Kategorie
Wychowanie

6 sposobów, by pobudzić kreatywność dziecka

Einstein mawiał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Trudno się z nim nie zgodzić. Wyobraźnia sprawia, że dziecko odkrywa i tworzy wspaniałe światy, a także – że nie brakuje mu pomysłów na eksplorowanie otoczenia i zdobywanie wiedzy.

6 sposobów, by pobudzić kreatywność dziecka:

1. Wolność

Kreatywność pozwala dzieciom (i dorosłym) z ufnością stawić czoła nowej rzeczywistości. Wyobraźnia pomaga im znaleźć pomysłowe rozwiązania problemów, a przede wszystkim daje swobodę wyboru między normalnością i oryginalnością, czyli zupełnie nowym pomysłem. Dziecko realizuje swą kreatywność w rozmaity sposób, np. w muzyce, sztuce, poezji, aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że towarzysząc dziecku np. w tworzeniu rysunku nie należy kierować jego działaniami, mówiąc co ma narysować. Trzeba pozwolić mu odkrywać swoje własne gusta i inspiracje. Praca dziecka może nie wydawać się eksperymentalna czy odkrywcza, ale dla dziecka jest formą, w której poszukuje i wyraża siebie.

Uwaga! Reklama do czytania

Zobacz, jak wielka jest miłość

Książka pokazująca, czym jest miłość: jak ją rozpoznać i pielęgnować. Pełna uważności (mindfulness), czułości i bliskości.

CHCESZ? KLIKNIJ!

2. Zabawa

Dzieci mają głowy pełne pomysłów. Pomaga im to mierzyć się nowymi sytuacjami i podejmować wyzwania. Kreatywność nie ogranicza się do sztuki i rzemiosła. To także sposób myślenia, postrzegania życia i korzystania z własnych doświadczeń w niekonwencjonalny sposób. Innymi słowy, kreatywność jest częścią inteligencji i sprawia, że wszystko jest możliwe!

3. Wsparcie

Każdy z nas może rozwijać kreatywność. Bez niej życie byłoby powtarzalne i nudne. To ona pozwala czuć się aktywnym, być otwartym na postęp, nowości, zmiany, odrobinę szaleństwa. Dzieci potrzebują wsparcia zamiast oceniana lub strofowania.

4. Czas

Kreatywności nie można zamknąć w określonych ramach czasowych. By móc ją stymulować spontanicznie, trzeba mieć czas. Bez planu działania, bez harmonogramu i ustalonego z góry porządku.

Uwaga! Reklama do czytania

Kołysanki

Kołysanki to tradycyjny element wieczornego rytuału. Śpiewanie, recytowanie, czytanie pogłębia więź rodzica i dziecka. To moment bliskości, wzajemnego zaufania, intymności.

Cicha, spokojna czułość kołysanek zamyka tę ulotną chwilę, gdy zostawiamy za sobą miniony dzień i zanurzamy się w noc. To moment zgody na świat, miłości do siebie i bliskich, ufności i pojednania.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

5. Eksperymentowanie

Próby, testy i oczywiście możliwość popełniania błędów. Bez tego lekcje kreatywności nie mogą się odbywać. Warto pozwolić dzieciom zdobywać własne doświadczenia nie ujawniając im rezultatu z góry (np.: „Jeśli połączysz czarny i czerwony, to tło wyjdzie bardzo ciemne”, „Jeśli zaczniesz w tym miejscu rysować klasy, cała plansza nie zmieści się na tym fragmencie chodnika”).

6. Śmiech

Dzieci uwielbiają się śmiać. Kiedy blokujemy tę potrzebę, stają się nieśmiałe i nie są w stanie w pełni cieszyć się nowymi działaniami twórczymi. Warto sprawić, by dziecko zapomniało o granicach i odkrywało niezliczone możliwości.

Pamiętajmy, że oczekując od dziecka kreatywności, samemu trzeba z niej korzystać!

Foto: flikr.com/adwriter

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.