Kategorie
Dziecko Zdrowie

Zadławienie u dziecka – objawy, postępowanie, pierwsza pomoc

Gdy do dróg oddechowych dziecka dostanie się ciało obce, szybko może dojść do niedotlenienia, a nawet zatrzymania akcji serca. Właśnie dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć, czym jest zadławienie u dziecka i poznać zasady pierwszej pomocy.

Dziecko może zadławić się niemal wszystkim – mlekiem, musem jabłkowym, kawałkiem marchewki, plastikowym klockiem, ale też własną śliną. Nawet jeśli jesteśmy wyjątkowo ostrożni i czujni, takie sytuacje się zdarzają. Wyjaśniamy, jak objawia się zadławienie u dziecka oraz co należy zrobić, gdy zaobserwujemy u malucha niedrożność dróg oddechowych.

Zadławienie – niedrożność dróg oddechowych

Praktycznie wszyscy choć raz w życiu uczestniczyliśmy w kursie pierwszej pomocy, jednak większość z nas nie potrafi odróżnić zakrztuszenia od zadławienia. Należy jednak pamiętać, że oba te terminy odnoszą się do zupełnie innych stanów. Jak je odróżnić?

Zakrztuszenie możemy rozpoznać wtedy, gdy dziecko, do którego dróg oddechowych trafiło ciało obce, otwiera usta, oddycha, płacze, mocno kaszle, a jego twarz staje się czerwona. Wówczas nie należy mu przeszkadzać! Warto za to zachęcać do tego, by samo odkrztusiło tkwiącą w drogach oddechowych przeszkodę.

Zadławienie jest już znacznie groźniejszym stanem, który wymaga naszej pilnej interwencji. Dławiące się dziecko próbuje kaszleć, ale nie potrafi, walczy o oddech lub wydaje z siebie wysokie, świszczące dźwięki. Nie jest w stanie płakać, sinieje (zwykle w pierwszej kolejności od ust i paznokci). W takiej sytuacji jak najszybciej należy rozpocząć pierwszą pomoc.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Zasady pierwszej pomocy w przypadku zadławienia

Gdy nasze dziecko się dławi, przede wszystkim zachowajmy spokój i postarajmy się realnie ocenić sytuację. Jeśli znamy zasady pierwszej pomocy, prowadźmy akcję reanimacyjną przez dwie minuty, a następnie – jeśli nie przynosi ona rezultatów – zadzwońmy na pogotowie (999 lub 112). Jeśli natomiast nie znamy lub nie pamiętamy technik pierwszej pomocy, wezwijmy pomoc natychmiast. Nie opuszczając dziecka, opiszmy operatorowi telefonu alarmowego całą sytuację i wykonajmy wszystkie wymieniane przez niego procedury.

Poniżej wyjaśniamy, jak należy postąpić w przypadku zadławienia u dziecka. W pierwszym punkcie skupimy się na sytuacji, w której dziecko jest przytomne, w kolejnym – gdy straciło przytomność.

Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia, gdy dziecko jest przytomne

  • Ułóż dziecko na swoim przedramieniu, jego twarz skieruj do góry, a tył głowy oprzyj na swojej dłoni. Drugą rękę połóż na górnej części klatki piersiowej, a kciukiem i pozostałymi palcami chwyć żuchwę dziecka. Obróć dziecko, a przedramię oprzyj na swoim udzie – głowa dziecka powinna znajdować się niżej niż jego klatka piersiowa. Jeśli dziecko jest zbyt duże, usiądź na podłodze lub krześle i ułóż je w takiej samej pozycji.
  • Wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową w celu usunięcia ciała obcego. Cały czas opieraj przedramię na swoim udzie.
  • Zmień pozycję dziecka – ułóż je twarzą do góry, dłonią podeprzyj głowę  z tyłu. Głowa powinna znajdować się niżej niż klatka piersiowa. Wyobraź sobie linię łączącą sutki dziecka, a następnie połóż 2 lub 3 palce poniżej tej linii, na środku klatki piersiowej. Wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość około 4 centymetrów.
  • Jeśli dziecko jest przytomne, powtarzaj powyższe czynności (5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową i 5 uciśnięć klatki piersiowej), aż do usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych. Jeśli dziecko straci przytomność, wezwij pogotowie (dzwoniąc pod numer 999 lub 112) i wykonaj poniższe czynności.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia, gdy dziecko jest nieprzytomne

  • Usuń ciało obce z jamy ustnej dziecka, jeśli jest to możliwe.
  • Udrożnij drogi oddechowe dziecka, lekko odchylając jego głowę do tyłu i unosząc podbródek. Obejmij usta i nos dziecka swoimi ustami, a następnie wykonaj dwa oddechy. Sprawdź, czy jego klatka piersiowa się unosi – jeśli nie, spróbuj jeszcze raz udrożnić drogi oddechowe. Jeśli nie przynosi to rezultatów, wyznacz miejsce tuż poniżej linii łączącej sutki, połóż na nim 2 palce, a następnie wykonaj 30 uciśnięć w ciągu 18 sekund na głębokość około 4 centymetrów.
  • Jeśli dziecko nadal nie oddycha, powtarzaj powyższe czynności (30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy oraz sprawdzenie, czy w ustach dziecka nie jest widoczne ciało obce). Czekając na pogotowie, kontynuuj akcję reanimacyjną aż do momentu, w którym dziecko odzyska przytomność, zacznie prawidłowo oddychać lub w jego ustach będzie widoczne ciało obce.

Usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych – i co dalej?

Pamiętajmy, że nawet jeśli po zadławieniu nasze dziecko odzyska przytomność, niezwłocznie wezwijmy pogotowie lub pojedźmy z dzieckiem na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy. Stan dziecka, które było nieprzytomne, zawsze musi ocenić lekarz.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.