Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Jak stymulować wzrok dziecka w pierwszym roku życia?

Świat odbierany jest dzięki zmysłom. Aby dziecko mogło się rozwijać, wszystkie jego zmysły powinny prawidłowo działać i harmonijnie współpracować. Mózg musi radzić sobie z napływem bodźców, umieć je integrować i przetwarzać, tym samym dostarczając dokładnych informacji o otoczeniu. Dzięki zmysłom (wzrok, słuch, dotyk, równowaga) otrzymuje je, rozpoznaje, segreguje, poddaje interpretacji oraz łączy z wcześniejszymi doświadczeniami, następnie uruchamia odpowiednią do sytuacji reakcję.

Świat odbierany jest dzięki zmysłom. Aby dziecko mogło się rozwijać, wszystkie jego zmysły powinny prawidłowo działać i harmonijnie współpracować. Mózg musi radzić sobie z napływem bodźców, umieć je integrować i przetwarzać, tym samym dostarczając dokładnych informacji o otoczeniu. Dzięki zmysłom (wzrok, słuch, dotyk, równowaga) otrzymuje je, rozpoznaje, segreguje, poddaje interpretacji oraz łączy z wcześniejszymi doświadczeniami, następnie uruchamia odpowiednią do sytuacji reakcję.

Dlatego tak ważny jest właściwy proces integracji sensorycznej, który zaczyna się już od pierwszych tygodni życia płodowego i jego przebieg jest najintensywniejszy do końca wieku przedszkolnego. Zależny jest on od właściwych bodźców docierających do malucha. Warto stworzyć dziecku środowisko, które poza ciepłem, miłością i cierpliwością będzie pobudzało jego zmysły, gdyż maluch kierowany wrodzoną ciekawością zrobi wszystko, żeby tych zmysłów używać. Już od pierwszych dni życia można zadbać o jego prawidłową stymulację, na przykład poprzez kontakt z kontrastowymi kolorami, czarno-białą grafiką w najbliższym otoczeniu.

Książeczki kontrastowe NATULI

Pakiet: Zupa + Pranie + Spacer

Proste i zabawne książeczki kontrastowe, które stymulują rozwój i naturalną ciekawość dziecka.

Dlaczego stymulacja wzroku dziecka jest tak ważna?

Tak jak dziecko uczy się chodzić, mówić, tak samo musi nauczyć się widzieć i właściwie korzystać z docierających do niego informacji wizualnych, które następnie wysyłane są do mózgu. Wszystko po to, by zrozumieć otaczający świat i nauczyć się właściwych interakcji z otoczeniem. Dzięki właściwej stymulacji zmysłów noworodka można wzmocnić rozwój mózgu, który rozwija się prawidłowo, gdy jest używany. Wzrok noworodka wymaga długiego treningu. Aby widzieć prawidłowo, nie wystarczy, by oczy zarejestrowały obraz. To mózg musi ten obraz właściwie zinterpretować. Jest to nie lada wyzwanie i będzie ono doskonalone jeszcze przez wiele miesięcy po urodzeniu.

Jak stymulować wzrok niemowlaka? Co widzi noworodek?

Noworodek widzi niewyraźnie, obraz jest rozmyty, wyłania się jakby spoza gęstej mgły. Przedmioty znajdujące się w niedalekiej odległości od siebie zlewają się w jedną całość. Dodatkowo maluch ma trudności z rozróżnianiem kolorów, dostrzeganiem głębi, skupieniem uwagi na poruszających się osobach czy przedmiotach. Widzenie jest dla niego niełatwą sztuką, której musi się nauczyć i którą musi doskonalić.

Miesięczne dziecko patrzy najpierw na na wyraźnie zarysowane przedmioty i desenie, czarno-białe wzory. To one są właściwym bodźcem stymulującym percepcję wzrokową. W pierwszym miesiącu zaleca się umieszczanie kontrastowych zawieszek, kart edukacyjnych raczej w boku łóżeczka niż bezpośrednio nad główką dziecka, ze względu na to, że dziecko lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach jego pola widzenia niż w centrum (tzw. widzenie peryferyjne) – zupełnie odwrotnie niż u osoby dorosłej. Maluch potrzebuje w swoim otoczeniu wyrazistych elementów, aby je dostrzec i zatrzymać na nich wzrok na dłużej.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak rozwija się wzrok dziecka w pierwszych miesiącach życia?

3-miesięczne dziecko podąża oczami za poruszającymi się rzeczami lub osobami w sposób bardziej dokładny, świadomy. Odwraca już głowę w kierunku jasnego światła. Po urodzeniu ostrość widzenia jest trzydziestokrotnie mniejsza niż ostrość wzroku osoby dorosłej, jednak z dnia na dzień poprawiają się coraz to nowe zdolności wzrokowe. Maluch leżąc na brzuchu zaczyna dźwigać główkę. Ustawiając przed nim książeczki kontrastowe lub karty z wyraźnymi kształtami, mobilizujemy go do ćwiczeń unoszenia głowy, wzmacniania mięśni, a przede wszystkim tworzymy otoczenie pobudzające jego wzrok.

W 4–5 miesiącu życia maluch zaczyna oglądać własne dłonie, wyciągać rączki do zabawek, skupia również uwagę na skomplikowanych kształtach, zwłaszcza w kontrastowych, jaskrawych kolorach. Zauważa przedmioty poruszające się w sposób ciągły po łuku w odległości około 30 cm od twarzy. W tym czasie można wykorzystać zawieszki np. z szachownicą, spiralą bądź zabawki czarno-białe. Podczas wspólnej zabawy poruszamy nimi, zbliżamy i oddalamy je od malca przy jednoczesnym ciągłym kontakcie, w trakcie którego mówimy, komentujemy i uśmiechamy się do dziecka.

Rozwój wzroku dziecka w drugim półroczu

W drugim półroczu życia dziecko obserwuje bardziej odległe przedmioty, przygląda się temu, co dzieje się w pobliżu, podąża wzrokiem za spadającą zabawką. Zmieniła i poszerzyła się perspektywa widzenia. Siedzący maluch obserwuje otoczenie, doskonali się jego koordynacją ręka–oko, więc swobodnie chwyta zabawki, przekłada je z ręki do ręki. Warto podsuwać maluchowi zabawki o dużej średnicy, żeby dziecko otwierało, a nie zaciskało piąstki. Maluch zaczyna pełzać, czworakować. Rozstawiając na podłodze w zasięgu wzroku kontrastowe obrazki, zachęcamy go do przemieszczania się, doskonalenia koordynacji, wzmacniania mięśni, zdobywania pierwszych wyzwań.

Jak rozwija się wzrok dziecka po 9 miesiącu życia?

W tym okresie otoczenie staje się dla małego odkrywcy coraz bardziej dostępne, doświadcza go wszystkimi zmysłami. Jeśli pozwolimy dziecku na bezpieczne poznawanie świata, chętnie skorzysta z tej okazji, angażując wszystkie zmysły. Niezastąpiony jest kontakt z bliskimi, wspólne zabawy wzmacniają więź i zapewniają stymulację wzroku. Maluch dostrzega i wskazuje palcem szczegóły na obrazkach, zabawkach, słucha i rozpoznaje wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Ciekawą propozycją zabawy w tym czasie jest nazywanie obrazków, naśladowanie odgłosów zwierząt, pojazdów, przedmiotów z otoczenia, przy jednoczesnej prezentacji wizualnej na kartach edukacyjnych.

Dojrzewanie narządu wzroku wymaga stymulacji, która polega na systematycznym dostarczaniu bodźców wzrokowych. W ciągu pierwszego roku życia zachodzą liczne, bardzo skomplikowane procesy. Ważne są zmiany rozwojowe zachodzące w korze wzrokowej, które są szczególnie intensywne do 2 roku życia i mają podstawowe znaczenie dla wykształcenia się prawidłowego widzenia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.