Szkodliwe substancje w szamponach
| Szkodliwe substancje w szamponach

Szkodliwe substancje w szamponach

Zarówno w drogerii, jak i sklepie internetowym sztuką jest kupić bezpieczny kosmetyk. Sprawa tym trudniejsza, że lista składników, co prawda bardzo łatwo dostępna (na opakowaniu czy ulotce), jest trudna do rozszyfrowania, pełna nazw łacińskich, tajemniczych skrótów, pojawiają się w niej także liczby. Zwykle bez znajomości nazw poszczególnych składników nie uda nam się dowiedzieć, co naprawdę wchodzi w skład kosmetyku.

kapiel

Dla wielu ludzi wybór odpowiedniego szamponu sprowadza się do jego ceny, marki, reklamy, zapachu. Jednak od pewnego czasu rośnie liczba osób, które w pierwszej kolejności sprawdzają listę składników i swoją decyzję o zakupie podejmują kierując się bezpieczeństwem. Szampony są zazwyczaj wykonane z mieszaniny wody, niektórych form środków pieniących i wielu innych składników, które wpływają na piękny zapach, wygląd i działanie, czyli czyszczenie włosów. Niektóre ze składników powszechnie stosowanych w szamponach dla dzieci i dorosłych są uważane za agresywne środki chemiczne. Okazały się one być potencjalnie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia albo indywidualnie, albo w połączeniu z innymi składnikami. Mogą stanowić różne zagrożenia dla zdrowia, od chorób skóry po raka.

Poniżej lista niektórych najczęściej używanych składników szamponów i niektóre z potencjalnych zagrożeń dla zdrowia:

1. Propylene Glycol (Glikol propylenowy)

–  jest cieczą oleistą, bezbarwną i bezwonną, otrzymywaną z ropy naftowej, podobną do gliceryny.

Glikol propylenowy:

 • może odpowiadać za podrażnienia skóry;
 • wywiera potencjalne szkodliwe lub toksyczne oddziaływanie na narządy;
 • może potęgować wchłanianie innych szkodliwych substancji chemicznych do ciała poprzez skórę;
 • toksycznie wpływ na skórę i jej system odpornościowy.

2. Sodium Lauryl Sulfate lub SLS (Laurylosiarczan sodu)

– to organiczny związek chemiczny, obecnie otrzymywany również syntetycznie. Niezależnie od źródła, z jakiego pochodzi, jest to drażniący, agresywny detergent stosowany z powodzeniem w chemii gospodarczej i prze­mysłowej.

SLS:

 • ma silne właściwości uczulające i draż­niące;
 • wysusza skórę, powoduje świąd, rumień, a w skrajnych przypadkach również atopowe zapale­nie skóry;
 • jego obecność w szamponach jest przyczyną powstawania łupieżu, swędzenia skóry głowy oraz łamliwości i wypadania wło­sów;
 • negatywnie wpływa na oczy, szczególnie u dzieci.

3. SLES (Sodium Laureth Sulfate)

– substancja pokrewna SLS, produkowana z tlenku etylenu, będąca po­chodną ropy naftowej. Jego obecność można poznać po ilości piany wytwarzanej przez kosmetyk, ponieważ jest to substancja silnie spieniająca.

SLES:

 • może powodować podrażnienia skóry i oczu;
 • może być zanieczyszczony rako­twórczym dioksanem (dioxane) o działaniu mutagennym (zresztą podobnie SLS) i może stanowić przyczynę raka oraz wpływać negatywnie na płodność.

4. Dietanoloamina (DEA), Monoetanoloamina (MEA) i Triethanolmine (TEA)

– środki pianotwórcze. Stosuje się je w ilości od 1 do 5 proc. produktu w preparacie. Często występują w połączeniu z innymi substancjami chemicznymi obecnymi w produkcie, np. Cocamide DEA lub DEA lauramidu. Badania na Uniwersytecie w Bolonii (Włochy) wykazały, że TEA jest najczęstszą przyczyną uczuleń dzieci, jakie mogą powodować kosmetyki.

DEA, MEA, TEA:

 • są potencjalnie rakotwórcze;
 • działają toksycznie na układ immunologiczny;
 • mogą powodować alergie.

5. PEG (Glikol Polietylenowy) i PPG (Glikol Polipropylenowy)

– są często stosowanymi substancjami myjącymi we wszelkich preparatach do pielęgnacji ciała. PEG i PPG sprawiają, że skóra łatwiej wchłania substancje – także te niepożądane i szkodliwe, pochodzące ze środowiska. Do produkcji zarówno PEG, jak i PPG używany jest tlenek etylenu, trujący gaz. Mogą one też być zanieczyszczone dioksanem (czyli eterem) lub zawierać nieprzereagowane cząsteczki tru­jącego gazu.
Na listach składu kosmetyków wyszczególnione są jako PEG, PPG (także z różnymi przyrostkami), glikol polietylenowy, polietylenoglikol, poliglikol oksyetylenowy, polioksyetylenoglikol, makrogol, carbowax, polyethylene glycol, polyethylene oxide lub PEO.

PEG i PPG:

 • uszkadzają strukturę genetyczną komórek;
 • są uznawane za substancje rakotwórcze.

Oczywiście, tych potencjalnie szkodliwych substancji jest w składzie szamponów jeszcze kilka. Niestety producenci na wszystkie sposoby starają się nas, konsumentów, zachęcić do zakupu, zapewniając, że produkt jest bezpieczny, bo nie zawiera parabenów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. I faktycznie, akurat tych składników może nie być, ale jest duża szansa, że znajdą się tam np. pochodne ropy naftowej. Dobra wiadomość jest taka, że rośnie liczba firm produkujących bezpieczne kosmetyki, w tym szampony.

Źródło: naturalnews.com, ewg.org

Foto


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dziadkowie i dziecko – pozwól im się porozumieć po swojemu

olini
Prosta rzecz, która poprawi dietę twojego dziecka

wychowanie
Jak praktykować rodzicielstwo bliskości z dzieckiem w wieku szkolnym?

wychowanie
“Instrukcja obsługi” dziecka nie istnieje! Szukając jej, możesz stracić to, co najcenniejsze

wychowanie
Wczesne czytanie, czyli jak NIE zarządzać rozwojem dzieci

wychowanie
Uprościć rodzicielstwo! „Wiele dzisiejszych problemów z zachowaniem obserwuje się u dzieci, które mają zbyt wiele rzeczy oraz żyją zbyt szybko”

POLECAMY
“Nic tak nie tworzy przyszłości, jak marzenia”. O czym marzą polskie dzieci?

niemowlę
Świąteczny czas może być trudny dla niemowląt

rodzina
“Zjedz uszka, bo babci będzie przykro”, czyli jak radzić sobie z presją przy świątecznym stole?

wychowanie
Mózg dziecka na świątecznych zakupach