedzieć, jak żyć i rozwijać się w nowym środowisku. Czy nam się to podoba czy nie, przyszłość naszych dzieci będzie mocno uzależniona od technologii.

Mając to na uwadze, warto przemyśleć kilka kwestii dotyczących „cyfrowych dzieci”:

1. Monitorowanie treści

W internecie jest sporo „śmieci”. Tony przerażających, nieodpowiednich, bardzo negatywnych treści, na które dzieci mogą przypadkowo trafić. Mniejsze znaczenie ma zatem ilość czasu spędzonego przed ekranem, ważna jest jego jakość.

2. Alfabetyzacja cyfrowa

Nie chcielibyśmy przekazać naszym dzieciom kluczyków do skutera czy auta, wiedząc, że nie potrafią prowadzić. To samo dotyczy Internetu. Aby wkroczyć w ten świat, trzeba go najpierw poznać, nauczyć się jak korzystać z tego narzędzia. Pomóżmy dziecku zrozumieć, jak działa ta globalna sieć, czego unikać i jak ją kontrolować.

3. Wyznaczenie granicy dziecku i sobie

Dzieci nie potrafią samodzielnie regulować czasu. Dlatego potrzebują wyznaczenia granicy w życiu realnym, ale i wirtualnym. Oczywiście przykład idzie z góry. Jeśli dorosły wciąż kontroluje skrzynkę mailową na telefonie, jest w stanie czuwania, to dlaczego dziwi nas taka postawa u dziecka? Jeśli chcemy nauczyć dziecko równowagi w zarządzaniu swoim czasem i dokonywania mądrych wyborów – musimy zrobić to samo.

4. Daj dzieciom dostęp do zasobów i pozytywnych wzorów do naśladowania

Dzieci mogą być narażone na plotki i zalew pseudoinformacji, ale mogą również oglądać filmy i słuchać treści z rzetelnych źródeł. Jest wiele programów, aplikacji, kanałów na YouTube, które mogą zainspirować dzieci do tworzenia niesamowitych rzeczy.

5. Mów o negatywach

Kluczem do każdego rodzaju szkolenia lub nauczania jest otwarta komunikacja. Rozmawiaj z dzieckiem nie tylko o szansach, ale też zagrożeniach płynących z korzystania z Internetu.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.