Kategorie
Zdrowie

Zamknij usta i oddychaj przez nos! Dlaczego oddychanie przez nos jest takie ważne?

Oddychanie to podstawowa funkcja życiowa, od której uwarunkowane jest nasze życie. Jest oczywiste, naturalne, wrodzone, rytmiczne tak jak bicie serca, sen czy cykl menstruacyjny.

Nie jedząc możemy przetrwać kilka tygodni, bez picia kilka dni a bez oddechu zaledwie kilka minut. Dlatego tak ważna jest nauka pierwszej pomocy, by w razie nagłej potrzeby potrafić przywrócić tą podstawową funkcję.

Oddech – ważna sprawa

Jako rodzice często zwracamy uwagę na oddech noworodka i niemowlęcia. Jego sen jest spokojny, prawie niesłyszalny, co często budzi nasz niepokój – szczególnie jeśli to pierwsze dziecko w rodzinie.  Zadajemy sobie pytanie: “ Czy ono napewno dobrze oddycha?”. Gdy dziecko wyrasta z okresu niemowlęcego, w zasadzie kończy się nasze zainteresowanie tematem oddychania. Przestajemy zwracać na to uwagę i z biegiem czasu często zapominamy jak prawidłowo oddychać. Nie zwracamy uwagi na to, czy oddychamy przez nos czy usta, szybko czy wolno.

Stopniowo przyzwyczajamy się do chrapania, głośnego oddychania w nocy, sapania i łapania powietrza ustami. Rozwijamy nawyki, które stają się dla nas codziennością a z czasem nawet uważamy, że to normalne, bo przecież prawie każdy tak robi.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Prawidłowe oddychanie to oddychanie przez nos

Najbardziej prawidłowym i fizjologicznym sposobem oddychania  jest oddech przez nos. Ten narząd pełni fundamentalną rolę w oddychaniu: pozwala nam dostarczyć dobrej jakości powietrze do płuc i zapewnić prawidłową wymianę gazów. Błona śluzowa jamy nosowej ma liczne rzęski oraz komórki kubkowe produkujące śluz. Dzięki odpowiedniej budowie jamy nosowej i zatok przynosowych wdychane powietrze jest odpowiednio oczyszczane, osuszane lub nawilżane – w zależności od warunków środowiska uwarunkowanych chociażby porami roku.

Okres jesienno – zimowy jest największym wyzwaniem dla dróg oddechowych – ciągłe zmiany temperatur: zimne powietrze na zewnątrz, bardzo suche i gorące w ogrzewanych pomieszczeniach mogą uszkodzić wyściółkę dróg oddechowych. Z kolei wiosenne i letnie pylenie roślin oraz jesienne spory grzybów mogą doprowadzić do silnego podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego.

Warto mieć świadomość, że oddychając przez nos oraz kontrolując swój oddech możemy lepiej przetrwać trudne warunki. Ma to szczególne znaczenie, jeśli mamy tło atopowe w rodzinie, czyli jesteśmy skłonni do nadwrażliwości (alergii).

Oddychanie przez usta może zwiększać ryzyko infekcji

Wdychanie suchego, zimnego lub zbyt gorącego a czasem i zapylonego powietrza przez usta powoduje: suchość w gardle, pojawienie się wydzieliny w nosie i w oskrzelach, często kaszel. Te naturalne odruchy pozwalają nam ochronić się i zachować prawidłową wymianę gazów. Natomiast nadmierne reakcje tego typu mogą spowodować uczucie duszności oraz zwiększyć ryzyko infekcji  dróg oddechowych.

Kiedy czujemy niepokój czy znajdziemy się w trudnej sytuacji, zaczynamy szybko oddychać. Jest to naturalna reakcja na stres – jej celem jest nasze przetrwanie. Często powtarzające się sytuacje stresowe prowadzą do podobnej odpowiedzi: przesuszenia błony śluzowej nosa, uczucia braku powietrza i oddychania przez usta. Zaś oddychanie przez usta zwiększa znacząco ilość wdychanego powietrza. Pominięta zostaje istotna funkcja nosa (oczyszczanie, nawilżanie lub osuszanie), a objętość wdychanego powietrza może podwoić się a czasem potroić (!) W ten sposób powstaje błędne koło, ponieważ nadmierne oddychanie, podobnie jak nadmierne jedzenie przynosi wiele problemów.

Nadmierne oddychanie nie sprzyja zdrowiu

Uczucie zmęczenia, chrapanie, bezdech senny (chwilowe niedotlenienie mózgu), astma (skurcz oskrzeli), katar czy alergiczny nieżyt nosa, to tylko część problemów wynikających z nadmiernej objętości wdychanego powietrza. Nadmierne oddychanie przez usta może doprowadzić również do zmian w procesach przemiany materii i znacząco przyczyniać się np. do otyłości i zaburzeń hormonalnych. Równie ważna jest utrata płynów przy oddychaniu przez usta – podczas chrapania tracimy do 1 litra wody!

Nadmierne oddychanie przez usta ma szczególne znaczenie dla niemowląt, które mogą oddychać nawet 40 razy na minutę. W ten sposób zwiększa się ryzyko zakażenia dróg oddechowych, przekroczenia barier odpornościowych, czyli zagnieżdżenia się chorobotwórczych bakterii, wirusów czy grzybów. Poza tym zatkany nos u niemowlęcia znacząco utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia, proces ssania.

Stałe oddychanie przez usta najpewniej prowadzi do zaburzeń rozwoju twarzoczaszki m.in. skrócenia żuchwy i innych wad zgryzu. U dzieci oddychających przez usta obserwuje się: wąskie usta, wydłużone twarze, wysoko wysklepione podniebienie, nieprawidłowy zgryz, co może wiązać się w przyszłości z nieprawidłową mową.

Zauważa się, że dzieci oddychające przez usta mają często powiększone migdałki oraz nawracające zapalenie ucha środkowego, jako reakcję na stałe przesuszenie błon śluzowych. U dziecka oddychającego przez usta często rozwija się nieprawidłowa postawa ciała: wysunięcie głowy do przodu, zapadnięcie się klatki piersiowej i zaokrąglenie pleców. Zmiany te związane są z zapadaniem się języka i odruchowym poszukiwaniem lepszego przepływu powietrza w drogach oddechowych.

Ponadto, oddychając przez usta często wprowadzamy zwiększoną ilość powietrza, co znacząco pogarsza jakość naszego snu – śpimy niespokojnie ze względu na hiperwentylację. W trakcie snu nieumyślnie wprowadzamy się w stan stresu – walki i ucieczki, co z kolei może powodować rozdrażnienie w ciągu dnia, ospałość i słabą koncentrację.

Zamknij usta!

Dzięki przywróceniu prawidłowego toru oddychania możemy przerwać błędne koło nawracających infekcji dróg oddechowych, takich jak wspomniane zapalenia ucha czy migdałków. Skutecznie zapanować nad przewlekłymi chorobami takimi jak astma czy nawet cukrzyca, a zapobiegając nadmiernemu pobudzeniu układu nerwowego, zredukować stres i ustrzec się przed zaburzeniami koncentracji. Jeśli dziecko ma zaburzenia zdrowotne należy skontaktować się ze specjalistą. Zamknięte usta ułatwiają harmoniczny rozwój kości twarzy i mikroflory jamy ustnej, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo wydatków na dentystę i ortodontę w przyszłości.

Codziennie zwracaj uwagę na oddech swój oraz dziecka:

  1. Obserwuj dziecko jak oddycha podczas zabawy, rysowania, spania. Przypominaj o zamkniętych ustach.
  2. Udrożnij zatkany nos – przy zatkanym nosie warto rozważyć płukanie nosa oraz układanie ciała na boku w trakcie snu, uniesienie żuchwy w celu utrzymania toru oddechowego przez nos. Szeroki wachlarz ćwiczeń oddechowych został stworzony w różnych kulturach aby utrzymać zdrowie. Znajdź najprostsze rozwiązania dla siebie i dziecka.
  3. Skręć kaloryfer – zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu i unikaj przegrzania.
  4. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu i dobrym odżywianiu.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

To tak proste, że aż trudno uwierzyć! 

Autor/ka: Emilia i Marek Lorencowie

Prywatnie rodzice w radosnej rodzinie z trójką dzieci, zawodowo ekomedycy. Emilia - diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny i doradca żywieniowy, Marek - lekarz rodzinny. Prowadzą praktykę lekarską, gdzie pomagają pacjentom pielęgnować i utrzymać zdrowie, łącząc starożytną mądrość medycyny naturalnej i nowoczesne odkrycia medycyny akademickiej.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Zamknij usta i oddychaj przez nos! Dlaczego oddychanie przez nos jest takie ważne?”

od dziecka oddycham buzia bo mam zatkany nos mam teraz 23 lata i czuje efekty ” dusznosci i swistanie w nocy” i jeszcze ten virus nie moge isc do lekarza ;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.