Niektóre z wymienionych poniżej składników można znaleźć po prostu w kuchni. Warto jednak zebrać je w jednym miejscu, przesypać bądź przelać do odpowiednio opisanych pojemników i buteleczek, by w razie jakichkolwiek problemów, móc szybko z nich skorzystać. Taka domowa apteczka to dobry sposób, by mieć wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy zawsze pod ręką. W naszym zestawieniu wymieniamy tylko te substancje, które mogą być przechowywane przez dłuższy czas.
Na rany i skaleczenia:
- Maść propolisowa – zawarty z niej propolis hamuje rozwój bakterii. Działa przeciwzapalnie i znieczulająco. Przyspiesza gojenie i regenerację tkanek.
- Maść nagietkowa – doskonała na trudno gojące się rany, urazy i sińce, ale również odmrożenia, oparzenia oraz pękające naczynka.
- Liście laurowe – namocz kilka liści laurowych w ciepłej wodzie, następnie przyłóż do rany i zabandażuj. Okład zmieniaj co trzy godziny. Taki okład ma działanie przeciwzapalne.
- Babka lancetowata – okłady z naparu suszonej babki lancetowatej stosuj na zakażone lub trudno gojące się rany. To zioło nie tylko łagodzi ból, ale też przyspiesza gojenie się ran.
- Stewia – okłady z naparu z liści stewii zapewniają odpowiednie warunki do gojenia się ran. Stewia ma bowiem działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
Na obicia i siniaki:
- Soda oczyszczona – na obtłuczone miejsce przyłóż kompres nasączony roztworem sody. Przygotujesz go, wsypując jedną łyżeczkę sody do 100 ml wody.
- Maść z arniki lub suszone kwiaty arniki – z kwiatów możesz przygotować samodzielnie maść, która wspomaga gojenie się ran i zmniejsza obrzęki powstałe po uderzeniu. Ma też działanie łagodzące ból. Maść przygotuj na świeżo, by nie zjełczała. Wystarczy, że wymieszasz dwie łyżki sproszkowanych, suszonych kwiatów arniki z ośmioma łyżkami oleju. Tak przygotowaną maść nakładaj na rany, zmiany skórne i wszelkie obicia. Maść z arniki można też kupić gotową, w sklepie ze zdrową żywnością, bądź aptece.
Na rany cięte:
- Woda utleniona – gaza nasączona wodą utlenioną zdezynfekuje ranę ciętą. Po dezynfekcji, należy nałożyć plaster i opatrunek. (Przeczytaj: 10 nietypowych zastosowań wody utlenionej)
- Szałwia – okłady z naparu z szałwii pomagają w gojeniu się ran. Można je stosować pod opatrunek. Szałwia sprawdza się również przy stanach zapalnych jamy ustnej.
Na wysoką temperaturę:
- Zioła – lipa, czarny bez, jeżyna, liście i owoce maliny – możesz przygotować z nich herbatkę dla dziecka. Mają działanie napotne i działają rozgrzewająco.
Przeczytaj: Dlaczego gorączka jest ważna?

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Na oparzenia:
- Soda oczyszczona – zanurz gazik w zimnej wodzie z sodą i połóż go na ranę. Przykładaj tak długo, będzie odczuwalna ulga. Dzięki takim okładom uchronimy skórę przed powstaniem pęcherzy.
- Olej z dziurawca – stosowany zewnętrznie ułatwia gojenie się ran, oparzeń, odmrożeń, działa ściągająco i antyseptycznie na błony śluzowe i uszkodzone miejsca skóry.
- Olej nagietkowy – pomaga zregenerować oparzoną skórę i dodatkowo uśmierza ból. Stosuj bezpośrednio na poparzone miejsce.
- Żywokost – 1 łyżkę suszonego zioła zalej szklanką wrzącej wody. Postaw pod przykryciem na około 10 minut. W schłodzonym naparze zamocz kawałek gazy i przyłóż na poparzone miejsce. Żywokost ma działanie regenerujące i powlekające.
- Naturalny sok z aloesu – do stosowania bezpośrednio na skórę, ale dopiero po dwóch dniach od oparzenia. Aloes ma silne właściwości gojące, a jego czynne związki przenikają w głąb tkanki i redukują poziom degradacji komórek.
Na katar:
- Maść majerankowa – szybko zwalcza symptomy kataru i ułatwia oddychanie w czasie snu.
- Sól fizjologiczna – inhalacja solą fizjologiczną nawilża nos od wewnątrz i zapobiega namnażaniu się bakterii. (Przeczytaj: Dlaczego warto inhalować dziecko?)
- Olejek sosnowy – inhalacje tym olejkiem pozwalają szybko pozbyć się kataru. Olejek udrożnia górne drogi oddechowe i ułatwia oddychanie.
- Nalewka bursztynowa – wzmacnia odporność organizmu, pomaga zwalczyć gorączkę, kaszel i katar. Dzieciom należy podawać raz dziennie trzy kropelki nalewki rozpuszczonej w połowie szklanki wody.
Na kaszel:
- Suszone nasiona kopru włoskiego – przygotujesz z nich syrop w razie, gdy dopadnie was uporczywy kaszel. Nasiona zalej litrem zimnej wody i gotuj przez 15 minut. Odcedź, odstaw do wystudzenia i dodaj 3 łyżki miodu. Syrop należy pić dwa, trzy razy dziennie po pół szklanki.
- Herbatka z lipy – ma właściwości wykrztuśne i świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku leczenia kaszlu u małych dzieci. Herbatę należy pić małymi łyczkami kilka razy w ciągu dnia, a także bezpośrednio przed snem.
- Siemię lniane – łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką wody i gotuj około 10 minut. Dodaj łyżkę miodu i pij ciepły płyn 2 razy dziennie.
- Syrop z sosny – nie tylko pomaga podczas kaszlu, ale też przy przeziębieniach, grypie czy infekcjach górnych dróg oddechowych. Wzmacnia organizm, działa napotnie i ułatwia odkrztuszanie. Można go przygotować samodzielnie, bądź kupić w sklepie ze zdrową żywnością.
Przeczytaj: Domowe sposoby na mokry i suchy kaszel

Jak zrozumieć małe dziecko
Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci
Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Na ból brzucha:
- Herbata rumiankowa – napar z suszonych kwiatów rumianku ma działanie uspokajające i łagodzące bóle brzucha. Dodatkowo rumianek ułatwia zasypianie.
- Sok z aloesu – zwalcza zaparcia, łagodzi wzdęcia, biegunkę i bolesne skurcze brzucha.
- Ocet jabłkowy – wystarczy kilka łyżeczek na szklankę wody, by poczuć ulgę przy bólu brzucha.
Przeczytaj: Ból brzucha, biegunka, rotawirus… Czyli co powinniśmy wiedzieć o biegunce u dziecka?
Na wymioty:
- Majeranek – pomaga zatrzymać odruch wymiotny. Kilka łyżek majeranku wystarczy zalać szklanką wrzącej wody i parzyć przez dziesięć minut. Do smaku można dosłodzić miodem.
- Kocimiętka – kolejne zioło, które pomaga przy nudnościach. Herbatę z kocimiętki można z łatwością nabyć w sklepie zielarskim.
- Rumianek – ma najbardziej łagodzące działanie. 1 łyżka suszonego rumianku zalej szklanką wrzącej wody. Przecedź. Możesz urozmaicić smak, dodając ¼ łyżeczki cynamonu.
Na użądlenia:
- Soda oczyszczona – ponieważ żądło pszczoły zawiera kwas mrówkowy, nałożenie pasty z sody, która ma charakter zasadowy, pomoże zneutralizować efekty uboczne ukąszenia. Zamiast sody można też zastosować ocet.
- Oliwa nagietkowa – zapobiega uczuciu swędzenia, ma właściwości odkażające i zapobiega infekcjom. Oliwę nagietkową możesz przygotować samodzielnie, upychając świeże płatki nagietka w czystym i suchym naczyniu, przykrywając i pozostawiając na kilka dni. Po tym czasie wystarczy przecedzić powstały syrop przez gazę, przelać do ciemnej buteleczki i trzymać w lodówce.
Przeczytaj: Naturalne sposoby na ukąszenia owadów
Foto: flikr.com/tocaboca