Kategorie
Naturalne rodzicielstwo/ Slow Parenting Rodzicielstwo

Wciśnij na chwile pauzę. Każdy rodzic tego potrzebuje

Zatrzymując się na chwilę i dbając o własne potrzeby, opiekujemy się nie tylko sobą, ale także innymi. Dajemy dzieciom przykład, aby w przyszłości umiały zatroszczyć się również o siebie. Takim postępowaniem redukujemy też stres i napięcia pojawiające się w rodzinie.

Chwila, w której zostajemy rodzicami, często staje się przeniesieniem całej uwagi na nowo narodzone dziecko. Wraz z upływającym czasem powrót do zadbania także o swoje potrzeby staje się coraz trudniejszy. W rodzicu rośnie natomiast frustracja, stres a często także i złość – na siebie, na dziecko, na cały świat.

Zatrzymajmy się

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

  • Czy ostatnio zrobiłam/zrobiłem coś dla siebie?
  • Czy umiem znaleźć czas na prawdziwy odpoczynek?
  • Czy potrafię skupić się na sobie i partnerze/partnerce i naszych potrzebach?
  • Czy rozmawiam z kimś o swoich potrzebach, emocjach i tym co czuję?
  • Czy pomimo pojawienia się dziecka potrafię cieszyć się czasem tylko dla siebie? 

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak się złościć nie krzywdząc?!
Niezwykła książka o złości, akceptacji i trudnych momentach.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jeśli na większość z nich odpowiedź brzmi „nie” – to czas zadbać o siebie. Istnieje coś takiego jak zdrowy egoizm. Jest on niczym innym jak po prostu dbaniem o swoje zdrowie i komfort zarówno psychiczny jak i fizyczny. Korzyści z tego odniesiemy nie tylko my sami, ale i nasi najbliżsi – dzieci oraz partner/partnerka.

Rodzina to naczynia połączone

Kiedy jeden z członków rodziny ma gorszy nastrój, odczuwają to wszyscy pozostali. Zwłaszcza noworodki i małe dzieci są wrażliwe na zmiany nastroju rodziców. Mówi się, że dzieci potrafią wyczuć emocje i doskonale je naśladują. Dlatego tak ważne jest, aby przekazywać im nawyki dbania o dobre samopoczucie. Kiedy dbamy o siebie, równocześnie pokazujemy dziecku, że należy dbać o swoje potrzeby i ich nie tłumić. Może wystarczy krótka drzemka w ciągu dnia? Może relaksująca kąpiel albo wolny wieczór z ulubioną książką? Warto odkryć, co daje nam uczucie odprężenia i relaksu.

Umiejętność odpuszczania 

Uczucia stresu i frustracji często mogą utrudniać pozostawanie w kontakcie z dzieckiem oraz empatię i cierpliwość. Dbałość o własny komfort pozwala na bycie lepszym rodzicem i partnerem. Jeśli wygospodarowanie czasu tylko dla siebie jest trudnym wyzwaniem, warto pamiętać o następujących rzeczach:

  • Nie musimy być idealną matką/ idealnym ojcem. Dla dziecka zawsze będziemy superbohaterem!
  • Codzienny obiad nie musi składać się z dwóch posiłków, a na stole nie musi stać gorące, pachnące ciasto. Każdy zasługuje czasami na zwolnienie tempa i zamówienie pizzy na obiad ;)
  • Dzieci się brudzą, najczęściej świetnie się przy tym bawiąc! Nie musimy wycierać każdej plamki i przebierać dziecka pięć razy dziennie, żeby wyglądało wzorowo.
  • Dzieci widząc rodziców, którzy potrafią zrezygnować z czegoś, aby zadbać o swój własny komfort, będą potrafiły lepiej oceniać własne możliwości. Same będą umiały zadbać o swój komfort, a w domu będą panowały z pewnością lepsze nastroje.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Pomysły na pauzę?

  • medytacja, praktykowanie mindfulness,
  • spędzanie czasu na świeżym powietrzu,
  • aktywność fizyczna,
  • zaplanowanie wspólnego czasu ze znajomymi/rodziną,
  • wybrana, ulubiona forma odpoczynku,
  • chwila tylko dla siebie (drzemka, samotny spacer, masaż…).

Z pewnością każdy z nas ma jakiś pomysł na to, co może zrobić dla siebie! Trzeba „tylko” zatrzymać się, określić swoje potrzeby i zaplanować ich zaspokojenie. Nasz temperament oraz warunki, w jakich żyjemy, czasami mogą nam to utrudniać. Warto jednak pamiętać, że w końcu robiąc coś dla siebie stajemy się lepszymi wersjami nas samych. Znikają napięcia i frustracje. Dzięki umiejętności określania i zaspokajania własnych potrzeb, pokazujemy dzieciom i światu własną siłę. Siłę akceptacji i szacunku do własnego JA.

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Bouhnouni

Psycholożka i niedoszła filozofka. Z zamiłowaniem wspiera tych planujących, wyczekujących i wychowujących dzieci. Swoje zainteresowania i działania zawodowe skupia wokół szeroko pojętej psychologii dziecka, psychologicznych aspektów ciąży oraz edukacji rodziców. Mama Klary, przyjaciółka i żona Kuby. Całkiem smacznie gotuje i stara się wprowadzać w życie zasady slow life.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.