Kategorie
ekowiadomości

Warzywa i owoce – przypominają ludzkie ciało

Matka Natura jest niesamowita. Na różne sposoby wspiera ludzi w zdrowym życiu. Dlaczego ją lekceważymy? Być może jesteśmy tak zabiegani i często zmęczeni, że nie dostrzegamy świata wokół, ignorujemy cenne znaki, które mogłyby nam pomóc cieszyć się świetnym samopoczuciem. Istnieje pewna starożytna mądrość, która mówi, iż każdy rodzaj owoców i warzyw dostępnych na ziemi, ma bardzo wyraźny wzór przypominający wyglądem jakąś część ciała. Jestem ciekawa, czy faktycznie da się zaobserwować te zależności. Czy ludzkie oko jest w stanie dostrzec coś więcej w niż tylko otoczkę? Czy dzięki owocom i warzywom dzieci mogą zgłębiać tajniki ludzkiego ciała, poznawać swoją budowę? I gwarantuję, że lekcja biologii, w której biorą aktywnie udział, na długo pozostanie w ich pamięci.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

34 PLN

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

warzywa-owoce1

Marchewka

Na pierwszy ogień idzie marchewka. Pokroiłam ją na cienkie plasterki. Co widzę? Coś podobnego do przekroju oka. Wyraźny wzór koła i linie biegnące promieniście do centrum. To faktycznie wygląda jak tęczówka oka. I jak na ironię, marchewka jest bardzo cennym składnikiem diety i wpływa także na oczy (marchew zwiększa przepływ krwi do oka). Poza tym marchew zawiera beta-karoten, którego spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy.

Fasola

Kolej na fasolę, która wyglądem przypomina nerki. I warzywo to jest wykorzystywane w leczeniu nerek, wspiera ich funkcje. Jest źródłem witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego narządu.

Pomidor

Co przypomina przekrój pomidora? Wydaje mi się, że komory ludzkiego serca. Pomidor dostarcza organizmowi likopen – składnik odżywczy, który przemieszcza się z żołądka do krwi. I są zbliżone kolorystycznie.

Winogrona

Winogrona przypominają pęcherzyki płuc. Płuca są zbudowane z gałęzi (dróg oddechowych), które kończą się drobnymi tkankami, zwanymi pęcherzykami. Struktury te pozwalają tlenowi przenosić się z płuc do krwi. Dieta bogata w świeże winogrona zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc i rozedmy.

Orzech włoski

Orzech włoski wygląda jak mały mózg, widać półkule: lewą i prawą. Nawet zmarszczki i fałdy są podobne do tych na mózgu. Orzechy znakomicie wpływają na poprawę funkcjonowania pamięci.

Seler naciowy

Łodyga selera = siła kości. W ciemnozielonej łodydze naciowej zawarte są m.in. beta-karoten, witamina E, a także fosfor i wapń. I to ten ostatni minerał wpływa na utrzymanie struktur kości w dobrej kondycji. Kości w 23% składają się z wapnia, więc gdy w organizmie brakuje tego pierwiastka, pobiera go właśnie z kości, a one tym samym stają się słabsze.

Awokado

Owoc awokado przypomina elementy macicy. Co ciekawe, kobieta jedząca awokado raz w tygodniu, szybciej zrzuca zbędne kilogramy, a ich spożywanie może nawet zapobiegać rakowi szyjki macicy. Awokado, rosnąc od kwiatu do dojrzałego owocu, potrzebuje 9 miesięcy. Tyle ile trwa ciąża.

Grejpfruty, pomarańcze

Owoce cytrusowe wyglądają jak gruczoły mleczne kobiet i rzeczywiście pomagają kobietom mieć zdrowe piersi i wspomagają przepływ limfy. No i ten kształt…

Grzyby

Zauważyłam, że grzyb (np. pieczarka) przekrojony na pół, wygląda jak ucho ludzkie. Jednym z zadań grzybów jest wpływ na funkcjonowanie aparatu słuchowego. Zawierają witaminę D, która dba o trzy maleńkie kości umiejscowione w uchu, które pomagają przesyłać dźwięk do mózgu.

Żeń-szeń

Jeśli dobrze poszukamy, możemy znaleźć korzeń o fantazyjnym kształcie przypominającym ludzkie ciało. Jest to lekarstwo holistyczne stosowane przy wielu dolegliwościach. Podsumowując, wizyta w warzywniaku może być cenną lekcją dla dorosłych i dla dzieci. Warto uczyć dzieci, że natura stworzyła warzywa i owoce z niezwykłą precyzją, tak by zawarte w nich cenne składniki odżywcze wpływały na ludzkie zdrowie.

Źródło: docakilah.wordpress.com
Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *