Szczególnie, że na rynku mamy ostatnio spory wybór ekologicznych środków do prania bądź też takich, które odznaczają się dużą skutecznością, mimo że nie zawierają substancji drażniących.
Proszek o 4 składnikach
Jeden z najpopularniejszych zamienników dla konwencjonalnych proszków to orzechy piorące. Są ekologiczne i świetnie radzą sobie z odświeżaniem ubrań. Gdy jednak potrzebujemy specyfiku, który poradziłby sobie z większymi plamami (w tym takiego, który można stosować do prania pieluch wielorazowych, których pranie w orzechach nie jest wskazane – ponieważ zawarta w nich saponina skleja, natłuszcza i zmniejsza chłonność pieluchowych włókien), sięgnięcie po proszek bywa nieuniknione. Całe szczęście na rynku mamy też proszki z bardzo dobrym składem, które zdecydowanie lepiej od orzechów radzą sobie z plamami i spokojnie możemy ich używać również do prania pieluch wielorazowych. Od kilku tygodni testujemy dwa produkty do prania od eukaliptusowy.pl: proszek o zapachu lawendy i drzewa herbacianego.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Nie można nie zwrócić uwagi na ich skład, który ogranicza się do (tylko!) czterech pozycji: olejku lawendowego/ olejku z drzewa herbacianego; węglanu sodu; metakrzemianu sodu i trójpolifosforanu sodu.
Zacznijmy od tego pierwszego składnika, czyli olejku, odpowiedzialnego za niezwykły, świeży i naturalny zapach. Australijska, rodzinna firma, która tworzy te kompozycje, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że olejki eteryczne, poza cudownym zapachem, mają też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Lawenda i drzewo herbaciane działają antybiotyczne i leczą wrażliwą skórę, znajdując szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetologii. To także nietoksyczne pestycydy, będące doskonałym odstraszaczem m.in. ubraniowych moli. Świetnie, że znalazło się dla nich miejsce w proszkach do prania (zamiast sztucznych substancji zapachowych).
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
W składzie znajdziemy również trzy inne substancje:
- węglan sodu – substancja występująca w przyrodzie, nieorganiczny związek zmiękczający wodę.
- metakrzemian sodu – nietoksyczna substancja, przyjazna środowisku naturalnemu i występująca w przyrodzie. To sól rozpuszczona w wodzie, która zapobiega łączeniu się cząsteczek brudu w większe, nierozpuszczalne agregaty i przyczepianiu się brudu do tkanin.
- trójpolifosforan sodu – bardziej bezpieczny dla środowiska zastępnik fosforanów w chemii gospodarczej, który nie wykazuje właściwości toksycznych, pełni natomiast funkcję aktywnego wypełniacza, zmiękczającego wodę, ale jednocześnie pomagającego piorącym związkom aktywnym usuwać plamy i zabrudzenia z ubrań. Reguluje także działanie pozostałych składników. Jest substancją nieorganiczną, powstającą w wyniku reakcji chemicznej. Nie jest jednak preparatem chemicznym.
– Wszystkie składniki, które wykorzystujemy przy produkcji proszków, są technicznie lub chemicznie produkowane z podstawowych minerałów. Trójpolifosforan sodu jest klasyfikowany jako „powszechnie uważany za bezpieczny” przez FDA (Food and Drug Administartion). Małe ilości trójpolifosforanu nie wykazują żadnych szkodliwych właściwości dla środowiska. To, czego unikamy komponując nasze proszki do prania, to wszelkie wybielacze, enzymy, środki do dezynfekcji chemicznej, wypełniacze i syntetyczne substancje zapachowe – Mike McKelvie .
Skuteczność
Wystarczy nadmienić, że doskonale poradziły sobie z plamami po śliwkowym dżemie i rowerowym smarem (z plamą po gorącej czekoladzie mniej, ale nie wymagajmy cudów od proszku, który nie ma w swoim składzie silnych substancji czyszczących). Wszystko dzięki temu, że proszek jest wysoko skoncentrowanym środkiem, zapewniającym wysoką skuteczność, mimo braku obecności w składzie chloru, enzymów, fosforanów i sztucznych wypełniaczy. Jest również łatwy w dozowaniu. Do opakowania dołączona jest bowiem miarka, która pozwala odmierzyć odpowiednią ilość proszku potrzebną do wykonania jednorazowego prania.
1 kg proszku to koszt 50-60 zł. Producent zapewnia, że powinien wystarczyć na minimum 50 prań (stosuje się go dużo mniej na jedno pranie, niż konwencjonalnego proszku). To oznacza, że jedno pranie kosztuje nas mniej więcej 1 zł.
Proszek lawendowy i z drzewa herbacianego:
- jest w pełni biodegradowalny,
- nadaje się do wszystkich rodzajów tkanin i każdej temperatury,
- jest skuteczny i wydajny – 1 kg proszku wystarcza na ok. 50 prań,
- jest uniwersalny – do prania odzieży białej i kolorowej, do pieluszek wielorazowych,
- jest bezpieczny nawet dla wrażliwej i alergicznej skóry dzieci i dorosłych,
- dodatkowe środki zmiękczające są zbędne,
- ma piękny, odświeżający zapach.
Jakiś czas temu testowaliśmy eukaliptusowy proszek do prania. Jego zapach jest piękny i bardzo intensywny. Dla tych, którzy wolą zapachy bardziej subtelne – lawendowy i z drzewa herbacianego są idealnym rozwiązaniem.