Kategorie
Niemowlę

Dlaczego w nosidłach nie należy nosić dzieci, które jeszcze nie siedzą?

Nosiło ergonomiczne – fantastyczny wynalazek, który łączy w sobie cechy chusty z wygodą zakładania bez konieczności wiązania. Doskonała alternatywa dla wózków, pozwalająca na zachowanie bliskości z dzieckiem od momentu, gdy potrafi już ono samodzielnie siedzieć. Świetnie sprawdza się podczas spacerów, zakupów i rodzinnych wakacji.

Kiedy nosić?

Przygodę z nosidłem najlepiej rozpocząć wtedy, gdy maluch potrafi już samodzielnie siadać. Warto pamiętać, że z sadzaniem do nosidła jest trochę jak z podpieraniem plecków dziecka – gdy jego mięśnie nie są jeszcze na to gotowe, może to prowadzić do powstawania licznych wad postawy. To właśnie dlatego dobry producent nosidła zawsze informuje o tym, by nie wsadzać do niego dziecka, które jest na to jeszcze za małe.

Noworodek w nosidle?

Przede wszystkim noworodek i młode niemowlę ma delikatne i niestabilne stawy biodrowe, nierozwinięty układ mięśniowy. Trzymanie go w pozycji pionowej zakłóca naturalny rozwój kontroli tułowia (co nie dzieje się w przypadku chusty, gdyż tam pozycje wiązania, mimo że pionowe – jak np. pozycja kangura, umożliwiają zachowanie naturalnych krzywizn – podwinięte nóżki, miednica, zaokrąglony kręgosłup). Ta sama zasada dotyczy dziecka w wieku 3 miesięcy, gdyż proces rozwojowy, który umożliwia dziecku samodzielne siadanie, trwa zazwyczaj ponad pół roku ciężkiego treningu. Dlatego zanim dziecko posiądzie tę pożądaną umiejętność, najlepiej kłaść je jak najczęściej na płaskim, twardym podłożu w każdej możliwej pozycji, a zwłaszcza na brzuszku. To właśnie w tej pozycji, podnosząc głowę i klatkę piersiową na przedramionach, sięgając po zabawki i turlając się, maluch wzmacnia mięśnie szyi, karku, ramion i tułowia – niezbędne do tego, by w okolicach 6.,7. miesiąca życia (a czasem i później) samodzielnie siadać. A gdy już siada – wówczas jest najlepsza pora na włożenie go do nosidła.

Dlaczego nosidła ergonomiczne mają miękki panel?

Nosidła ergonomiczne rozpoznajemy po miękkim panelu. To właśnie on umożliwia ciasne opatulenie ciała dziecka na całej długości, stanowiąc dla niego niezbędną podporę. To szczególnie ważne w przypadku, gdy maluch w nosidle usypia – a więc spada jego napięcie mięśniowe. Wówczas jedynym narzędziem umożliwiającym utrzymanie dziecka w prawidłowej pozycji jest właśnie przedni panel, który “przykleja” malucha do noszącego, podpierając kręgosłup na wszystkich jego odcinkach – również tym szyjnym.

Podstawowe zalety nosideł ergonomicznych i miękkich:

 • umożliwiają noszenie dziecka w fizjologicznej pozycji żabki,
 • pozwalają zachować właściwą krzywiznę kręgosłupa,
 • nie są usztywniane, dzięki czemu dopasowują się do ciała dziecka,
 • są bardzo proste w użyciu i nie wymagają motania,
 • są szybkie w użyciu,
 • umożliwiają noszenie dziecka na brzuchu i na plecach,
 • wyróżnia je szerokie siedzisko.

Nosidło a wisiadło?

Warto również wiedzieć, jak odróżnić dobre, markowe nosidło ergonomiczne od popularnego wisiadła. Wisiadła przede wszystkim wyróżniają się niską ceną (choć nie zawsze!) i wąskim pasem, w który sadza się dziecko. Z takiego nosidła dziecko bezwładnie zwisa (stąd nazwa), wspierając cały swój ciężar ciała na kroczu. W ten sposób nie jest też podtrzymywany jego kręgosłup – zamiast naturalnego zaokrąglenia pleców mamy usztywnienie, które zaburza prawidłowy rozwój dziecka.

Przeczytaj: Czym różni się wisiadło od nosidła ergonomicznego?

Dobre, markowe nosidło w odróżnieniu od popularnego wisiadła:

 • wyróżnia się szerokim siedliskiem,
 • nie jest usztywniane,
 • zazwyczaj (choć nie zawsze) jest droższe od wisiadeł,
 • umożliwia posadzenie dziecka w fizjologicznej pozycji żabki.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *