Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Zdrowy kręgosłup u dziecka – regulowane meble dla dzieci i inne sposoby na prawidłową postawę

Chcesz zadbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka lub być może widzisz, że zaczyna ono mieć problemy z prawidłową postawą? Zapoznaj się z przyczynami powstawania wad postawy, skutkami zdrowotnymi i tym, jakie działania profilaktyczne możesz podjąć. Przeczytaj artykuł i zapewnij swojemu dziecku zdrowy rozwój.

Rodzaje i przyczyny wad postawy

Rozwój dziecka w pierwszych latach życia cechuje się zmiennością oraz ogromną dynamiką w zakresie tworzenia i współpracy układów organizmu. W podobny szybki i często trudny do uchwycenia dla rodziców sposób mogą pojawić się wady postawy. Wrodzone wady postawy są jedną z najczęściej spotykanych wrodzonych wad rozwojowych. Z kolei nabyte wady postawy to te, które są skutkiem na przykład: 

  • siedzącego trybu życia w szkole, podczas dojazdu do szkoły,
  • przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała w sposób długotrwały podczas odrabiania lekcji czy relaksu (telewizja, komputer),
  • niedostosowania do wzrostu wysokości biurka i krzesła dla dziecka,
  • nieprawidłowego noszenia i zbyt dużej wagi plecaka, torby, zakupów,
  • zbyt miękkiego lub twardego materaca w łóżku, niedostosowanej poduszki (zwykle zbyt duża),
  • nadwagi.

Co jako rodzice możemy zrobić, by uniknąć wad postawy u dziecka?

Układ mięśniowo – szkieletowy rozwija się do ok. 20-go roku życia i później następuje jego stabilizacja. Nabycie wad postawy następuje przeważnie w okresie dynamicznego wzrostu dziecka, czyli już od początku okresu szkolnego. Wtedy mamy do czynienia z szybkim wzrostem dziecka, zmianami proporcji ciała i jego środka ciężkości. Dodatkowo następuje ograniczenie aktywności fizycznej na rzecz zajęć szkolnych. Skutki braku profilaktyki wad postawy w tym okresie mogą mieć długotrwały negatywny wpływ na zdrowie dziecka, a później dorosłego. 

Profilaktyka wad postawy to kilka kluczowych działań podejmowanych wspólnie przez rodziców i dzieci. Nadal niedoceniana w profilaktyce jest rola edukacji. Tylko jeśli rodzice są świadomi długookresowych skutków zdrowotnych związanych z wadami postawy to kontrolują to jak dziecko siedzi, spędza czas, czy z jakich mebli korzysta. Rodzic może wiele zrobić, by zapobiec wadom postawy u dziecka – i to często stosunkowo niewielkim nakładem sił.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Ogromną rolę w zapobieganiu wadom postawy ma aktywność fizyczna. Dlatego zdecydowanie nie należy jej zaniedbywać nawet w sytuacji dużego obciążenia obowiązkami szkolnymi. Warto zaproponować dziecku różne formy aktywnego wypoczynku, które będą w miarę równomiernie wzmacniały strukturę mięśniową (rower, pływanie, gra w piłkę). Ćwiczysz regularnie? Staraj się zachęcić dziecko do wspólnej gimnastyki, która zapewni odpowiednią ruchomość stawów i giętkość ciała. Możesz również wprowadzić do takich ćwiczeń pozycje, które są zalecane przez fizjoterapeutów jako ćwiczenia wzmacniające i korekcyjne. 

Zwiększona aktywność fizyczna to również mniejsze problemy z utrzymaniem przez dziecko prawidłowej wagi, a otyłość w sposób istotny wpływa na pojawienie się wad postawy. Dziecko powinno mieć również zapewniony wysokiej jakości odpoczynek (odpowiedniej twardości materac, poduszkę do spania) a dieta dla dziecka zawierać pełny zakres składników odżywczych. Należy wyposażyć dziecko w dostosowany do wzrostu tornister i kontrolować jego wagę.  

W 100% nie zredukujesz siedzącego trybu życia, ale możesz odpowiednio chronić dziecko podczas nauki w domu, dzięki meblom rosnącym z dzieckiem.

Regulowane meble dla dzieci – siedzieć zdrowo to znaczy jak?

Długotrwałe siedzenie nie jest zdrowe, ponieważ nadmiernie obciąża kręgosłup prowadząc do zespołów bólowych. Długie siedzenie a dodatkowo zachowanie nieprawidłowej postawy ciała negatywnie wpływa na działanie narządów wewnętrznych, zgarbione plecy ograniczają ruchomość klatki piersiowej, co w efekcie redukuje jej pojemność, utrudnia pracę układu krążenia i tym samym zmniejsza dotlenienie organizmu. Pojawiają się dyskopatie, które poza zespołami bólowymi kręgosłupa prowadzą w ciężkich przypadkach do niedowładu kończyn.

Niestety w dzisiejszych czasach prawie nikt nie może tego długiego siedzenia uniknąć. Dlatego, kiedy dziecko spędza czas na siedząco w szkole przez część dnia, a później w domu podczas odrabiania pracy domowej bardzo ważne jest, aby korzystało ono z w pełni regulowanych mebli takich jak biurko dla dziecka i krzesło do biurka dla dziecka. Dobry sklep dla dzieci to miejsce, w którym łatwo wybierzesz i dopasujesz tego typu meble do swoich potrzeb. 

Meble rosnące z dzieckiem powinny posiadać kilka cech:

1. Wysokość siedziska krzesła do biurka dla dziecka musi być taka, aby nogi całymi stopami spoczywały na podłodze, a stopy były zgięte w kolanach pod kątem około 90 stopni. Nóżki dziecka nie powinny luźno zwisać z krzesła, ze względu na zwiększony nacisk na uda.

2. Głębokość siedziska krzesła dla dziecka, czyli odległość oparcia od przedniej krawędzi siedziska, musi stopniowo „rosnąć” tak, aby dziecko opierało się zwykle do wysokości ok 2/3 ud.

3. Wysokość blatu biurka dla dziecka powinna umożliwić dziecku pisanie lub inne czynności w taki sposób, żeby ręce w łokciach były ugięte w około 90 stopniach. Mniejszy kąt oznacza zbyt wysokie biurko, a większy zbyt niskie.

4. Blat roboczy biurka dla dziecka powinien mieć opcję pochylania w kierunku osoby siedzącej (wtedy nie będzie takiego nacisku na wysuwanie głowy do przodu, co zredukuje ryzyko deformacji odcinka szyjnego kręgosłupa w formie tzw. szyi smartfonowej).

Meble rosnące z dzieckiem to inwestycja w zdrowie dzieci na wiele lat do przodu. W przypadku wysokiej jakości produktów marki MAYER możemy liczyć na żywotność kilkunastu lat, co pozwala jednym zestawem mebli zapewnić dziecku warunki do zdrowej nauki od 4 lat do wieku dorosłego. 

Podsumowanie

Problem wad postawy zgodnie z różnymi badaniami dotyczy w Polsce 50-60% dzieci w okresie rozwojowym. To przerażająca liczba, dlatego zróbmy wszystko, żeby te statystyki spadały. Podejmijmy aktywność fizyczną, niech dziecko złapie sportowego bakcyla. Wybierzmy biurko regulowane i krzesło dla dziecka i kontrolujmy to, w jaki sposób dziecko spędza czas. Waga profilaktyki jest ogromna i są to też działania, które wymagają najniższego nakładu czasu i środków.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.