Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów
| Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

Do dobrej zabawy nie potrzeba wiele. Dziecięcej wyobraźni wystarczy patyk czy kamień albo… karton. Zwykłe pudełko po butach, karton po lodówce, rolka po papierze toaletowym. Zazwyczaj szybko trafiają do kosza na śmieci. Jeśli jednak dać im szansę na drugie życie, potrafią zamienić się w skrzydła samolotu, skrzynię skarbów, tajną bazę – słowem: dużo dobrej, kreatywnej zabawy dla małych i dużych.

Karton to materiał niezwykle wszechstronny, a do tego tani i łatwo dostępny. Z powodzeniem może zastąpić wiele kosztownych zabawek edukacyjnych. Dając dziecku takie nieoczywiste narzędzia (pudełka, rolki po papierze), pobudzamy jego kreatywność i wyobraźnię. Uczymy, jak coś z pozoru bezwartościowego może zmienić się w użyteczny przedmiot. A ogranicza nas tylko nasza fantazja. Tworzenie zabawek z kartonu świetnie wspiera rozwój motoryki (małej lub dużej, w zależności od rodzaju przedmiotu), rozwija widzenie przestrzenne, uczy planowania i współpracy. Po prostu szkoda nie spróbować.

Oto kilka inspiracji na rewelacyjne zabawy z użyciem kartonów

1. Tajemnicze pudełko

Dzieci uwielbiają zgadywanki. Ta prosta do wykonania zabawka daje wiele możliwości. Zasada jest prosta. W pudełku ukryty jest przedmiot, który trzeba odgadnąć. W zależności od przyjętego wariantu gry dziecko może, przez wycięte w pudełku otwory, przedmiot dotykać albo wąchać. W wersji dla starszych zgadujemy po dźwięku, jaki przedmiot wydaje, bądź zadając pytania pomocnicze.

2. Tor dla kulek

Możemy zbudować zarówno duże, skomplikowane konstrukcje, jak i małe labirynty wewnątrz pudełka po butach. Jedno jest pewne – jest coś hipnotyzującego w widoku toczących się po torze piłeczek.

3. Piłkarzyki

Wersja mini bardzo lubianej przez dzieci zabawki. Nie zajmuje dużo przestrzeni, nie kosztuje wiele, a emocje wciąż te same.

4. Zabawa w teatr

Teatrzyk kukiełkowy, minilaboratorium cieni czy tańczące marionetki. Zabawa w teatr świetnie pobudza wyobraźnię. Może być też doskonałą alternatywą dla telewizji.

5. Kartonowy fort

Co jest lepsze niż jeden karton? Więcej kartonów. Fort z pudełek to świetna zabawa nie tylko dla maluchów. Ograniczeniem może być jedynie przestrzeń i ilość materiału budowlanego.

youtube.com

6. Przebrania z kartonów

Naprawdę nie trzeba wiele, by stworzyć piękne i pomysłowe przebrania nie tylko na Halloween. Zawsze przecież można zorganizować podwórkową paradę dziwolągów i wciągnąć w zabawę sąsiadów. Wszak nie zawsze mają okazję wziąć udział w święcie wygłupów.

7. Klocki konstrukcyjne

Nie trzeba kupować drogich klocków konstrukcyjnych, można zrobić własne. I to takie, jakie tylko przyjdą do głowy. Potrzeba jedynie pomysłu, kartonu i odrobiny cierpliwości.

8. Tor przeszkód

Z kartonowym pudełkiem można zrobić wiele rzeczy: można się przez nie przeczołgać, przeskoczyć je, wejść do niego, obiec, podnieść. Przy dostępie do kartonów o różnej wielkości i troszkę większym kawałku przestrzeni można zbudować wspaniały tor przeszkód.

9. Kartonowy zespół rockowy

Ta zabawa będzie wymagała trochę czasu i wysiłku, ale na pewno się opłaci. Wspólne muzykowanie to świetny pomysł nie tylko na deszczowy dzień. Gitara z pudełka, zaklinacze deszczu, ksylofon, bębenek i… Raz, dwa, trzy… Gramy!

10. Po prostu pudełko

Tak naprawdę karton – czy to w postaci pudełka, czy rolki po papierze toaletowym – to doskonały materiał do zabawy sam w sobie. Nie potrzebuje innej obróbki niż odrobina wyobraźni. W mig potrafi się zmienić w lunetę, skrzynię skarbów, sekretną kryjówkę. Możliwości są wręcz nieograniczone.

Foto: bloglovin.com; frugalfun4boys.com; handimania.com; ahappywanderer.com; innerchildfun.com; estefimachado.com; dumpaday.com; ziggityzoom.com; handmadecharlotte.com; cargocollective.com; happyhooligans.ca; artfulparent.com; playandgrow.blogspot.com; pinkstripeysocks.com; minieco.co.uk; theinspiredtreehouse.com; berrysweetbaby.blogspot.com;


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dziadkowie i dziecko – pozwól im się porozumieć po swojemu

olini
Prosta rzecz, która poprawi dietę twojego dziecka

wychowanie
Jak praktykować rodzicielstwo bliskości z dzieckiem w wieku szkolnym?

wychowanie
“Instrukcja obsługi” dziecka nie istnieje! Szukając jej, możesz stracić to, co najcenniejsze

wychowanie
Uprościć rodzicielstwo! „Wiele dzisiejszych problemów z zachowaniem obserwuje się u dzieci, które mają zbyt wiele rzeczy oraz żyją zbyt szybko”

POLECAMY
“Nic tak nie tworzy przyszłości, jak marzenia”. O czym marzą polskie dzieci?

niemowlę
Świąteczny czas może być trudny dla niemowląt

rodzina
“Zjedz uszka, bo babci będzie przykro”, czyli jak radzić sobie z presją przy świątecznym stole?

wychowanie
Mózg dziecka na świątecznych zakupach

wychowanie
17 ważnych pytań o rodzicielstwo