Kategorie
Polecamy

Zabawki retro, które łączą pokolenia. O tym, w co się bawić z wnukami i dlaczego to takie ważne.

Obecność dziadków w życiu dziecka może być wartościowym czasem zarówno dla dorosłych, jak i samych dzieci. Bogactwo doświadczeń, ciepło, cierpliwość i bezwarunkowa miłość to tylko kilka z aspektów, z których mogą czerpać najmłodsi. Z kolei seniorzy z chęcią poznają nowe spojrzenie na świat oraz oswoją nowe technologie pod okiem starszych wnucząt. Nie ma wątpliwości, że rola starszego pokolenia w wychowaniu dzieci jest znacząca i dokładają oni kolejną ważną cegiełkę do ukształtowania przyszłego dorosłego. Pytanie tylko, jak sprawić, by czas spędzony z maluchami był i radosny, i rozwijający? Najlepiej razem się pobawić lub wspólnie wybrać ponadczasową grę, zwłaszcza gdy zasady nie zmieniły się od lat, a rozgrywka jest atrakcyjna dla dziecka. Oto kilka propozycji z klasyki zabaw, które połączą pokolenia.

Dlaczego zabawa dziadków z wnukami jest ważna?

Oddziaływanie rodziny, a w szczególności dziadków, ma pozytywny wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka i jest on ważny już na samym początku życia, gdzie dziecko przebywa w gronie najbliższych mu osób. Pierwszymi i chyba najważniejszymi osobami – wzorcami – są rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. To oni wpływają na zachowania dzieci, na rodzaj kontaktów, szukanie pozytywnych autorytetów oraz szacunek do innych ludzi.”[1]

Zabawa i przebywanie z dziadkami niesie za sobą mnóstwo korzyści dla obu stron. Oto kilka z nich:

  1. Wzmacnia więzi i prowadzi do zbudowania bliskiej i trwałej relacji. Wspólna zabawa pomaga dzieciom lepiej zrozumieć i poznać swoich dziadków, a także pozwala im poczuć się kochanymi.
  2. Rozwija umiejętności poznawcze tj. spostrzegawczość, logiczne myślenie czy koncentrację. Dziadkowie mogą zachęcać wnuki do zabaw edukacyjnych czy gier, które pozwolą im na rozwijanie tych umiejętności poprzez zabawę.
  3. Pomaga w rozwoju emocjonalnym. Dziadkowie mogą wyjaśniać wnukom, jak radzić sobie z różnymi emocjami i wspierać w ich rozumieniu. Wspólna zabawa umożliwia dzieciom odreagowanie stresu i napięcia, co pomoże im w lepszym radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w przyszłości.
  4. To doskonała okazja do nauki nowych rzeczy. Dziadkowie są być źródłem często zapomnianej już wiedzy i cennego doświadczenia dla wnuków. Pokazując najmłodszym swoje ulubione zabawki i gry z dzieciństwa, przybliżają im historię najbliższej rodziny i pozwalają lepiej zrozumieć swoich dziadków.
  5. To szansa na poznanie wartości, tradycji i poczucie rodzinnej atmosfery. Dziadkowie są często strażnikami zasad i tradycji, o których wielu już zapomniało. Dzięki pielęgnowaniu wartości rodzinnych, spotkaniom i bliskości, dzieci mają szansę poczuć się częścią większej grupy i nauczyć się zachowań społecznych.

W co się bawić?

Dziadkowie w towarzystwie wnucząt chętniej wchodzą w rolę mentora, nauczyciela czy instruktora. Z rozrzewnieniem przypomną maluchom czasy własnego dzieciństwa i nawiążą z pewnością do jakiejś zabawnej historii z przeszłości. Grając z wnukami w klasyczne gry, które sami doskonale znają i kochają, z sentymentem powrócą do czasów swojej młodości i zaprezentują sprawdzone triki oraz cenne wskazówki. Dominobierki czy pchełki należą do kanonu gier, które warto znać. To świetna alternatywa dla ekranów, która pomoże odpocząć oczom i przebodźcowanemu umysłowi dziecka. Mimo swojej prostej mechaniki i niepozornego wyglądu rozwijają u dzieci kluczowe umiejętności.

Ale Dziadek z zacięciem majsterkowicza z pewnością równie ochoczo, jak po gry, sięgnie ze swoimi wnukami po wszelkiego rodzaju modele pojazdów do składania. Najlepiej, by wtedy miał dostęp do światła dziennego lub wspomógł się latarką czołową, dzięki której instrukcja stanie się wyraźniejsza a operowanie narzędziami łatwiejsze. Jak na seniora rodu przystało, dziadek zaznajomi malca z kluczowymi zasadami gry w zbijanie puszek, ale też pokaże, jak korzystać z zapomnianej procy (oczywiście z piankowymi kulkami).

Babcie z kolei chętniej sprawdzą się w aktywnościach typowych dla tradycyjnego podziału ról. Gotowanie, prace plastyczne, szycie – większość babć z przyjemnością pokaże swoim wnukom, jak posługiwać się igłą (również tą zabawkową) czy też podzieli się swoim przepisem na babeczki z sekretnym składnikiem. Takiego rękodzieła wykonanego pod okiem babci z pewnością nie powstydziłaby się żadna galeria sztuki współczesnej. W zabawie udział babci oznacza zazwyczaj kreatywność, prace manualne i wszystko, co wiąże się z tworzeniem. To od babci dziecko dowie się, czym jest origami i spróbuje swoich sił w tworzeniu papierowych figurek. To z babcią namaluje najśmielsze kompozycje. W końcu to od babci nauczy się, czym jest tradycyjna gra w klasy czy w gumę.

Niezależnie od podziału ról i zainteresowań dziadków, warto zaprosić oboje do wspólnej gry, np. w memo. Taka prosta, klasyczna rozrywka z pewnością zintegruje wszystkich członków rodziny, a dziadkom pozwoli poćwiczyć pamięć i koncentrację.

Niezależnie od tego, jaką zabawę wybierzecie, ważne jest, aby spędzać czas razem i cieszyć się sobą.

„Młodzi ludzie wchodzący w świat dorosłych, korzystają z doświadczeń również babci i dziadka. I jeśli relacja z „dziadkami” oparta była na miłości i wzajemnym szacunku, to staje się ona drogowskazem do poszukiwania własnej życiowej ścieżki, a wspomnienie o babci i dziadku przybiera formę ciepłej opowieści”.[2]

[1] Janicka-Panek Teresa, Pedagogika babcinego serca, czyli o wspomagającej roli dziadków w procesie wychowania dziecka i młodszego ucznia, Kultura i Wychowanie, Półrocznik pedagogiczny nr 1(21) 2022, ISSN 2083-2923, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, str. 14

[2] Kempińska Urszula, Rola seniorów w rodzinie, Pedagogika społeczna nr 4 (58), Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, str. 94

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.