Kategorie
Ekowiadomości

Życie na rzecz porozumienia i pokoju – Marshall B. Rosenberg

7 lutego 2015 r. zmarł (w wieku lat 80) dr Marshall B. Rosenberg, amerykański psycholog i twórca Porozumienia bez Przemocy (PbP, NVC od ang. Nonviolent communication), uczeń Carla Rogersa. Po okresie kariery w świecie akademickim, Rosenberg zaangażował się w budowanie społeczeństw opartych na empatii i uwzględnianiu potrzeb, a także we wspieranie dialogu między pojedynczymi ludźmi.

Dr Rosenberg, nazywany przez entuzjastów Porozumienia po prostu Marshall, pracował w różnych środowiskach na całym świecie w 60 krajach, np. jako mediator w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, jako trener w instytucjach oświaty wszelakiego rodzaju i szczebla, jako mentor dla rodziców. Działał również w środowisku biznesowym, opieki medycznej, prawniczym i w więziennictwie, jak i dla przedstawicieli różnych ruchów politycznych.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Krótka biografia

Marshall Rosenberg urodził się w 1934 r. w Ohio, USA. Doświadczenia z dzieciństwa miały silny wpływ na jego zainteresowania, wybór studiów i powstanie Porozumienia: jako dziecko, nastolatek, był kilkakrotnie pobity ze względu na żydowskie nazwisko, obserwował też w okolicy, w której mieszkał (przedmieścia Detroit) zamieszki, w większości na tle rasowym. Opowiada, że przejmujący był nie tyle fakt bycia pobitym, ile uśmiech na twarzach przyglądających się. Marshall podkreśla, że niesamowicie istotne było to, że w tym samym czasie, jednocześnie, widział brata matki opiekującego się sparaliżowaną babcią chłopca. Jak twierdzi – wuj zawsze miał uśmiech na twarzy. Rosenberg już wtedy zaczął sobie zadawać pytanie o przyczyny przemocy i o możliwości jej zmniejszenia. Jak to jest, że jedni wybierają przemoc, a inni łagodność, współczucie? W nadziei na znalezienie odpowiedzi wybrał studia psychologiczne, a w 1961 roku otrzymał tytuł doktora psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Wisconsin-Madison.

Center Nonviolent Communication

W latach 60. powstała organizacja pozarządowa – Center for Nonviolent Communication (cnvc.org), która zrzesza certyfikowanych trenerów Porozumienia (obecnie 431) i do dziś szerzy naukę Marshalla. Można już dziś mówić o światowym ruchu! Porozumienie jest obecne na wszystkich kontynentach, w ponad 100 krajach, przypuszczalnie we wszystkich krajach Europy. Książka Rosenberga „Nonviolent Communication, a language of life” przetłumaczona została na kilkadziesiąt języków. Według statystyk CNVC ponad pół miliona ludzi na całym świecie rocznie bierze udział w warsztatach PbP.

Dokonania jako twórca NVC

Marshall Rosenberg jest autorem 14 publikacji dotyczących PBP. Otrzymał również wiele nagród doceniających jego pracę na rzecz rozwiązywania konfliktów i szerzenia pokoju, między innymi: 

  • 2000 Nagroda Roku nadana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Słuchania (International Listening Association )
  • 2002 Nagroda Uznania Angielskiej Księżnej Anny i Szefa Policji Sprawiedliwości Naprawczej (Princess Anne of England and Chief of Police Restorative Justice Appreciation Award)
  • 2004: Religious Science International Golden Works Award
  • 2004: International Peace Prayer Day Man of Peace Award by the Healthy, Happy Holy (3HO) Organization
  • 2005: Light of God Expressing in Society Award from the Association of Unity Churches
  • 2006: Bridge of Peace Nonviolence Award from the Global Village Foundation
  • 2014: Champion of Forgiveness Award from the Worldwide Forgiveness Alliance 

Działania w Polsce wokół NVC

W Polsce Porozumienie bez Przemocy z roku na rok obejmuje coraz szersze rzesze ludzi. W różnych miastach istnieją placówki oświatowe (żłobki, przedszkola, szkoły) inspirowane wartościami PbP, gdzie kontakt i wzajemne poszanowanie są fundamentami budowania relacji zarówno z dziećmi, jak dorosłymi. Zimą i latem odbywają się obozy dla rodzin z dziećmi, którym zależy, by idee Rosenberga wplatać do codzienności rodzinnej (na niektóre lista oczekujących to 20-30 osób!). Co roku ukazują się – i niejednokrotnie są rozchwytywane – nowe pozycje książkowe na ten temat.

Powstała też audycja radiowa “Empatia na fali”. Tworzy się ruch tzw. kręgów naprawczych (restorative justice) wywodzący się z Porozumienia. Ludzie szukający mediacji coraz częściej proszą o mediacje oparte na założeniach PbP, w przedsiębiorstwach pojawia się chęć zmian struktur, aby lepiej wspierały indywidualne i grupowe potrzeby. Odbywa się wiele imprez, warsztatów promujących PbB w całej Polsce.

Marzenia i wizje osób zajmujących się PbP sięgają daleko. Chcą, by pokój i dialog obecne były w różnych sferach życia społecznego i prywatnego. Snują plany, by powstał portal wiadomości oparty na PBP, gazeta, program telewizyjny i film fabularny.

Pożegnanie

Wyrazem tego, jak PbP buduje wspólnotę i więzi jest to, co wydarzyło się po śmierci Marshalla. W trzy dni po jego odejściu Zarząd CNVC zorganizował praktykom PbP możliwość spotkania na platformie telekonferencyjnej, aby mogli wspólnie wspominać twórcę Porozumienia, podziękować za naukę, którą otrzymali, gdyż nierzadko zmieniała ona kierunek życia, wnosiła do niego sens i odwagę.

Wstępnie spotkanie planowano na 16 godzin. Trwało ono jednak 155 godzin (czyli cały tydzień) bez przerwy, gdyż tak wiele osób z całego świata chciało podzielić się tym, jak wielki wpływ na ich życie miała nauka Marshalla. W czasie spotkania wypowiadały się osoby, które go spotkały, a także te, które jedynie przeczytały jego książkę (na przykład 25-latek z Brazylii) i to wpłynęło na to, jak chcą podchodzić do swojego życia i swoich bliskich. Ludzie mówili po angielsku, ale także w swoich językach, śpiewali, grali na instrumentach. W swojej autentyczności pokazywali, co życie Marshalla wniosło do nich i co oni sami chcą kontynuować.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wspomnienie o Marshallu i jego dziele wspiera nas w budowaniu świata opartego na zaufaniu, szacunku i kreatywności.

Autorki:

  • Aleksandra Bagińska, Fundacja Świadomego Rozwoju
  • Joanna Berendt, Kobiecy Coach & Akademia NVC
  • Agnieszka Pietlicka, Dialogue Unlimited
  • Magdalena Sendor, Strefa Porozumienia

Marshall B. Rosenberg jest autorem m.in. „W świecie porozumienia bez przemocy
rosenberg_ksiazka

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.