Kategorie
Rodzina

Tu i teraz

Zauważenie własnych myśli, uczuć i ocen, świadomość ciała. To mindfulness, a po polsku „uważność”. To szczególny rodzaj uwagi – świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę. W skrócie uważność polega na tym, by rozwijać w sobie umiejętność całkowitego skupienia uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz. Obejmuje doznania, myśli, emocje, oceny. Taka postawa wpływa na lepszy kontakt ze swoim ciałem i umysłem, pozwala zajrzeć w głąb siebie.

7 niesamowitych korzyści płynących z uważności:

  1. Czyni nas mądrzejszymi – i pomaga podejmować dobre decyzje. Ludzie medytujący mają sprawniej działające mózgi, które są w stanie szybciej przetwarzać informacje, krócej myśleć o ostatnich wydarzeniach, szczególnie tych mogących zakłócić pozytywne myślenie. Już 15 minut medytacji dziennie sprawi, że mózg zaczyna pracować sprawniej, człowiek pozbywa się uprzedzeń i jest w stanie jasno myśleć.
  2. Poprawia nastrój – naukowcy amerykańscy wzięli pod lupę żołnierzy, którzy przez 8 tygodni po dwie godziny w tygodniu ćwiczyli uważność medytując. Okazało się, że mężczyźni i kobiety biorący udział w badaniu z każdym tygodniem jego trwania czuli poprawę nastroju. Uważność pozwala zachować czujność i pozwala zbudować „pancerz psychiczny”.
  3. Zwiększa  zdolność do odczuwania empatii – czy kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób Dalajlama pozostaje dobrodusznym i współczującym człowiekiem pomimo szalejącej przemocy w krajach azjatyckich, tak mu bliskich? Sekret niezachwianej wielkoduszności tego tybetańskiego przywódcy może leżeć właśnie w medytacji. Badanie przeprowadzone na Northeastern University College of Science wykazało, że nawet krótka medytacja, w której brała udział grupa uczestników, zwiększyła u nich poziom współczucia o 50%.
  4. Zwiększa zakres i ostrość uwagi – zwiększenie koncentracji i uwagi przez uwolnienie umysłu od rozproszenia sprawia, że ludzie stają się bardziej świadomi swojej postawy, poprawnie oddychają.
  5. Zwiększa kreatywność – dwa główne czynniki, które determinują poziom kreatywności to: myślenie rozbieżne (generowanie pomysłów) oraz myślenie zbieżne (połączenie pomysłów w jedną genialną koncepcję). Medytacja korzystnie wpływa na te dwa rodzaje myślenia, dzięki czemu ludzie stają się twórczy.
  6. Zmniejsza poczucie samotności – dotyczy to szczególnie osób starszych. Badania przeprowadzone na Carnegie Mellon University, w których brało udział 40 osób w podeszłym wieku wykazały, że zaledwie 30 minut medytacji dziennie przez osiem tygodni pozwala zmniejszyć poczucie samotności. To istotne, ponieważ zmniejszenie poczucia samotności w połączeniu ze zwiększoną empatią i odpornością na negatywne myśli może prowadzić do bardziej szczęśliwego życia, pełnego bogatych treści.
  7. Łagodzi bóle – ból pleców, szyi, bóle mięśni to powszechne dolegliwości, które dotykają coraz młodszych ludzi. Badania z 2011 opublikowane w czasopiśmie Journal of Neuroscience wykazały, że zaledwie 80 minut medytacji w tygodniu może obniżyć nasilenie bólu i poprawić samopoczucie. Inne badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie w Montrealu na grupie ludzi, którzy medytowali w swoim życiu co najmniej 1000 godzin, wykazało, że mają oni wyższy próg bólu niż osoby nie poświęcające czasu na praktykowanie uważności.

Źródło: livescience.com; lifehack.org
Foto: flikr.com/h-k-d

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.