Kategorie
Naturalne rodzicielstwo/ Slow Parenting Rodzicielstwo

Poranki – co zrobić, żeby nie były przepełnione stresem i nerwami?

„Uwielbiam poranki… Szkoda tylko, że są tak wcześnie”.
Dla jednych poranek to najgorsza pora dnia – pełna pośpiechu, napięcia, krzyku, niezgody… Dla drugich to czas względnej równowagi, spokoju i ciszy, zanim obudzi się cały dom.

Jak powiedział francuski dramatopisarz Marcel Achard: Ludzie wierzą, że aby odnieść sukces, trzeba wstawać wcześnie. Otóż nie – trzeba wstawać w dobrym humorze. Jak to zrobić?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się swoim przekonaniom na temat porannej krzątaniny:

 • Czy już sama myśl o wstawaniu i przygotowywaniu do wyjścia siebie i dzieci mnie frustruje?
 • Czy obawiam się, że jak zawsze nie będzie łatwo – pytanie tylko, czy będą trzy „awantury”, czy pięć?
 • Czy uważam, że poranki mają to do siebie, że muszą być nerwowe i stresujące i nic z tym nie można zrobić?
 • Czy obarczam kogoś winą za to, jak przebiega nasz początek dnia?
 • Czy ja właściwie lubię poranki, a może ich nie cierpię?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Co zrobić, żeby nastąpiła zmiana?

 • Zatroszczyć się o siebie

  Niezwykle pomocna jest praktyka uważności. Warto wstać kilkanaście minut wcześniej i delektować się ciszą na swój ulubiony sposób – zaparzyć filiżankę herbaty lub kawy i smakować każdy łyk, otworzyć okno i słuchać śpiewu ptaków, przeczytać kilka stron książki, a może poprzyglądać się śpiącym jeszcze ukochanym twarzom.

 • Mieć gotowość przyjęcia tego, co przyniesie poranek i cały dzień

  Gdy będzie trudniej – nie rozpaczać, gdy będzie łatwiej – dostrzec to z wdzięcznością.

 • Uzbroić się w cierpliwość

  Wciąż ją ćwiczyć, a w chwilach napięcia przypomnieć sobie o zbawiennej mocy oddechu.

 • Zrelaksować się wieczorem

  Choćby kilka minut przed snem poświęcić na to, co sprawia nam przyjemność.

Czego warto unikać rano?

 • Hałaśliwego i szorstkiego budzenia dzieci. Jeśli wiesz, że lubią budzić się dłużej, zacznij rytuał odpowiednio wcześniej.
 • Szybkiego zdejmowania ciepłej pidżamy. Ubranie można ogrzać na kaloryferze, by było przyjemne przy zakładaniu.
 • Serwowania śniadania bez uzgodnienia, na co dziecko ma ochotę.
 • Podawania posiłku w miseczce lub kubeczku, którego nie znosi wasz maluch.
 • Kategorycznego przerywania zabawy. Można zabrać misia lub autko ze sobą do stołu – tu rodzice muszą wykazać się kreatywnością.
 • Upierania się przy ćwiczeniu samodzielności. Czy na pewno poranek, gdy zostało 15 minut na odwiezienie dziecka do przedszkola, to najlepszy czas na naukę wkładania bucików lub zasuwania kurtki? Wielu dużo lepszych okazji, bez pośpiechu i nerwowej atmosfery, nie zabraknie.
 • Wykonywania za dziecko tego, co ono chce zrobić samodzielnie. Trzeba to wkalkulować w pulę czasu na poranne przygotowywanie się.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak się złościć nie krzywdząc?!
Niezwykła książka o złości, akceptacji i trudnych momentach.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Co można przygotować wcześniej?

 • Na pewno ubranie – wieczorem

  Pewnie, że zdarza się, że dziecko i tak nie chce tego założyć rano, co wybrało wieczorem, więc może warto przygotowywać dwa lub trzy zestawy?

 • Nie tylko plecak do przedszkola lub szkoły, ale i własną torebkę

  – żeby rano nie szukać w popłochu kluczyków do samochodu lub do domu.

 • Plan dnia

  – kiedy wiem, co mam do zrobienia i w jakiej kolejności, łatwo wyeliminować mętlik w głowie i przekonanie, że przed nami napięty dzień – dzięki temu można zyskać więcej spokoju i opanowania.

 • Podział zadań

  – jedno z rodziców robi śniadanie, drugie pomaga dzieciom przy porannej toalecie. Gdy w domu jest już starsze dziecko, też może być włączone w przygotowania.

 • Uporządkowanie domu

  – często iskrą zapalną jest nadepnięty klocek lub stos naczyń w kuchni. Jeśli wiecie, że to może zaburzyć harmonię poranka, jeszcze wieczorem spróbujcie się z tym uporać, a jeśli nie macie sił, to pamiętajcie rano, że podjęliście decyzję o tym, że rano dom będzie w nieładzie.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

O co można się jeszcze zatroszczyć?

 • Sen

  Odpowiednia ilość snu zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców korzystnie wpływa na panującą atmosferę. Niewyspani jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni, bardziej podatni na utratę równowagi i spokoju.

 • Poprawę nastroju

  Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje – może sprawdzi się włączone radio lub płyta z ulubionymi piosenkami dzieci lub z łagodną muzyką relaksacyjną.

 • Przewidywalność

  Stały plan działania – przewidywalny i sprawdzony – ułatwia organizację. Dzieci wiedzą, co po kolei jest do zrobienia rano przed wyjściem z domu, z czasem przyjmują to jako naturalną kolej rzeczy.

 • Komunikację

  Komunikacja językiem pozytywnym i osobistym jest bardziej zrozumiała dla dzieci. Pomocne jest mówienie o tym, na czym mi zależy, na co się rano chcę zgodzić, a na co nie i z jakiego powodu, co mi się podoba, a co nie, zamiast używania haseł typu: „tego rano się nie robi”, “nie czas na to”, “tego nie wolno”, “pośpieszcie się – tyle razy to powtarzam”.

 • “Przypominajkę”

  Wielu z nas pomagają tzw. rememberingi, czyli zdania, nawet pojedyncze słowa, obrazy lub zdjęcia, które przypominają o tym, co ważne. To może być powieszone na lodówce hasło: „Obudź się i bądź miły”, „ Nowy dzień, nowe możliwości”, „Uśmiechnij się” itp., a może sentencja Robina Sharmy „To, jak zaczynasz swój dzień, wpływa na to, jak przeżyjesz swój dzień”.

Każda zmiana wymaga czasu – pewnie nie od razu każdy poranek będzie jak z bajki, ale jedno jest pewne: jeśli nie podejmę żadnego działania, nie wezmę odpowiedzialności za to, na co mam realny wpływ, i będę powtarzać dotychczasowe schematy – nie zmieni się nic.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Avatar photo

Autor/ka: Ewelina Adamczyk

Córka, żona, mama, pedagog. Współzałożycielka śląskiej Wioski Rodziców, współorganizatorka trzech edycji Konferencji Empatii na Śląsku, trenerka Mini Mediacji metodą SNO, trenerka Uważności dla dzieci i młodzieży Metodą Eline Snel, wytrwale integrująca w swoim życiu język Porozumienia bez Przemocy oraz uważność. Głęboko przekonana, że dzięki nim możliwa jest autentyczna i bliska relacja oraz dobre życie.

2 odpowiedzi na “Poranki – co zrobić, żeby nie były przepełnione stresem i nerwami?”

Niby to wszystko jest wiadome, niby to takie proste, ale jednak co rano wkradał się u nas chaos. Dziękuję za poukładanie 2 głowie :)

Co zrobić kiedy do wyjścia do szkoły mam dwójkę dzieic, młodsze po wezwaniu : ubieramy się, zapraszam na śniadanie, myjemy zęby i wkładamy buty reaguje za pierwszym razem i chętnie wszystko wykonuje, a drugie lat 6 nie robi nic, absolutnie, wręcz zaczyna się bawić albo jest rozproszone i nie reaguje na żadne wezwania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.