Kategorie
Medycyna naturalna Zdrowie

Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

Nadchodzą dni, w których słońce zaczyna operować z coraz większą siłą i – pomimo że w ciągu całego roku nie możemy narzekać na jego nadmiar – latem trzeba korzystać z przebywania na słońcu rozsądnie i z umiarem. Zwłaszcza jeśli chodzi o naszych najmłodszych, których skóra jest bardziej wrażliwa. Czym są oparzenia słoneczne? Jak ich uniknąć?

Powszechnie wiadomo, że najlepszą ochroną przed promieniowaniem słonecznym jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków zawierających ochronne filtry UVA i UVB. Kremy te posiadają różną moc i w zależności od tego, w jakim stopniu blokują przenikanie promieni słonecznych, są oznaczone liczbami. Im wyższa liczba, tym silniejszy bloker. Istnieje wiele tego rodzaju specyfików dostosowanych specjalnie do dzieci i ich potrzeb. Z reguły mają one większą siłę zabezpieczenia przed słońcem i są wodoodporne. Warto jednak pamiętać, że maksymalne ograniczenie ekspozycji na słońce i zablokowanie jego wpływu na organizm może mieć także negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Okulary dla dzieci

Okulary warte Twojego dziecka

Prawdziwe okulary przeciwsłoneczne, które skradają serca dzieci na całym świecie! Świetne wzory i najlepsza jakość.

Ile minut dziennie można przebywać na słońcu?

Słońce jest najważniejszym źródłem witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie i rozwój układu odpornościowego, zdrowe kości i zęby oraz właściwą pracę mięśni. Aż 90% zapotrzebowania na tę niezbędną witaminę jest pokrywane przez jej produkcję w skórze, zachodzącą właśnie pod wpływem światła słonecznego.

Aby ten proces przebiegał prawidłowo, należy codziennie przebywać na słońcu w okresie wiosenno-letnim, w godzinach 10.00-15.00 przez około 15 minut, bez żadnych filtrów przeciwsłonecznych na skórze. Jeśli za każdym razem, gdy wychodzimy z dzieckiem na słońce, smarujemy jego skórę starannie kremem z silnym filtrem, skutecznie zatrzymujemy wytwarzanie witaminy D.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Należy pamiętać, że kosmetyk z filtrem to najczęściej substancja chemiczna (warto wybierać kremy z filtrami mineralnymi!), która przez skórę dostaje się do organizmu dziecka. Zwłaszcza że jest aplikowany w czasie, gdy jest ciepło, pory skóry się rozszerzają i ułatwiają wnikanie preparatu do środka. Nie pozostaje to obojętne dla zdrowia, tym bardziej w przypadku bardzo małych dzieci lub niemowląt, których skóra jest cieńsza i delikatniejsza niż u osoby dorosłej.

Nie należy oczywiście całkowicie rezygnować ze stosowania ochronnych kremów z filtrem, ponieważ umożliwiają one bezpieczny pobyt na słońcu i niewątpliwie bardzo skutecznie chronią skórę przed oparzeniem. Jednak czasem warto się zastanowić, czy istnieją także inne sposoby na skuteczną ochronę przed nadmiernym wpływem słońca, umożliwiającą jednocześnie korzystanie z jego dobroczynnego i życiodajnego ciepła.

Jak uniknąć nadmiernej ekspozycji na słońce?

Przestrzegając pewnych elementarnych zasad zdrowego rozsądku, można bezpiecznie spędzić czas na świeżym powietrzu, nie narażając dziecka na negatywne skutki przebywania na słońcu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nakrycie głowy dziecka. Powinna być to lekka i przewiewna czapka z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem, który zabezpieczy oczy, twarz i kark przed nadmiernym nasłonecznieniem. 

Nakrycie głowy jest obowiązkowe zwłaszcza wtedy, gdy dziecko spędza sporo czasu na otwartej przestrzeni, np. bawiąc się na plaży. Niemowlęta można zabezpieczyć dużym parasolem lub przewiewnym półnamiotem wykonanym ze specjalnych materiałów, które skutecznie uchronią przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Bardzo ważne jest również, by dziecko miało odpowiednie ubranie. Lekka, przewiewna, niekrępująca ruchów koszulka, wykonana z naturalnych materiałów zapewni ochronę przed słońcem. Jeśli jednak mimo wszystko dojdzie do zbyt intensywnej ekspozycji na słońce i maluch wróci do domu czerwony i rozpalony, oznacza to, że doszło do oparzenia słonecznego.

Jak jeszcze uniknąć oparzeń słonecznych?

Aby uniknąć oparzeń słonecznych, w wyjątkowo upalne dni warto wybrać na odpoczynek miejsce, gdzie będziemy mieli szansę schronić się w cieniu. Planując urlop z małym dzieckiem, weźmy pod uwagę jego potrzeby i ograniczenia. Być może wyjazd na tropikalne wyspy w szczycie sezonu turystycznego albo na spływ kajakowy rzeką na otwartej przestrzeni, będzie trzeba odłożyć na jakiś czas. To zbyt duże ryzyko. Wypoczynek wakacyjny powinien przede wszystkim być bezpieczny i dostosowany do wieku oraz możliwości dziecka.

Objawy oparzenia słonecznego

Oparzenie słoneczne nazywane jest inaczej rumieniem posłonecznym i jest reakcją skóry na promieniowanie UVB. Dzieci o wiele łatwiej ulegają oparzeniom niż dorośli, ponieważ ich skóra jest cieńsza i promieniowanie UV wnika głębiej. Główne symptomy to:

  • pieczenie i zaczerwienienie skóry, 
  • czasem nawet ból i silne uczucie palenia, 
  • skóra jest gorąca, rozgrzana,
  • niekiedy mogą pojawić się dreszcze lub gorączka, nieco rzadziej bóle głowy czy nudności. 

Jeśli dojdzie do oparzenia, należy przede wszystkim jak najszybciej schłodzić skórę dziecka. Można to zrobić zimną wodą, spryskując nią delikatnie ciało malca lub przykładając zmoczone w zimnej wodzie ręczniki, pieluszkę czy nawet chusteczki higieniczne. Zmieniamy okłady na zimne w miarę ich nagrzewania się od rozpalonej skóry dziecka.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Na oparzenia słoneczne dobrze sprawdzają się łagodzące żele z aloesu lub pianki zawierające panthenol. Aloes chłodzi i regeneruje podrażnioną skórę, a panthenol przyspiesza gojenie skóry i działa korzystnie przy oparzeniach wszelkiego rodzaju, w tym także słonecznych. Można również zastosować preparaty z alantoiną, która koi i łagodzi oparzoną skórę, a także przyspiesza regenerację naskórka. 

Znanym i sprawdzonym sposobem na oparzenia słoneczne jest także posmarowanie poparzonych miejsc zimnym zsiadłym mlekiem, kefirem lub maślanką. Schłodzonymi produktami mlecznymi nasączamy gazę i przykładamy na podrażnione miejsca. Nawilżają skórę, chłodzą ją i regenerują.

Jeśli nie mamy nic innego pod ręką, można wykorzystać nawet ziemniaki lub mąkę ziemniaczaną. Mąkę należy rozrobić w zimnej wodzie, nasączyć zawiesiną gazę i przykładać ją na chore miejsca. Można też zmielić surowe ziemniaki i schłodzoną papką obkładać poparzoną skórę. Skrobia ziemniaczana łagodzi ból i podrażnienia oraz zapobiega powstawaniu pęcherzy.

Kiedy podać leki przeciwzapalne? Kiedy iść do lekarza?

Jeśli dziecko skarży się na silny ból spieczonej skóry, warto zastosować leki przeciwzapalne. Złagodzą ból i stan zapalny oraz zadziałają przeciwgorączkowo. Jeśli stan dziecka jest niepokojący lub pogarsza się stopniowo, koniecznie należy poradzić się lekarza. Na szczęście, jeśli zastosujemy odpowiednie środki zaradcze, zazwyczaj objawy oparzenia łagodnieją dość szybko i po kilku dniach ustępują całkowicie.

Homeopatia – naturalne preparaty na oparzenia słoneczne

Dobrym, naturalnym sposobem na oparzenia słoneczne jest również homeopatia. Preparaty homeopatyczne mogą bezpiecznie stosować osoby w każdym wieku, także niemowlęta.

Jeśli skóra malca jest zaróżowiona, ciepła w dotyku i opuchnięta, a dziecko skarży się, że je piecze lub swędzi, lekiem pierwszej pomocy będzie Apis mellifica. Jest on również składnikiem żelu homeopatycznego Dapis, którym także można smarować podrażnione miejsca. Przyspiesza on gojenie, łagodzi skutki oparzenia, a poza tym chłodzi i szybko niweluje dokuczliwe objawy.

Gdy widzimy, że skóra jest mocno zaczerwieniona, gorąca i tak bardzo wrażliwa, że maluch nie pozwala się dotknąć, warto wówczas sięgnąć po Belladonnę. Lek ten pomoże także wtedy, gdy u dziecka wystąpi gorączka. Natomiast lek Cantharis vesicatoria będzie pomocny, jeśli w wyniku oparzenia słonecznego pojawią się pęcherze – uśmierzy on ból i pieczenie, ale także zapobiegnie rozwojowi potencjalnego zakażenia oraz przyspieszy powrót do zdrowia.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Domowe sposoby na zaczerwienienie skóry

Zdarza się, że dziecko reaguje nadmiernie na pierwsze promienie słońca. Nie tyle są to oparzenia słoneczne, ale raczej alergia lub nadwrażliwa reakcja na słońce, w wyniku której obserwujemy u dziecka uczulenie na skórze, pokrzywkę, zaczerwienienie, lekkie pieczenie i świąd. Aby szybko pozbyć się takich uciążliwych objawów, warto pamiętać o takim leku jak Hypericum perforatum. W połączeniu z Apis mellifica szybko pomaga uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Mimo że po długim i ponurym okresie jesienno-zimowym nam wszystkim brakuje słońca i chętnie wystawiamy naszą skórę na jego ciepłe promienie, warto zachować rozsądek. Opalajmy się z umiarem, nie szczędźmy naszym dzieciom przebywania na słońcu, pozwólmy im nacieszyć się letnimi zabawami na świeżym powietrzu, ale jednocześnie zadbajmy o to, by ta aktywność była bezpieczna dla zdrowia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.