| Pestycydy zabijają pszczoły

Pestycydy zabijają pszczoły

Pestycydy niemieckiej firmy Bayer dostępne również w Polsce zabijają pszczoły miodne. Chodzi o produkty zawierające: imidaclopryd, tiametoksan, klotianidyny i metokarb. To substancje, które mają działanie neurotoksyczne – porażają układ nerwowy owadów. Nie wyklucza się, że mogą w podobny sposób uszkadzać układ nerwowy człowieka, zwłaszcza dzieci i osób z większą wrażliwością.

Pszczoły nie tylko produkują miód. Każdego  roku zapylają  rośliny uprawne o szacunkowej wartości 40 mld dolarów, które stanowią ponad jedną trzecią dostaw żywności w wielu krajach. Ich wyginięcie naraża na niebezpieczeństwo cały łańcuch pokarmowy.

Firma Bayer jest światowym liderem sprzedaży pestycydów, które stosuje się podczas uprawy m.in. buraków cukrowych, słoneczników, rzepaku i kukurydzy. Zgodnie z amerykańską Environmental Protection Agency klotianidyny są wysoce toksyczne dla pszczół miodnych. Przenikają do korzenia rośliny i pozostają w glebie około 3 lat. Ich sprzedaż zakazana jest m.in. we Francji, Włoszech, Słowenii i w Niemczech. Tylko w tym jednym kraju w ciągu zaledwie 10 dni zginęło 30 tysięcy pszczelich rodzin. Populacja pszczół spadła tam o około 60%.

W Polsce wciąż dostępne są preparaty zawierające substancje zakazane. W krajach, w których wprowadzono zakaz stosowania tych chemikaliów liczebność pszczół gwałtowanie wzrosła.

Co możesz zrobić?
Poprzeć petycję o wprowadzenie zakazu sprzedaży trujących pestycydów w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Petycja
Foto

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: