Nauka pływania niemowląt i dzieci
Naukę pływania najlepiej jest zacząć jak najwcześniej. Już niemowlaki mogą pod czujnym okiem instruktora lub opiekuna próbować swoich sił w wodzie. Oczywiście, nie nauczą się one odpowiednich ruchów, ale oswoją się z wodą.
Kilkulatki mogą już uczęszczać na zajęcia z pływania, gdzie przez zabawę będą się uczyć podstaw pływania i oswajać z wodą. Także rodzice mogą wspomagać ich naukę pływania podczas wakacji nad jeziorem lub w hotelu basenowym, używając do tego np. koła do nauki pływanialub rękawków. Takie akcesoria, które są głównie dmuchane, pozwolą dzieciom utrzymać się na powierzchni i poczuć się pewnie w wodzie. Z czasem nauczą się pływać bez tych wspomagających zabawek, ale nadal mogą z nich korzystać, szczególnie gdy w wodzie czują się jeszcze trochę niepewnie.
Poznaj nasz sklep
Okulary warte Twojego dziecka
Prawdziwe okulary przeciwsłoneczne, które skradają serca dzieci na całym świecie! Świetne wzory i najlepsza jakość.
Wiek szkolny to już pora na profesjonalne zajęcia z pływania. Jest to najlepszy moment, by nauczyć się pływać raz a dobrze na całe życie. Dziecko rozumie już wtedy doskonale wskazówki instruktora i jest świadome swojego ciała.
Akcesoria do nauki pływania dla niemowląt i małych dzieci
Jakie akcesoria do nauki pływaniamożna znaleźć w sklepie i które wybrać dla niemowlaka i kilkulatka? Jest kilka opcji. Warto wyposażyć malucha w nie wszystkie, by stosować zamiennie. Dzieci szybko się nudzą, więc z chęcią raz popływają w rękawkach, a innym razem w kole.
Do wyboru są akcesoria do nauki pływania takie jak:
- Koło dmuchane. Koło jest idealne już dla kilkulatków, ale można też znaleźć koło do pływania dla niemowlątz dodatkowym zabezpieczeniem. Koło do pływania dla dzieci pomaga oswoić się z wodą. Doskonale sprawdzi się jako zabawka, a także jako wspomaganie podczas nauki pływania.
- Rękawki do pływania. Potocznie zwane także motylkami rękawki do naukipływaniasą dmuchane i pozwalają utrzymać głowę oraz szyję dzieci nad wodą. Występują w wielu rozmiarach, więc można je dopasować do postury dziecka, a także wzorach i kolorach, dzięki czemu każde dziecko znajdzie swoje ulubione np. z bohaterami ukochanej bajki. Nadają się do stosowania już przez kilkulatków.
- Makaron do pływania. To wykonana z pianki rurka, bardzo wytrzymała i elastyczna, która znacząco ułatwia naukę pływania. Makaron do nauki pływaniaumieszcza się pod pachami, zginając jego krańce, lub na brzuchu czy plecach osoby pływającej. Każdy szkolny i hotelowy basen ma makarony do pływania, bo to najbardziej przydatne akcesorium do nauki i zabawy w wodzie.
- Kamizelka do nauki pływania. Dmuchana kamizelka pozwala unosić górną część ciała dzieci na powierzchni wody. Dzięki temu głowa pozostaje ponad taflą podczas nauki pływania różnymi stylami. To także świetne zabezpieczenie dla dzieci, gdy chcą pobawić się w wodzie. Można znaleźć wiele rozmiarów kamizelek.
Bogaty wybór akcesoriów do nauki pływania, jak koła, kamizelki, rękawki, znajdziesz w ofercie OBI.
Akcesoria do pływania dla starszych dzieci i dorosłych
Starsze dzieci nie chcą już korzystać z kółka do pływania.Zamiast tego wolą bardziej profesjonalne akcesoria. Zarówno starszym dzieciom, jak i dorosłym początkującym w nauce pływania przyda się deska do pływania. Może być wykonana z pianki lub dmuchana. Ma bardzo dużą wyporność i pozwala utrzymać się na powierzchni podczas nauki pływania żabką, pieskiem czy na plecach, przy zachowaniu właściwej pozycji. Wykorzystuje się ją podczas zajęć nauki pływania, ale z powodzeniem można także samodzielnie z jej użyciem uczyć pływać dziecko czy dorosłego. Leżąc na desce na wodzie można też bez problemu ćwiczyć synchronizację ruchów, technikę czy regularność oddechów. Z użyciem deski można także poprawić zakres i siłę ruchów pływackich, bo odciąża ona niektóre partie ciała, by móc skupić się na innych. Jest to więc jednocześnie świetne akcesorium do doskonalenia pływania już u bardziej zaawansowanych osób.
Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
Innym gadżetem do nauki pływania dla starszych dzieci i dorosłych jest pas pływacki. Często wybiera się go zamiast dmuchanego koła lub deski. Pas występuje w wielu rozmiarach.
Do zabawy na wodzie – ale już nie do nauki pływania – dla trochę starszych dzieci nadaje się z kolei świetnie materac do pływania. Dzieci, które już dobrze radzą sobie w wodzie, mogą pływać na materacu dmuchanymdla zabawy. Powinno się jednak zawsze nadzorować je w wodzie, nawet gdy są na materacu.
Strój do pływania i dodatkowe akcesoria
Co poza akcesoriami przyda się do nauki pływania? Oczywiście, niezbędny jest właściwy strój, szczególnie na basenach, gdzie obowiązują pewne reguły i trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Niemowlaki zawsze muszą pływać w pieluszce do pływania. Zatrzymuje ona ewentualne nieczystości, gwarantując, że nie przedostaną się do wody. Pieluszka jest szczelna i wykonana ze specjalnego materiału. Młodsze dzieci mogą nosić kąpielówki lub szorty do pływania albo jednoczęściowe kostiumy. W sklepach są rozmiary już od bardzo niewielkich, idealnych dla kilkulatków. W specjalnych strojach wygodniej jest pływać i baraszkować w wodzie. Nie zsuną się one także podczas energicznych ruchów dziecka. Na basenie niezbędny jest też czepek pływacki, wykonany z silikonu czy lycry – materiałów, które chronią skórę głowy i włosy przed zamoczeniem oraz utrzymują włosy w ryzach podczas pływania, a także klapki basenowe, by nie poślizgnąć się na brzegu basenu oraz zachować higienę pod prysznicem. Te ostatnie powinny mieć antypoślizgową podeszwę. Dobrze jest też wyposażyć dziecko w okularki pływackie, które chronią oczy przed chlorowaną wodą, mogącą wywołać podrażnienia. To szczelne okulary, które uniemożliwiają przedostanie się wody do środka. Ułatwiają też widzenie w wodzie nawet na kilka metrów do przodu. Dla początkujących adeptów pływania polecane są zacisk na nos i zatyczki do uszu, które ułatwiają wstrzymywanie oddechu i zapobiegają przedostawaniu się wody do nosa i uszu.
Akcesoria do nurkowania
Osobną kategorią akcesoriów są rzeczy do nurkowania, czyli maska i rurka. Maska jest lepsza do nurkowania niż okulary, bo wygodniejsza do użytkowania i daje pełniejsze pole widzenia. W masce lepiej się nurkuje, okulary nadają się raczej do pływania. Do maski w komplecie dodawana jest rurka do oddychania, dzięki której można swobodnie nurkować bez wynurzania co chwila głowy z wody, by zaczerpnąć powietrza.
Kompletny zestaw pływacki nurka zawiera także płetwy, które pozwalają zwiększyć efektywność pływania. Ta sama siła nóg daje większą szybkość ruchów, pozwala płynąć dalej i głębiej nurkować, a w razie potrzeby łatwiej wypłynąć na powierzchnię wody. Dlatego zwłaszcza zaawansowani nurkowie cenią sobie płetwy. Amatorzy lubią z nich korzystać, bo efektownie wyglądają – z tego powodu także dzieci często chcą nurkować w płetwach. Płetwy pomagają ponadto utrzymać ciało w prawidłowej pozycji. Wykonane są z materiału unoszącego się na wodzie. Mniej doświadczeni pływacy i dzieci powinni wybrać krótsze, mniej wymagające płetwy, a bardziej zaawansowani i dorośli – dłuższe. Im dłuższe płetwy, tym więcej wysiłku i pracy mięśni ud, łydek oraz stóp trzeba włożyć, by nimi poruszać.