Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Złote mleko – cudowny napój z Indonezji na czas ciąży i połogu

W indonezyjskiej kulturze panuje przekonanie, że sposób przygotowywania posiłków i dobre emocje, które temu towarzyszą są kluczowe dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. To szczególnie ważne dla świeżo upieczonych mam, które potrzebują wartościowego jedzenia, by szybko zregenerować siły po porodzie. Dlatego na Bali, w czasie połogu, kobiety piją złote mleko.

Znana położna Robin Lim, autorka książki “Placenta – the forgotten Chakra” (tłumaczenie: Łożysko – zapomniana czakra) zachęca do sięgania po ten napój, by w prosty i naturalny sposób wesprzeć ciało kobiety w procesie uzdrawiania po porodzie.

Dlaczego złote mleko jest takie cudowne?

Ponieważ składa się ono z trzech składników o niezwykłych właściwościach:

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Kurkuma

jest jednym z najsilniejszych korzeni o działaniu przeciwzapalnym. Można spożywać ją w świeżej postaci ( jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością) lub suszonej. Suszona jest bardziej skoncentrowana, więc należy używać jej w mniejszej ilości. Kurkuma jest prawdziwym uzdrowicielem naszego mózgu, serca i wszystkich innych narządów. Mamie w połogu pomaga w gojeniu się krocza, działa uzdrawiająco na macicę i zmniejsza nabrzmiałe piersi.

Daktyle

są bogate są w błonnik, witaminy oraz związki mineralne. Dzięki dużej zawartości potasu poprawiają jakość nasienia, przez co są wskazane dla par starających się o dziecko. Daktyle są doskonałym źródłem żelaza, dlatego warto je spożywać w ciąży i po porodzie w profilaktyce anemii. W połogu zmniejszają ryzyko krwotoku poporodowego. Są świetną i prostą przekąską dla karmiącej mamy. Ponadto pomagają złagodzić biegunkę (z powodu potasu) i zaparcia (ze względu na wysoką zawartość błonnika).

Przeczytaj także: Jedzenie daktyli ułatwia poród

Migdały

zawierają witaminy B2, E, żelazo, wapń, fosfor, magnez, kwas foliowy i anytoksydanty. Mimo, że migdały są wysokokaloryczne, redukują tłuszcz w ciele i są niezwykle odżywcze. Poprawiają pamiętać, korzystnie wpływają na jelita, serce, obniżają poziom cholesterolu, regulują poziom cukru we krwi i wspomagają zdrowie kości.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak przygotować złote mleko?

Składniki:

  • 200 g surowych migdałów,
  • 5 do 10 daktyli (do smaku,
  • około 3 cm kawałek korzenia kurkumy lub ½ łyżeczki suszonej kurkumy,
  • 2 szklanki wody (dodając ciepłą wodę uzyskamy przyjemnie ciepłe mleko – szczególnie korzystne do picia dla mam po porodzie!)

Przygotowanie:

Namoczyć migdały w wodzie przez całą noc. Rano wypłukać je w czystej wodzie i zsunąć skórkę. Jeżeli skórka schodzi z trudem, należy namoczyć dodatkowo przez kilka minut we wrzątku.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Daktyle bez pestek zalać ciepłą wodą i moczyć całą noc lub min. 30 min przed przygotowaniem. Korzeń kurkumy brać i pokroić na małe kawałeczki (uwaga! kurkuma barwi palce na żółto). Wszystkie składniki połączyć (dodatkowo można dolać wody, w której  moczyły się daktyle – dzięki temu mleko będzie słodsze) i zmiksować na wysokich obrotach. Przechowywać w lodówce. Pić jedną szklankę dziennie.

Avatar photo

Autor/ka: Celina Szwinta

położna i mama Janka. Pasjonują ją podróże i tradycyjne metody położnicze w różnych kulturach na świecie. Dlatego, po kilku latach pracy w polskim szpitalu postanowiła wywrócić swoje życie do góry nogami. Zdobywała doświadczenie w Kenii, w domu porodowym „Bumi Sehat” na Bali oraz w rejonie dotkniętym tajfunem na Filipinach. Wprowadzała naturalne praktyki położnicze w klinice w Kambodży. Na co dzień medytuje i praktykuje jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.