Kategorie
Niemowlę Sen dziecka

Niemowlę budzi się w nocy co godzinę – dlaczego, co robić?

Ile może spać noworodek bez jedzenia? Dlaczego niemowlę budzi się w nocy co godzinę? Co zrobić, żeby niemowlę spało dłużej? Oto jedne z tysiąca pytań, które zadają sobie niemal wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Okazuje się jednak, że odpowiedź na nie wcale nie jest taka oczywista…

Dorosłe osoby mają swój ustalony rytm dnia. Oczywiście zdarza się, że podlega on pewnym modyfikacjom, ale w większości wypadków potrafimy wstawić w określone ramy czasowe pracę, gotowanie obiadu czy nocny odpoczynek. Jednak, choć może trudno nam w to uwierzyć, nie urodziliśmy się doskonałymi organizatorami planu dnia – najpewniej potwierdzą to nasi rodzice, którzy może gdzieś w archiwach pamięci przytrzymują jeszcze nocne pobudki i długie godziny spędzone na karmieniu piersią. Teraz, gdy sami zostaliśmy rodzicami, możemy być – delikatnie mówiąc – nieco zdezorientowani. Co prawda nastawialiśmy się na zarwane noce, ale nie mieliśmy pojęcia, że w pierwszych miesiącach życia dzieci tak często budzą się w nocy. Jak często? Nawet co kilkanaście minut! Czy to normalne? Tak. Czy możemy coś zrobić, by tych pobudek było mniej? I tak, i nie. Bo choć magiczny sposób na całą przespaną noc nie istnieje (przepraszamy, jeśli na niego liczyliście), mamy do dyspozycji wiele praktycznych, bliskościowych rozwiązań, o których warto pamiętać przed snem i w nocy.

Dziecko jest śpiące, ale nie chce spać. Co zrobić, żeby niemowlę spało w nocy?

Jeśli wasi znajomi mówią, że ich kilkumiesięczne niemowlę przesypia całą noc, najprawdopodobniej możecie włożyć tę radosną deklarację między bajki. Najprawdopodobniej, bo faktycznie zdarzają się już 6-tygodniowe dzieci, które śpią nawet 7 godzin bez pobudki, ale po pierwsze – trudno jest nazwać ten czas „całą nocą”, a po drugie – takie niemowlęta nie należą do większości. W wielu poradnikach dla rodziców możemy znaleźć jednak informację, która niesie nadzieję młodym rodzicom – zgodnie z nią niemal każde dziecko po ukończeniu szóstego miesiąca życia powinno przesypiać ok. 6-7 godzin bez pobudek. To granica, na którą wszyscy czekamy z wytęsknieniem. W końcu mija, ale nic się nie zmienia. W miarę upływu tygodni zaczynamy się jednak zastanawiać, dlaczego nasze dziecko nie przesypia nocy, czy wszystko jest w porządku. Zapisujemy się do fizjoterapeuty, alergologa i gastroenterologa dziecięcego, ale nie znajdujemy źródeł problemów. Należy jednak pamiętać, że nocne pobudki – niezależnie od tego, czy zdarzają się niespełna rocznemu, czy dwuletniemu dziecku – są naturalnym zjawiskiem. Zawsze też stoją za nimi ważne procesy i potrzeby. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zagrożone poczucie bezpieczeństwa i lęki nocne. Dlaczego dziecko śpi tylko na mnie?

Choć potrzeby każdego dziecka są inne, można wyróżnić kilka czynników, które wpływają na trudności z nocnym wyciszeniem się. Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym z nich jest zagrożone poczucie bezpieczeństwa. Aby dziecko mogło spokojnie zasnąć, musi wiedzieć, że znajduje się w bezpiecznym środowisku. Z czym, a właściwie – z kim – je kojarzy? Z czujnym, spokojnym opiekunem, który jest blisko. Wbrew pozorom, wspomniana bliskość nie zawsze musi oznaczać wielogodzinne kołysanie na rękach – aby pomóc dziecku, często wystarczy sama obecność, głaskanie niemowlęcia po plecach, śpiewanie kołysanek czy czytanie bajek. Jak na tym tle wypada trening samodzielnego zasypiania we własnym łóżeczku? Cóż, w tej sztywnej, przemocowej metodzie nie ma miejsca na czułego opiekuna – w końcu trudno mówić o czułości, gdy niewzruszony rodzic przez kilka minut słucha krzyku niemowlęcia. Pamiętajmy, że nocny płacz dziecka jest jedynym komunikatem, jaki potrafi nam ono wysłać. Reagować należy zawsze.

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Nastawienie rodzica. Czemu dziecko płacze przez sen?

Znacie sytuację, w której dziecko bez problemu zasypia przez wiele dni, a w ten jeden konkretny dzień, gdy naprawdę musicie mieć wolny wieczór (niezależnie od tego, czy za chwilę musicie dołączyć do wideokonferencji, czy po prostu macie rocznicę ślubu i chcecie spędzić parę godzin razem), wszystko idzie nie po waszej myśli? Niemowlę z trudem zasypia, a na dodatek budzi się kilka razy w ciągu nocy. To nie zbieg okoliczności. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, którzy chłoną nasze emocje jak gąbka. Gdy czują, że sami jesteśmy zniecierpliwieni albo zdenerwowani („Kiedy on w końcu zaśnie?”), możemy być pewni, że nie zasną. I nie dlatego że robią nam na złość – po prostu też są… zniecierpliwione i zdenerwowane. Dokładnie tak samo jak my! Jeśli zatem naprawdę chcemy wpłynąć na zachowanie dziecka, wrzućmy na luz. Wiemy, że to nie zawsze jest łatwe – zwłaszcza gdy gonią nas terminy. To jednak my, dorośli, potrafimy nazywać i regulować swoje emocje – najmłodsi dopiero się tego od nas nauczą. Przed snem róbmy to, co dziecko lubi – choćby wiązało się to z czytaniem jednej, tej samej książeczki o Kici Koci co wieczór. Spróbujmy wyciszyć naszą gonitwę myśli i zadbajmy o to, by zasypianie kojarzyło się dziecku ze spokojnym, czułym rytuałem.

Książeczki kontrastowe NATULI

Pakiet: Zupa + Pranie + Spacer

Proste i zabawne książeczki kontrastowe, które stymulują rozwój i naturalną ciekawość dziecka.

Niedojrzały układ nerwowy. Raczkowanie a sen. Dlaczego roczne dziecko budzi się w nocy z płaczem?

Pierwszy rok życia dziecka to okres bardzo intensywnych zmian. Niemowlę w krótkim czasie uczy się czołgać, czworakować, stawiać pierwsze kroki. A to nie wszystko – w końcu jeśli do tych wszystkich skomplikowanych czynności dołączyć rozwój motoryki małej, tworzy nam się prawdziwa mieszanka wybuchowa! Emocje, które jej towarzyszą, najczęściej dochodzą do głosu, gdy pozostali domownicy smacznie śpią. Rodzice, którzy za wszelką cenę próbują zrozumieć powody, dla których ich dziecko budzi się raz za razem, często zapominają jednak o tym, że za takim zachowaniem stoi niedojrzały układ nerwowy, który jest szalenie wrażliwy na wszystkie zmiany zewnętrzne i wewnętrzne. A to nie wszystko. Doświadczenia, które wymieniliśmy na początku tego akapitu, nazywane są kamieniami milowymi w rozwoju dziecka. Niemowlę nabywa wiele nowych umiejętności, a niemal każdą z nich poprzedzają skoki rozwojowe. Okresy te zostały kiedyś nawet okrzyknięte „tygodniami cudów”, choć rodzice często w nich nic cudownego nie widzą – w czasie skoków rozwojowych przespana noc bowiem pozostaje w sferze marzeń… Co możemy zrobić, by przetrwać ten angażujący czas? Powtórzymy: być blisko, reagować, rozumieć. Choć czynności te są oczywiste i naturalne dla większości z nas, stanowią najlepszy sposób na zdrowy sen dziecka.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Przewodnik dla rodziców dzieci w wieku 0–3 lat (i starszych)

Większość poradników dla rodziców poleca różne metody wychowawcze, treningi czy rodzicielskie sztuczki, jednak zazwyczaj oparte są one o potrzeby rodziców, a nie dzieci (a w skrajnych przypadkach są po prostu przemocą).

CHCESZ? KLIKNIJ!

Niebieskie światło. Dlaczego dwuletnie dziecko budzi się w nocy?

Przyczyn bezsenności u dorosłych bardzo często szuka się w niezdrowych nawykach przed snem. Wieczorna kawa, gadający w tle telewizor, a do tego smartfon w dłoni – i problemy z zaśnięciem gwarantowane. O ile jednak niemowlętom espresso nie serwujemy, o tyle kolejne, elektroniczne przyjemności, już tak. Światło niebieskie, które emitowane jest przez żarówki energooszczędne, oświetlenie ledowe i urządzenia elektroniczne, ma jednak negatywny wpływ na dziecko. I nie chodzi tylko o odciąganie uwagi od nocnego odpoczynku, ale o pracę układu dokrewnego. Światło o barwie niebieskiej hamuje bowiem wytwarzanie melatoniny, czyli hormonu, który reguluje nasz zegar biologiczny i ułatwia spokojne zaśnięcie. Co to dla nas oznacza? Dokładnie tyle, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie pomieszczenia, w którym śpi dziecko. Oprócz ograniczenia korzystania z telefonów czy tabletów, warto zrezygnować również z gadżetów, które – zdaniem producentów – nie powinny zaburzać snu dziecka. Mowa o grających i świecących karuzelach czy projektorach, które co prawda wyglądają efektownie, nie wpływają pozytywnie na dobry sen dziecka.

Uwaga! Reklama do czytania

Książki z Serii Rodzicielskiej

18 konkretnych książek, które ułatwiają rodzicielstwo.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Brak komfortu. Dlaczego roczne dziecko budzi się w nocy i nie chce spać?

Światło w sypialni dziecka to jednak nie wszystko. Warto zadbać o to, by pomieszczenie, w którym będzie spać niemowlę, było przewietrzone. Temperatura z kolei nie powinna przekraczać 20 st. C. Do tego zwróćmy uwagę na liczbę warstw ubrania malca – welurowy pajacyk nie będzie dobrym pomysłem, jeśli my sami śpimy w koszulce na ramiączkach. Najlepiej, niezależnie od pory roku, sprawdzi się cienkie, bawełniane body z długim rękawem i dresowe spodenki. Do tego, zamiast kołder czy kocyków, warto sięgnąć po śpiworek. To jeden z najgenialniejszych wynalazków, który nie krępuje ruchów dziecka, całą noc jest w tym samym miejscu i, co najważniejsze, nie wiąże się z ryzykiem nakrycia sobie twarzy. Na komfort snu wpływa też pieluszka – zadbajmy o to, by tuż przed snem była sucha i, w razie potrzeby, wymieńmy ją w środku nocy. Trudności z nocnym odpoczynkiem bardzo często pojawiają się również, gdy maluch kładzie się do snu przemęczony, dlatego nie warto odwlekać pory snu w nieskończoność.

Głód. Dlaczego 8-miesięczne dziecko budzi się w nocy co godzinę?

Na koniec zostawiliśmy czynnik, który najczęściej pojawia się we wszystkich rodzinnych anegdotach. Ile razy usłyszeliście, że jeśli dziecko budzi się co godzinę, to najpewniej jest głodne? Cóż, choć potrzeby fizjologiczne (na czele z zaspokajaniem głodu) są najważniejszymi potrzebami niemowlęcia, należy pamiętać, że dzieci urodzone w terminie doskonale potrafią okazywać swoje potrzeby, a także udowadniać, że zostały one już zaspokojone. Jeśli zatem dziecko jest karmione w ciągu dnia zgodnie z jego potrzebami, jest zdrowe, a mimo to w nocy potrzebuje nocnych karmień, oznacza to, że ich… potrzebuje. I tyle. Nocny pokarm jest bogaty w kwasy tłuszczowe, który ma zbawienny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (pamiętacie, jak pisaliśmy o jego niedojrzałości?). Co więcej, mleko mamy jest lekkostrawne, a podawane w nocy – ze względu na wysokie stężenie tryptofanu, który stymuluje produkcję melatoniny (o niej też już wspomnieliśmy) – działa jak naturalny i bardzo skuteczny środek nasenny. Niemowlę może również zgłaszać się do piersi nie tylko z powodu głodu, ale też niezaspokojonej potrzeby bliskości i bezpieczeństwa. Jak widzicie, wszystkie punkty się ze sobą łączą. Warto o nich pamiętać i próbować wprowadzać małe zmiany w wieczornych rytuałach. Czy dzięki nim uda wam się wydłużyć czas między zaśnięciem a pobudką? Mamy nadzieję. A resztę zostawcie naturze. Ona wie, co robi.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.