Kategorie
Książki Książki dla dzieci

Świat Alberta Albertsona – nie tylko dla małych chłopców

Doskonała seria obyczajowa dla przedszkolaków. Bardzo… “męska”, co w żadnym wypadku nie oznacza, że jest to seria tylko dla chłopców. Po prostu pewna surowość i lakoniczność cechują zarówno narrację, jak i głównych bohaterów oraz stosunki pomiędzy nimi.

Albert Albertson w oryginale nosi nazwisko Alfons Akberg i w swojej ojczyźnie, Szwecji, jest niezwykle popularny. Ale nie tylko tam: jego przygody zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków! Pierwsza książka została wydana ponad czterdzieści lat temu, ale nic a nic się nie zestarzała! W Polsce seria ukazuje się w wydawnictwie Zakamarki i dotychczas wydane zostało siedemnaście (spośród ponad trzydziestu) części.

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Albertokladki1

Albert mieszka w mieście na osiedlu wieżowców, z tatą i kotem Puzlem. W zależności od tomu, ma od czterech do siedmiu lat. Jest najzwyklejszym chłopcem na świecie. Czasem zachowuje się “dobrze”, a czasem “nie za bardzo”…

W poszczególnych częściach cyklu, Albert:

Albertokladki2

Główne zalety serii:

  • bardzo serio traktuje sprawy małych ludzi i jednocześnie nie stroni od delikatnego humoru,
  • pokazuje, że człowiek w wieku kilku lat jest samodzielną, sprawczą jednostką,
  • genialnie opisuje sprawy dzieci, ich radości, kłopoty i emocje,
  • pozwala czytelnikowi identyfikować się z bohaterem,
  • świetnie przedstawia postać taty Alberta.
Albertokladki3

Tata Alberta

Zwykle stoi z boku, zostawia synowi spory margines swobody i akceptuje jego zachowania i uczucia, ale w odpowiednim momencie potrafi powiedzieć albo zrobić coś, co pokazuje, że Albert ma w nim ogromne wsparcie. Jednocześnie jest bardzo ludzki, ma swoje wady i zdarza się, że zachowuje się nie do końca poprawnie (kiedy daje Albertowi zakazane narzędzia, żeby mieć chwilę spokoju albo sam zaczytuje się w gazecie, kiedy trzeba się rano pospieszyć).

Albert2

Gunilla Bergström to zarówno autorka, jak i ilustratorka “Alberta”. To dzięki temu, tekst i ilustracje dopełniają się perfekcyjnie. Albert na rysunkach jest zabawny, ma dużą głowę i śmieszne włoski – po prostu nie da się go nie lubić. Autorka, w 2012 roku, została odznaczona za swoją twórczość przez szwedzki rząd złotym medalem Illis Quorum.

Hokuspokus

Wszystkie książki o Albercie można kupić w Natuli.pl

O granicach
Jak zrozumieć się w rodzinie
Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *