Kategorie
Polecamy

Wszystko, co musisz wiedzieć zanim zaplanujesz urlop z dzieckiem

Planowanie wakacji jest dość czasochłonne. Musisz pamiętać o wielu rzeczach i akcesoriach, zwłaszcza gdy wybierasz się na urlop ze swoją pociechą. Jakich zasad przestrzegać, by podróż z dzieckiem była bezpieczna i komfortowa? Podpowiadamy, jak przewozić dziecko w samochodzie i samolocie, co ze sobą zabrać i jak urozmaicić maluchowi czas w podróży!

Gdzie na wyjazd z dzieckiem?

Urlop z dzieckiem możesz spędzić praktycznie gdzie tylko zechcesz. Nasz kraj oferuje bardzo wiele miejsc, w które warto wybrać się z maluchem. To nie tylko popularne miejscowości nadmorskie, górskie czy mazurskie. W Polsce można znaleźć wiele ciekawych, mniej znanych miejsc, w których nie będziecie się nudzić. Warto wybrać się do mniejszych miejscowości, np. do gospodarstw agroturystycznych, w których dziecko będzie bezpośrednio obcować ze zwierzętami oraz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Okulary dla dzieci

Okulary warte Twojego dziecka

Prawdziwe okulary przeciwsłoneczne, które skradają serca dzieci na całym świecie! Świetne wzory i najlepsza jakość.

Oczywiście możesz zaplanować urlop ze swoją pociechą również poza granicami naszego kraju. Należy wówczas pamiętać o odpowiednich dokumentach podróżnych dla dziecka, tj. dowodzie osobistym lub paszporcie – w zależności od miejsca, do którego się wybieracie.

Przed podróżą należy sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych listę szczepień, których wykonanie jest zalecane przed wylotem do danego kraju, zwłaszcza tropikalnego. Jeśli waszym celem jest Europa, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Bezpieczeństwo dziecka powinno być priorytetem każdego rodzica. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, przede wszystkim skontroluj stan techniczny auta przed wyjazdem. Sprawdź także czy fotelik dziecięcy jest odpowiednio przymocowany. Różne rodzaje fotelików samochodowych znajdziesz w wielu sklepach stacjonarnych Carrefour i na Carrefour.pl.

Przypominamy, że dawniej dzieci podróżowały w fotelikach do 12. roku życia, dziś przepisy ustalają granicę do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Może zdarzyć się tak, że twoja pociecha uzyska specjalne zalecenia od lekarza mówiące o tym, że dane schorzenie nie pozwala na przewożenie w foteliku. Takie dokumenty zawsze należy mieć przy sobie, np. na wypadek policyjnej kontroli.

Należy wspomnieć również o sytuacji, w której zechcesz podróżować z trojgiem dzieci. W przypadku, gdy na tylnej kanapie zmieszczą się tylko dwa foteliki, przepisy dopuszczają  przewożenie między nimi trzeciego dziecka, o ile skończyło 3 lata – należy zapiąć je wówczas pasami bezpieczeństwa. Powinny one przebiegać w obręczy biodrowej i barkowej, aby zminimalizować ryzyko obrażeń w razie ewentualnej kolizji. Nie powinny dotykać szyi ani krtani.

Przewożąc dziecko samochodem, pamiętaj o zapewnieniu mu rozrywek. Wielogodzinna jazda może być dla niego bardzo uciążliwa, warto więc zabrać wygodną poduszkę, kocyk i ulubione zabawki twojej pociechy. Podczas podróży możecie grać np. w skojarzenia i zgadywanki, rozmawiać o ulubionych bajkach czy filmach, a także snuć marzenia na przyszłość.

Jak przewozić dziecko w samolocie?

Zastanawiasz się, jak przewozić swoje dziecko w samolocie? Maluch do dwóch lat może podróżować na kolanach u rodziców – dziecięcy bilet będzie kosztował wówczas 10% normalnego biletu. Możesz również wykupić mu oddzielne miejsce, na którym postawisz fotelik samochodowy – bilet będzie kosztował wtedy najprawdopodobniej ok. 75% wartości biletu normalnego. Należy wspomnieć, że fotelik musi być przystosowany do podróży samolotem!

Dzieci powyżej drugiego roku muszą posiadać wykupione miejsce siedzące – będzie ono kosztowało ok. 75% wartości normalnego biletu. Niektóre linie lotnicze stosują pewne zniżki dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Natomiast młodzież w wieku 14-17 lat traktowana jest najczęściej jako osoby dorosłe i za ich bilet zapłacisz tyle, co za swój. Wszelkie informacje dotyczące podróżowania dzieci w samolocie i dokładnych ograniczeń wiekowych znajdziesz na stronie przewoźnika.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Co zabrać na podróż z dzieckiem?

Jeśli zamierzasz podróżować z niemowlakiem, zabierz ze sobą pieluchy jednorazowe, ręczniczek, podkłady do przewijania i woreczki na zużyte pieluchy, smoczek, pożywienie (np. mleko modyfikowane), chustę do noszenia. Bez względu na to, czy waszym środkiem transportu jest samochód czy samolot, należy mieć ze sobą podróżną apteczkę zawierającą: materiały opatrunkowe, płyn do odkażania ran, preparat pomocny podczas choroby lokomocyjnej, leki przeciwbiegunkowe i przeciwgorączkowe, krem przeciwsłoneczny. Oprócz tego należy wziąć ze sobą także kosmetyki, wspomniane wcześniej: poduszkę, kocyk i zabawki, a także oczywiście adekwatne do pogody ubrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.