Kategorie
Niemowlę Rozwój dziecka

Wysoko wrażliwe dziecko – jak je wspierać?

Wszystkie niemowlęta potrzebują czułości i bliskości. Niektóre z nich wydają się jednak być wrażliwsze od innych – głośniej płaczą, częściej się wybudzają, a najchętniej nie opuszczałyby troskliwych ramion rodzica. To właśnie wysoko wrażliwe dzieci.

Wysoko wrażliwe dzieci, czyli high-need babies, mają wyjątkowe wymagania. Nie przesypiają większości doby w swoim łóżeczku, nie trzymają się sztywno rozkładu dnia. Tonem nieznoszącym sprzeciwu domagają się za to karmienia i przytulania, są nastawione na stały kontakt z opiekunem. Jeśli jesteśmy rodzicami wysoko wrażliwego dziecka, wiemy doskonale, że niektóre dni są dużo bardziej angażujące i trudniejsze niż inne. Właśnie wtedy najbardziej kusi nas wizja treningów, dzięki którym nasze dziecko podobno będzie samo zasypiało, mniej płakało i umiało się zająć sobą. Tylko czy to dobry kierunek?

Noszenie dzieci
Karmienie piersią
Cesarskie cięcie

Wysoko wrażliwe dziecko – cechy

High-need babies różnią się od swoich rówieśników. Głośno płaczą, wymagają długich karmień i jeszcze dłuższego noszenia na rękach, są nieodkładalne, często się wybudzają, a ich mięśnie są niemal przez cały czas napięte. Zdaniem Williama i Marthy Searsów, autorów książki Twoje wymagające dziecko. High-need baby od narodzin do piątego roku życia, większość z nich po prostu taka się rodzi. Wszystkie ich cechy wynikają z temperamentu – czegoś, co jest uwarunkowane genetycznie i czego zmienić się nie da. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy interpretować potrzeb dziecka – wręcz przeciwnie, to właśnie high-need babies najbardziej oczekują od nas zrozumienia i zaangażowania. 

Wysoko wrażliwe dziecko a trening samodzielnego zasypiania

Wysoko wrażliwe dzieci wymagają od nas gotowości przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nic dziwnego, że w końcu zaczynamy rozglądać się za sposobami, które pozwoliłyby nam choć trochę odpocząć – i wtedy właśnie trafiamy na trening samodzielnego zasypiania. Jego zwolennicy przekonują nas, że wystarczy tylko kilka dni konsekwencji, by nasze dziecko w spokoju i zupełnej ciszy przesypiało całe noce. Nie możemy reagować na jego płacz, musimy dać się mu wypłakać, a osiągniemy wymarzony cel. To prawda – nasze dziecko w końcu przestanie nas nawoływać, ale niestety nie oznacza to, że nagle stało się samodzielne. Po prostu już zdążyło się przekonać, że na jego wołanie o pomoc nikt nie reaguje, że nie może na nas liczyć. Takie rozwiązanie nie służy nikomu – ani nam, ani dziecku.

Jak wspierać wysoko wrażliwe dziecko?

Nie ma żadnych magicznych sposobów, by nasze wysoko wrażliwe dziecko stało mniej wrażliwe. Potrzebuje naszej miłości i czułości – i choć czasami jest nam trudno, starajmy się reagować na jego potrzeby. Jeśli chce nam się płakać, płaczmy razem z nim – ale nie zostawiajmy go za zamkniętymi drzwiami. Jeśli jesteśmy wyczerpani ciągłym noszeniem dziecka na rękach, wybierzmy chustę lub nosidło. I w końcu – pamiętajmy o tym, że w końcu przyjdzie czas, w którym nasze dziecko nauczy się samo zasypiać, pożegna się z pieluszką i będzie potrzebowało więcej niezależności. Choć teraz tylko o tym marzymy, możemy być pewni, że w przyszłości będziemy tęsknić za tymi pięknymi chwilami bliskości.

Rodzicielstwo

Cud rodzicielstwa

Nie jest typowym poradnikiem – nie ma w nim rad. Są tu raczej słowa, w które warto się wsłuchać (to trudniejsze niż zrobienie czegoś według instrukcji), by uświadomić sobie, co jest ważne w byciu człowiekiem i rodzicem.

Autor/ka: Sandra Habrych

Absolwentka filologii polskiej. Autorka, copywriterka SEO, redaktorka i korektorka. Zwolenniczka Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Szczęśliwa żona Bartosza, spełniona mama Grzesia i Piotrusia. Od 2020 roku współpracuje z Wydawnictwem NATULI dzieci są ważne, z powodzeniem łącząc pracę zawodową z macierzyństwem. W wolnych chwilach maluje akwarelami, tańczy i żegluje.


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *