Kategorie
Naturalne rodzicielstwo/ Slow Parenting Rodzicielstwo

Wciśnij na chwile pauzę. Każdy rodzic tego potrzebuje

Zatrzymując się na chwilę i dbając o własne potrzeby, opiekujemy się nie tylko sobą, ale także innymi. Dajemy dzieciom przykład, aby w przyszłości umiały zatroszczyć się również o siebie. Takim postępowaniem redukujemy też stres i napięcia pojawiające się w rodzinie.

Chwila, w której zostajemy rodzicami, często staje się przeniesieniem całej uwagi na nowo narodzone dziecko. Wraz z upływającym czasem powrót do zadbania także o swoje potrzeby staje się coraz trudniejszy. W rodzicu rośnie natomiast frustracja, stres a często także i złość – na siebie, na dziecko, na cały świat.

Zatrzymajmy się

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

 • Czy ostatnio zrobiłam/zrobiłem coś dla siebie?
 • Czy umiem znaleźć czas na prawdziwy odpoczynek?
 • Czy potrafię skupić się na sobie i partnerze/partnerce i naszych potrzebach?
 • Czy rozmawiam z kimś o swoich potrzebach, emocjach i tym co czuję?
 • Czy pomimo pojawienia się dziecka potrafię cieszyć się czasem tylko dla siebie? 

Seria Rodzicielska

Uwaga! Złość

 Poznaj sposoby życia ze złością, która nie rani ani nie krzywdzi, za to prowadzi do lepszego zrozumienia naszych dzieci i nas samych. 

Jeśli na większość z nich odpowiedź brzmi „nie” – to czas zadbać o siebie. Istnieje coś takiego jak zdrowy egoizm. Jest on niczym innym jak po prostu dbaniem o swoje zdrowie i komfort zarówno psychiczny jak i fizyczny. Korzyści z tego odniesiemy nie tylko my sami, ale i nasi najbliżsi – dzieci oraz partner/partnerka.

Rodzina to naczynia połączone

Kiedy jeden z członków rodziny ma gorszy nastrój, odczuwają to wszyscy pozostali. Zwłaszcza noworodki i małe dzieci są wrażliwe na zmiany nastroju rodziców. Mówi się, że dzieci potrafią wyczuć emocje i doskonale je naśladują. Dlatego tak ważne jest, aby przekazywać im nawyki dbania o dobre samopoczucie. Kiedy dbamy o siebie, równocześnie pokazujemy dziecku, że należy dbać o swoje potrzeby i ich nie tłumić. Może wystarczy krótka drzemka w ciągu dnia? Może relaksująca kąpiel albo wolny wieczór z ulubioną książką? Warto odkryć, co daje nam uczucie odprężenia i relaksu.

Umiejętność odpuszczania 

Uczucia stresu i frustracji często mogą utrudniać pozostawanie w kontakcie z dzieckiem oraz empatię i cierpliwość. Dbałość o własny komfort pozwala na bycie lepszym rodzicem i partnerem. Jeśli wygospodarowanie czasu tylko dla siebie jest trudnym wyzwaniem, warto pamiętać o następujących rzeczach:

 • Nie musimy być idealną matką/ idealnym ojcem. Dla dziecka zawsze będziemy superbohaterem!
 • Codzienny obiad nie musi składać się z dwóch posiłków, a na stole nie musi stać gorące, pachnące ciasto. Każdy zasługuje czasami na zwolnienie tempa i zamówienie pizzy na obiad ;)
 • Dzieci się brudzą, najczęściej świetnie się przy tym bawiąc! Nie musimy wycierać każdej plamki i przebierać dziecka pięć razy dziennie, żeby wyglądało wzorowo.
 • Dzieci widząc rodziców, którzy potrafią zrezygnować z czegoś, aby zadbać o swój własny komfort, będą potrafiły lepiej oceniać własne możliwości. Same będą umiały zadbać o swój komfort, a w domu będą panowały z pewnością lepsze nastroje.

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć się w rodzinie

Mniej kłótni i stresów, lepsza komunikacja z dzieckiem i partnerem, większe zrozumienie i wyrozumiałość oraz poszanowanie wzajemnych potrzeb. To możliwe! Dzięki tej książce dowiesz się jak.


Pomysły na pauzę?

 • medytacja, praktykowanie mindfulness,
 • spędzanie czasu na świeżym powietrzu,
 • aktywność fizyczna,
 • zaplanowanie wspólnego czasu ze znajomymi/rodziną,
 • wybrana, ulubiona forma odpoczynku,
 • chwila tylko dla siebie (drzemka, samotny spacer, masaż…).

Z pewnością każdy z nas ma jakiś pomysł na to, co może zrobić dla siebie! Trzeba „tylko” zatrzymać się, określić swoje potrzeby i zaplanować ich zaspokojenie. Nasz temperament oraz warunki, w jakich żyjemy, czasami mogą nam to utrudniać. Warto jednak pamiętać, że w końcu robiąc coś dla siebie stajemy się lepszymi wersjami nas samych. Znikają napięcia i frustracje. Dzięki umiejętności określania i zaspokajania własnych potrzeb, pokazujemy dzieciom i światu własną siłę. Siłę akceptacji i szacunku do własnego JA.

Autor/ka: Karolina Bouhnouni

Psycholożka i niedoszła filozofka. Z zamiłowaniem wspiera tych planujących, wyczekujących i wychowujących dzieci. Swoje zainteresowania i działania zawodowe skupia wokół szeroko pojętej psychologii dziecka, psychologicznych aspektów ciąży oraz edukacji rodziców. Mama Klary, przyjaciółka i żona Kuby. Całkiem smacznie gotuje i stara się wprowadzać w życie zasady slow life.


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *