Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

Poród w 36. tygodniu ciąży – rozwój dziecka, dolegliwości ciążowe

Na początku 9. miesiąca ciąży dziecko jest już niemal gotowe do przyjścia na świat. W tym czasie rozwija się jego układ pokarmowy i oddechowy, dziecko również intensywnie przybiera na wadze. Czy poród w 36. tygodniu ciąży jest bezpieczny?

36. tydzień ciąży to początek 9. miesiąca ciąży. Nie bez powodu mówi się, że dla wielu mam jest to najtrudniejszy czas. Część znanych nam dotychczas dolegliwości zaczyna się wówczas nasilać. Pojawiają się również nowe – związane ze wstawianiem się główki do kanału rodnego. Choć może nam się wydawać, że same jesteśmy gotowe, by w końcu znaleźć się na sali porodowej, nasze dziecko nie jest jeszcze w pełni przygotowane do życia poza naszym brzuchem.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

36. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 36. tygodniu ciąży dziecko waży średnio 2700 g i mierzy 46-48 cm. Część jego układów – krwionośny i mięśniowo-szkieletowy – funkcjonuje już prawidłowo, jednak nie wszystkie. Na tym etapie ciąży intensywnie rozwija się jeszcze układ pokarmowy oraz układ oddechowy. Oczywiście, nie oznacza to, że wszystkie dzieci urodzone w 36. tygodniu ciąży będą zmagały się z problemami oddechowymi czy trawiennymi. Niektóre noworodki mają w tym czasie tak dobrze rozwinięte narządy, że są już w pełni gotowe do życia poza naszym łonem. Inne mogą potrzebować jeszcze niewielkiej pomocy (przede wszystkim w oddychaniu). U dzieci urodzonych w 36. tygodniu ciąży często odnotowuje się również przedłużającą się żółtaczkę oraz niestabilną ciepłotę ciała. To sprawia, że pobyt w szpitalu po porodzie może potrwać kilka dni dłużej.

Czy dziecko urodzone w 36. tygodniu ciąży jest wcześniakiem?

Mamy, które wkraczają w 9. miesiąc ciąży i z niepokojem obserwują u siebie oznaki rozpoczynającego się porodu, zastanawiają się, czy niemowlę urodzone w 36. tygodniu ciąży będzie uznane za wcześniaka. Niestety, poszukując odpowiedzi na to pytanie w internecie, możemy spotkać się z wieloma różnymi sprzecznymi informacjami. Niektórzy autorzy twierdzą, że rozwiązanie w 36. tygodniu ciąży jest już zupełnie bezpieczne dla noworodka, inni natomiast, że niemowlę urodzone na tym etapie ciąży nie zostanie jeszcze oficjalnie uznane za donoszone. Jak jest naprawdę?

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wcześniactwo a rozwój dziecka w 36. tygodniu ciąży

Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, powołamy się na terminologię stworzoną przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Zgodnie z nią, dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży uważane jest za wcześniaka. Zakres ten jest jednak bardzo szeroki. Dlatego wprowadzono bardziej szczegółowy podział. Zgodnie z nim, noworodki urodzone pomiędzy 34+0 a 36+6 tygodniem ciąży uznawane są za późne wcześniaki. U późnych wcześniaków odnotowuje się znacznie mniej problemów zdrowotnych niż u dzieci urodzonych przed tym etapem ciąży, a szansa na przeżycie sięga niemal 100%. Mimo to już od urodzenia wymagają one szczególnej uwagi i opieki dostosowanej do ich potrzeb.

36. tydzień ciąży – dolegliwości ciążowe

36. tydzień ciąży to również czas, w którym większość przyszłych mam zaczyna dostrzegać u siebie oznaki zbliżającego się porodu. Choć do rozwiązania zostały jeszcze mniej więcej cztery tygodnie, nasz organizm już zaczyna się intensywnie przygotować do tego wielkiego dnia. W ostatnich tygodniach przed porodem główka dziecka wstawia się do kanału rodnego. To sprawia, że czujemy większy nacisk na pęcherz (znowu!). Pojawia się również ból i uczucie rozpierania w okolicach krocza oraz pachwin. Od czasu do czasu możemy zaobserwować u siebie skurcze przepowiadające. Postępuje dojrzewanie szyjki macicy (co w czasie badania może potwierdzić ginekolog). Przyrost ciała się zatrzymuje (waga może nawet się zmniejszyć o 2 kg), a ruchy dziecka są mniej intensywne. 

36. tydzień ciąży – jak przygotować się do porodu?

Nawet jeśli końcówka ciąży jest dla nas wyjątkowo męcząca, starajmy się nie zerkać nerwowo na kalendarz i zrelaksujmy się. Spakujmy torbę do szpitala i wykonajmy niezbędne badania. W 36. tygodniu jest to m.in. morfologia krwi, badanie ogólne moczu, HIV, antygen HBs, badanie GBS. Co więcej, podczas ostatniego już badania USG lekarz będzie mógł oszacować, jaka jest waga dziecka. To normalne, że w okolicach 36. tygodnia ciąży jesteśmy z jednej strony rozdrażnione i zaniepokojone, a z drugiej – podekscytowane i pełne energii. W końcu do porodu zostało już tak niewiele czasu. Nim się obejrzymy, przywitamy na świecie swoje dziecko.

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem. W jej perspektywie połóg to znacznie więcej niż tylko cofanie się zmian fizycznych po niedawnej ciąży.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.