7 niesamowitych korzyści płynących z uważności:
- Czyni nas mądrzejszymi – i pomaga podejmować dobre decyzje. Ludzie medytujący mają sprawniej działające mózgi, które są w stanie szybciej przetwarzać informacje, krócej myśleć o ostatnich wydarzeniach, szczególnie tych mogących zakłócić pozytywne myślenie. Już 15 minut medytacji dziennie sprawi, że mózg zaczyna pracować sprawniej, człowiek pozbywa się uprzedzeń i jest w stanie jasno myśleć.
- Poprawia nastrój – naukowcy amerykańscy wzięli pod lupę żołnierzy, którzy przez 8 tygodni po dwie godziny w tygodniu ćwiczyli uważność medytując. Okazało się, że mężczyźni i kobiety biorący udział w badaniu z każdym tygodniem jego trwania czuli poprawę nastroju. Uważność pozwala zachować czujność i pozwala zbudować „pancerz psychiczny”.
- Zwiększa zdolność do odczuwania empatii – czy kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób Dalajlama pozostaje dobrodusznym i współczującym człowiekiem pomimo szalejącej przemocy w krajach azjatyckich, tak mu bliskich? Sekret niezachwianej wielkoduszności tego tybetańskiego przywódcy może leżeć właśnie w medytacji. Badanie przeprowadzone na Northeastern University College of Science wykazało, że nawet krótka medytacja, w której brała udział grupa uczestników, zwiększyła u nich poziom współczucia o 50%.
- Zwiększa zakres i ostrość uwagi – zwiększenie koncentracji i uwagi przez uwolnienie umysłu od rozproszenia sprawia, że ludzie stają się bardziej świadomi swojej postawy, poprawnie oddychają.
- Zwiększa kreatywność – dwa główne czynniki, które determinują poziom kreatywności to: myślenie rozbieżne (generowanie pomysłów) oraz myślenie zbieżne (połączenie pomysłów w jedną genialną koncepcję). Medytacja korzystnie wpływa na te dwa rodzaje myślenia, dzięki czemu ludzie stają się twórczy.
- Zmniejsza poczucie samotności – dotyczy to szczególnie osób starszych. Badania przeprowadzone na Carnegie Mellon University, w których brało udział 40 osób w podeszłym wieku wykazały, że zaledwie 30 minut medytacji dziennie przez osiem tygodni pozwala zmniejszyć poczucie samotności. To istotne, ponieważ zmniejszenie poczucia samotności w połączeniu ze zwiększoną empatią i odpornością na negatywne myśli może prowadzić do bardziej szczęśliwego życia, pełnego bogatych treści.
- Łagodzi bóle – ból pleców, szyi, bóle mięśni to powszechne dolegliwości, które dotykają coraz młodszych ludzi. Badania z 2011 opublikowane w czasopiśmie Journal of Neuroscience wykazały, że zaledwie 80 minut medytacji w tygodniu może obniżyć nasilenie bólu i poprawić samopoczucie. Inne badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie w Montrealu na grupie ludzi, którzy medytowali w swoim życiu co najmniej 1000 godzin, wykazało, że mają oni wyższy próg bólu niż osoby nie poświęcające czasu na praktykowanie uważności.
Źródło: livescience.com; lifehack.org
Foto: flikr.com/h-k-d