| Twoje dziecko bawi się w karmienie piersią i noszenie w chuście?

Twoje dziecko bawi się w karmienie piersią i noszenie w chuście?

Karmione piersią dzieci przystawiają do piersi swoje lalki, traktując to jako naturalny sposób zaspokajania potrzeb żywieniowych niemowląt. Podobnie jest z chustonoszeniem i wszelkimi innymi czynnościami, które maluchy wykonują naśladując rodziców. Cała nadzieja w tym, że dla kolejnych pokoleń to, co nam wciąż przychodzi z trudnością będzie naturalną koleją rzeczy.

W rodzicielstwie bliskości budowanie bliskich relacji z dzieckiem tu i teraz jest równie ważne, co budowanie odpowiednich wzorców zachowań i kompetencji społecznych małego człowieka na przyszłość. To zdumiewające, jak szybko taki maluch zaczyna naśladować rodziców i powielać zachowania, które często potrafią nas zaskoczyć.

Karmienie i noszenie…

Czy widzieliście kiedyś małą dziewczynkę bądź chłopca, którzy przystawiają do swojej piersi lalkę, udając że ją karmią? W rzeczywistości rynek zabawek ograniczony jest dziś do bardzo stereotypowych, butelkowych zestawów – tak jakby karmienie piersią nie mieściło się w normie i nie było warte naśladowania przez dzieci. Całe szczęście istnieje spora gromada tych, które nie poddają się butelkowemu lobby i po prostu robią swoje, o butelkach szybko zapominając. Zabawy w karmienie piersią rozczulają wszystkich, którzy widzą głęboki sens swojej mlecznej drogi i chcą, żeby ich dzieci nie musiały mierzyć się w przyszłości z trudnościami, które sami pokonywali karmiąc swoje kilkuletnie maluchy.

Podobnie jest z chustonoszeniem, które – choć w tradycyjnach kulturach wciąż cieszy się sporą popularnością – zostało skutecznie wyparte z naszej zachodniej świadomości na rzecz wózków i innych urządzeń do przewożenia dzieci. Oddaliliśmy się od tej bliskościowej tradycji, a tym, którzy chcą i decydują się nosić swoje dzieci w chustach, przestawienie się na taki sposób bycia z dzieckiem może nastręczać pewnych trudności (w tym również technicznych – wszak motanie nie należy do najłatwiejszych czynności na samym początku). Tym milej jest obserwować dzieci, które podobnych trudności już nie mają i najprawdopodobniej mieć nie będą – wrzucając swoje lalki do mikro-chust noszą je bowiem z dumą, traktując samą czynność noszenia jako coś, co jest naturalne, oczywiste i nie wymaga komentarza.

Warto w nich ten sposób myślenia budować – że noszenie dzieci, przytulanie, odpowiadanie na ich potrzeby – jest ważne, dobre i ma głęboki sens. Zwyczajowo kupujemy dzieciom w prezentach wózki dla lalek, butelki dla lalek i inne akcesoria. A gdyby tak z okazji zbliżających się świąt podarować maluchom chustę czy nosidło?


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: