Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Pokój dziecięcy: czym kierować się przy urządzaniu tego wnętrza?

Pokój dziecięcy jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym. Mierząc się z nim, rodzice muszą wziąć pod uwagę wiele kwestii. Przede wszystkim to, że pokój dla chłopca czy dziewczynki jest przestrzenią, która łączy nie tylko zabawę z odpoczynkiem, ale również z nauką. Oprócz tego, pokój dla dziecka powinien być funkcjonalny i bezpieczny.

Kolejną kwestią jest również jego charakter – mieszkająca w nim pociecha musi czerpać z niego radość, a co za tym idzie, powinien umożliwiać odbywanie codziennych, niekończących się przygód. Ponadto, aranżując pokój dziecięcy rodzice powinni patrzeć przyszłościowo – dziecko szybko rośnie, dlatego wnętrze musi rosnąć razem z nim. Rodzice raczej nie są zwolennikami generalnego remontu po 2 czy 3 latach, prawda?

Pokój dziecięcy na miarę dziecka

Urządzając pokój dla chłopca lub dziewczynki podstawową kwestią jest aranżacja dopasowana do charakteru, potrzeb i gustu dziecka. Bardzo częstym błędem rodziców jest aranżacja pomieszczenia według tego, co im wydaje się atrakcyjne dla dziecka. I niestety, wielokrotnie podczas zderzenia z rzeczywistością pokój nie za bardzo podoba się maluchowi… Musimy pamiętać, że tak jak większość z nas chce, aby w domu móc odpocząć po ciężkim dniu w pracy, zebrać myśli i zrelaksować się, tak dla dzieci najważniejszym jest, aby w pokoju można było bawić się, uczyć i odpoczywać. Aby móc połączyć to wszystko w jednym pokoju należy kierować się przede wszystkim charakterem dziecka. Dziecko spokojne będzie poświęcało więcej uwagi rysowaniu, a dziecko żywiołowe zabawom ruchowym, dlatego też są to kluczowe sprawy podczas aranżacji pokoju dziecięcego.

kolekcja wendy

Meble dziecięce – które będą odpowiednie?

Pokój dziecięcy, jak już wspomnieliśmy, musi być przestrzenią, która łączy ze sobą zabawę, naukę i odpoczynek. Dlatego też meble dziecięce powinny być funkcjonalne i bezpieczne. W każdym pokoju powinna się znaleźć duża szafa lub komoda. Nie powinno zabraknąć przymocowanych do ściany regałów, biurka bądź stolika (zależnie od wieku dziecka) i skrzyń dla dzieci, które zadbają o porządek w pokoju dziewczynki lub chłopca. Nie trzeba podkreślać, że najważniejszą cechą mebli dziecięcych jest ich trwały i solidny materiał. Warto pamiętać, że meble dla dzieci muszą być podatne na eksperymentowanie – gryzienie, otarcia, lizanie czy wkładanie paluszków w najmniejszą dziurę. Meble dla dzieci powinny być również sprawdzone pod kątem lakieru lub farby, którą pokryte są powierzchnie. Rodzice muszą również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane – powinni unikać tworzyw sztucznych i mebli wykonanych z płyt wiórowych czy sklejek.

maja_motylek_8

Jak dobrać dodatki do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecka jest przestrzenią, którą każdy maluch zapamięta na długie lata – z pewnością zagości w wielu opowieściach również w dorosłym życiu. Pokój dziecięcy ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i ciekawość świata malucha. W aranżacji pokoju dla chłopca i dziewczynki najważniejszą rolę odgrywa solidne łóżkoale niezwykle ważną rolę odgrywają dodatki. Przeróżne zakamarki, różnorakie przedmioty i zagospodarowanie nawet najmniejszego fragmentu przestrzeni dostarcza dziecku stymulujących bodźców. Pamiętaj, że w pokoju malucha nie może zabraknąć poduch, koszy, pudełek, lampek, puf i innych, ciekawych elementów takich jak: obrazki, ramki, czy naklejki ścienne. Podczas wyboru tych rzeczy zwróć uwagę na kolorystykę (musi być spójna z pozostałymi elementami pokoju), a także fakturę, (powinna być różnorodna). Dodatki do pokoju dziecięcego powinny być dostosowane do wieku dziecka – półki powinny być usytuowane na odpowiedniej wysokości. Należy pamiętać również o wadze i rozmiarze pojemników, pudełek i innych przedmiotów służących dziecku do przechowywania skarbów.

Zdjęcia: seart.pl

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.